IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Омикрон и инфлацията - тези теми ще вълнуват инвеститорите

Като цяло експертите очакват новият вариант да предизвика допълнителна волатилност на борсите през настоящата седмица

08:15 | 06.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Неяснотата около високозаразния омикрон вариант и събитията, до които той ще доведе, станаха повод за напрежение сред инвеститорите само седмица след откриването на щама в Южна Африка. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Неяснотата около високозаразния омикрон вариант и събитията, до които той ще доведе, станаха повод за напрежение сред инвеститорите само седмица след откриването на щама в Южна Африка. Снимка: Bloomberg LP

Едва ли през следващите няколко дни ще сме свидетели на спокоен предколеден период на борсите. Защото новооткритият омикрон вариант на коронавируса продължава да упражнява натиск над инвеститорите. А освен това експертите очакват инфлацията в САЩ да достигне нов връх.

И така - тази седмица предстои публикуването на важни икономически данни. На фокус е поставено развитието на икономиката на редица страни през третото тримесечие на настоящата година, когато настроенията на световните пазари все още не бяха белязани от появата на омикрон варианта на коронавируса.

Новият вариант на вируса обърка плановете на инвеститорите и потопи борсите в САЩ, Азия и Европа, които завършиха пазарния ден в петък на червено. Основните американски индекси записаха седмица на червено. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 59,71 пункта до 35 580,08 пункта. S&P 500 се раздели с 0,8% до 4538,43 пункта, а технологичният Nasdaq Composite се потопи с 1,9% до 15 095,47 пункта. Причина за волатилната серия от предходните дни е омикрон, който изправи инвеститорите на нокти и дори предизвика спекулации, че може да доведе до ново блокиране. Освен омикрон данните за новооткритите работни места в САЩ през ноември също показаха по-разочароващи резултати от очакваното.

Картинката не бе по-различна и в Европа, където пазарите приключиха с понижения петъчния ден след поредна волатилна сесия, изпращайки една бурна седмица след откриването на новия омикрон вариант на Covid-19. Наред с развитието на пандемията, европейските инвеститори следиха и окончателните данни за общия индекс на мениджърите за покупките (PMI) в еврозоната за ноември. PMI, който обхваща производството и услугите, достигна 55,4 пункта, спрямо 54,2 пункта през октомври, но е под по-ранната прогноза за 55,8 пункта.

Опасенията и спекулациите за повторно блокиране, както и неяснотата около омикрон доведоха до смесен завършек на търговския ден и на азиатските борси в петък. Китайските технологични акции в Хонконг поевтиняха, като влияние тук оказаха и намеренията на  гиганта Didi за делистването си от Нюйорската борса по-малко от 6 месеца след дебюта си. Акциите на Tencent в Хонконг поевтиняваха с 2,32%, а технологичният Hang Seng намаля с 1,53% до 5,925.52 пункта. Хонконгският широк индекс Hang Seng завърши търговския ден с около 0,1 на сто спад, достигайки ниво от 23,766.69 пункта. В същото време акциите в континентален Китай завършиха с по-високи резултати, като показателят Shanghai composite нараста с 0,94% до 3,607.43 пункта, докато индексът Shenzhen component се изкачи с 0,857 на сто до 14,892.05 пункта. В Япония Nikkei 225 затвори с 1% ръст до 28,029.57 пункта, докато индексът Topix отбеляза 1,63% увеличение и завърши сесията с 1,957.86 пункта.

Неяснотата около високозаразния омикрон вариант и събитията, до които той ще доведе, станаха повод за напрежение сред инвеститорите само седмица след откриването на щама в Южна Африка. При тези обстоятелства нервността, характерна за изминалата седмица, би трябвало да продължи.

Тепърва предстои да разберем как ще се отрази омикрон върху икономиката и дали той ще доведе до повторно блокиране, каквито опасения вече има. Иначе на фокус тази седмица ще бъде развитието на икономиката до момента, преди омикрон да се появи на сцената.

Като цяло експертите очакват омикрон да предизвика допълнителни колебания в цените през настоящата седмица. Например Анкит Гедиа, главен инвестиционен стратег за Европа в BNP Paribas, казва пред Ройтерс: „Решаващият фактор ще бъде изследването на ефективността на предишните ваксини, чиито резултати вероятно няма да видим преди края на следващата седмица".

Пазарната волатилност вероятно ще продължи през следващата седмица. Йохен Шанцл

Анализаторът Йохен Щанцл от онлайн брокера CMC Markets също предупреждава: „До каква степен действат ваксините срещу варианта на омикрон, дали и как мутацията засяга настоящата четвърта вълна в Европа и дали ще доводи до по-високи хоспитализации и смъртни случаи с течение на времето - това са неща, които още не са изяснени. Ето защо пазарната волатилност вероятно ще продължи през следващата седмица".

Експертите на Commerzbank очакват инфлацията в САЩ да достигне най-високото ниво от 39 години.

Крис-Оливър Шикентанц, главен инвестиционен стратег в Commerzbank, приписва това на три фактора: „И през ноември силното търсене, по-високите цени на енергията и широко разпространените проблеми в доставките трябваше да доведат до повишаване на цените". Той очаква увеличение с 0,7 процента в сравнение с октомври. „Така нивото на инфлация ще се повиши от 6,2% на 6,8%, най-високото ниво от 39 години“, каза Шикентанц.

За Николас Кройц, управляващ директор на управлението на активи Invios, ралито за края на годината вече приключи. Той съветва към пестеливост: „Частните инвеститори трябва да бъдат доволни от резултата от една добра година на фондовия пазар и да приключат със сделките си за тази година“.

Засега обаче малцина правят това, казва инвестиционният експерт Йоахим Голдберг от консултантската фирма Goldberg und Goldberg. Институционалните инвеститори по-специално се надяваха вместо това омикрон вариантът да се окаж

е по-малко лош, отколкото се опасяват мнозина. Освен това се твърди, че последните понижения на борсите ще бъдат краткотрайни.

В понеделник предстои да бъде оповестен общият индекс на мениджърите по покупките в строителството (PMI) на Великобритания за ноември. В Австралия бордът на централната банка ще вземе решение за равнището на основния лихвен процент.

Във вторник ще стане ясно какви са настроенията сред германските инвеститори. Тогава ще бъдат публикувани данните за икономическите перспективи за следващите 6 месеца. Освен това във втория ден от седмицата ще бъдат оповестени данните за заетостта в еврозоната през третото тримесечие на 2021 г., както и тези за развитието на БВП през същия период на годината. От другата страна на океана ще стане ясно какъв е американският износ и внос и дали има промяна в производителността на труда до края на септември тази година. Очакват се и данни за БВП на Япония през третото тримесечие на 2021 г., както и статистики за външното търсене и частното потребление.

По средата на седмицата ще бъдат обявени резултатите от традиционното проучване на Министерството на труда на САЩ за свободните работни места. Ще бъдат изнесени и данни за промяната в общия количеството суров петрол, който е собственост на американските фирми. Канадската централна банка пък ще даде изявление след решението си за равнището на лихвите.

В четвъртък ще бъдат публикувани данните за германския търговски баланс, както и традиционната статистика за заявленията за помощи при безработица в САЩ. В същия ден и централната банка на Русия ще изнесе информация за държавните резерви.

Петъчният ден ще започне с данни за развитието на британската икономика. Ще бъде публикувана статистика за БВП на Великобритания, отразяваща месечните и годишните изменения на показателя през третото тримесечие на тази година. Тогава се очакват и данни за производството в страната за октомври. Инфлация Инфлация

В САЩ ще бъдат предоставени важните данни за индекса на потребителските цени, както и информация за изпълнението на бюджета на страната през ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:27 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още