IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-важното през миналата седмица

Лихвите по фирмените кредити в България продължават да падат, кървав референдум в Каталуния, всеобхватни предложения за реформи на Еманюел Макрон

08:49 | 02.10.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Доналд Тръмп представи плановете си за данъчни реформи. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Доналд Тръмп представи плановете си за данъчни реформи. Снимка: Ройтерс

 

По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.

България

Фирмите са договаряли най-ниската лихва по депозитите си в евро през август. Лихвените нива по депозитите на бизнеса и домакинствата продължават да отчитат минимални изменения при сключване на нови договори през август, показват данните на Българската народна банка. Най-голяма промяна има при средната лихва  на спестяванията на фирмите с договорен матуритет в евро, където намалението е с 0,11 процентни пункта в сравнение с юли, и в края на миналия месец банките са олихвявали депозитите на бизнеса с 0,08%.

Бившият председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев е вписан в регистъра на Българската народна банка (БНБ) като член на Управителния съвет и нов изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР), показва справка на сайта на БНБ. В Управителния съвет на ББР влизат още Румен Митров, бивш директор ,,Координация, анализ и политика на регулаторната и надзорната дейност" във финансовия регулатор, и Николай Димитров, който е кадър на банката.

Продължаващ ръст на бюджетния излишък и през  септември, прогнозираха от Министерството на финансите в последния работен ден на месеца. Очакванията са салдото по консолидираната фискална програма да бъде положително в размер на 2,38 млрд. лева. Данните от изпълнението на бюджета към края на август показват излишък от 2,15 млрд. лева. Той се дължи основно на ръста на данъчните и осигурителните доходи. В същото време салдото по приходите от европейските фондове се влошава, но това е базов ефект в 2016 година, свързан с възстановени към България грантове, обясняват финансистите.

От над 1 млрд. лева изкупени вземания, на които колекторските фирми са станали кредитор през последните пет години, са опростени 150 млн. лева. По данни на Асоциацията на колекторските агенции в България през последните пет години агенциите у нас са изкупили дългове, зад които стоят 854 312 случая. Над 100 хиляди от тях са били решени извънсъдебно, съобщиха от колекторската асоциация.

Сивата икономика расте с 2-3 млрд. лева годишно от 2009 г. до 2016 г., показват изчисления на Българската стопанска камара (БСК). Работодателската организация представи днес изчисления за динамиката в сивия сектор от 2007 г. насам, без обаче да конкретизира обема му. Според данни на композитния индекс "Икономика на светло", разработен от Асоциацията на индустриалния капитал в България обаче, сивата икономика е достигнала през миналата година ниво от 28,12% от БВП.  

ЕС и Еврозоната

Сблъсъци и насилие белязаха вота за независимост на Каталуния. Въпреки актовете на насилие от страна на органите на реда срещу мирните демонстранти, гласуването на много места в Североизточна Испания започна в 9 ч. сутринта местно време. Каталунското правителство заяви, че 73% от избирателните секции са отворени.

По-късно каталунските сепаратистки лидери сигнализираха, че се придвижват към едностранно обявяване на независимост още тази седмица, след като стотици активисти бяха ранени в неделя, тъй като искаха да попречат на испанската полиция да прекрати обявения за незаконен референдум за независимост.  Каталунският лидер Карлес Пучдемон призова Европейския съюз за подкрепа, като обеща да информира регионалния парламент за резултата от гласуването в идните дни. Той предвижда едностранно обявяване на независимост, ако мнозинството избиратели се произнесат за отделяне от Испания. 

Държавите от Европейския съюз (ЕС) са изгубили общо 152 милиарда евро несъбрани приходи от данъка върху добавената стойност (ДДС). Това посочва Европейската комисия в свое прессъобщение, базирайки се на данните от ново свое проучване. Несъбраните приходи от ДДС, които представляват разликата между потенциалните и реално събраните приходи от данъка, отново демонстрират необходимостта от задълбочена реформа, за да могат държавите членки да се възползват в пълна степен от приходите от ДДС в своите бюджети,  коментират от Комисията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 00:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още