IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин, изглежда никой вече не вярва на валутата ти

Бизнесът с износа на петрол не може да замени истинската икономика

16:16 | 25.01.16 г. 54
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Русия стана жертва на две класически грешки. Най-известната е никога не се намесвай във война за земя в Азия (опа-а-а). Малко по-слабо известна е другата грешка - да си мислиш, че бизнесът с износа на петрол може да замени истинската икономика, пише в свой цитиран от БТА коментар за Washington Post Мат О'Брайън.

Съдейки по последните новини руската валута отново е в състояние на свободно падане. От началото на годината тя се е обезценила с 12% и с цели 5% във вторник, 19 януари, спирайки се на прага малко над 83 рубли спрямо долара. В петък, 22 януари, тя малко укрепна, тъй като този ден бе добър за петрола. Дори и при това положение стойността ѝ е значително под равнището от година по-рано, когато заради бягството от рублата правителството бе принудено да вдигне водещата лихва, за да не допусне хората да изгубят доверие в рублата. С други думи, вчерашните панически страхове днес станаха сурова действителност. 

Всичко опира, както вече съм го споменавал, до това, че Русия на практика няма никаква икономика с изключение на износа на петрол, което означава, че сега тя изобщо няма икономика. Забавянето на икономическия растеж на Китай пък означава, че търсенето на петрола се свива, но още по-важно е това, че производството му е прекалено голямо. През периода между шистовата революция, отказа на Саудитска Арабия да свие добива си и отмяната на санкциите срещу Иран Международната агенция за енергията е отчела излишък на пазара от 1,5 милиона барела дневно. В резултат, поне засега, цената на петрола е спаднала със 75% до 30 долара за барел за последните 18 месеца. Това равнище е толкова ниско, че някои компании, които добиват шистов петрол, би трябвало да започнат да излизат от този бизнес, а след това обемът на предлагането би трябвало да се свие и цените да тръгнат нагоре. Добре, но тук има два проблема. Първият е в това, че много производители на шистов петрол са взели на заем толкова много пари, че сега не могат да си позволят да спрат добива. Вторият проблем е, че дори те да направят това, много лесно те ще могат да спират и да пускат в действие кладенците, според това какво е необходимо да се прави. Това означава, че в най-лошия случай те ще бъдат принудени да бездействат, но щом цените отново се вдигнат, да кажем до 60 долара за барел, те пак ще започнат добива, определяйки ценови таван на това равнище.

Поради тази причина, дори ако ситуацията се подобри, в Русия тя ще си остане неблагоприятна. Обърнете внимание на следното: икономиката й се сви през 2015 година с 3,7%, и според прогнози на Международния валутен фонд през тази година ще се свие с още 1%, като това са твърде оптимистични предположения към днешна дата за цена на петрола средно 42 долара за барел. Съдейки по всичко не по-добре са нещата и с руския бюджет. Та нали 50% от бюджетните постъпления идват от продажбите на петрол. Така че обявеното съвсем неотдавна орязване на бюджетните разходи с 10% може да се окаже недостатъчно, защото то бе планирано с надеждата, че цената на петрола отново ще се вдигне до 50 доларов за барел. Не помага и това, че на Внешекономбанк може да ѝ потрябва държавна подкрепа на стойност 18 милиарда долара. Защо можете да кажете, че нещата стават по-сериозни? Какъв друг аргумент има, освен че руските олигарси в Лондон вече не пазаруват толкова много скъпи произведения на изкуството? Ами замислете се за следното: високопоставени руски представители заявиха, че Русия може да бъде принудена да съкрати добива на петрол в опит изкуствено да подкрепи цените на петрола, признавайки по този начин поражение, отстъпвайки цял от пазара, в "студената си война" със Саудитска Арабия. 



Или пък само погледнете рублата. Тя е близо до равнището на показателите за руската икономика. А сега това означава, че страната търпи крах. Рублата се е обезценила почти с 60%.

И пак всичко опира до петрола. Спада на цените на петрола означава, че руските компании вече имат по-малко долари, които могат да бъдат обърнати в рубли, или казано иначе търсенето на рубли е спаднало, а следователно се понижава и стойността ѝ. Колкото повече рублата се обезценява, толкова повече обикновените руснаци могат да решат, че дори при лихва от 11 % не си струва да държат рубли, които се обезценяват. Именно това стана в края на 2014 година, или поне докато доларите на банките не свършиха. Тогава хората са втурнаха да обменят рублите си в каквото и да е, да купуват автомобили, мебели от Ikea, продукти на Apple и това сякаш щеше да подкрепи стойността на рублата.

За Москва това е червена линия. Не е страшно, когато рублата поевтинява, страшно е, когато тя се срива. Защото валутата не може да функционира, ако няма доверие в нея. И срив от такъв характер би могъл да разруши и малкото останало от доверието към рублата. А това, на свой ред, би довело до положението руските компании да си останат с доларови дългове, чието изплащане би било много по-трудно сега, когато на тях самите биха им плащали в рубли, които почти нищо не струват. С други думи това би означавало фалит, пише още Washington Post.

Добраната новина е, че това сега не става. Лошата новина обаче е, че рублата понижава курса си толкова бързо, че е напълно възможно именно това да се случи. Ако обаче сега Русия остави рублата да спада, това не означава, че страната действа погрешно. Това е правилно. Тя наистина не може да си позволи да губи резервите си, опитвайки се да отправи предизвикателство към икономическата гравитация, удържайки това, което е нараствало заедно с цената на черното злато, за да не спадне по пътя на тази цена, или пък да нанесе на икономиката си още по-голяма вреда, вдигайки водещата лихва. Освен това по-евтината валута прави по-конкурентни непетролните сектори на икономиката, доколкото ги има. Русия обаче иска това да стане планово, организирано, а това означава, че може да й се наложи да се опита да свие продажбите като избере, това, което вече казах, че не бива да прави: да похарчи част от резервите си и дори като обложи с данъци хората, които прехвърлят свои средства в чужбина. Това в действителност е по-разумно, отколкото изглежда. Смисълът на подобно действие е в това, че Русия трябва да запази резервите, ако стане съвсем лошо, а не просто лошо.

Най-важното е, че рублата ще продължа да спада и по-нататък, докато спадат котировките на петрола. А ако ви се струва, че това вече сте го виждали преди, то причината е, че наистина е така. Дали става дума за 1986 година или за 2016-а, руската икономика е силна само тогава, когато цената на петрола е трайна, което пък означава, че сега тя е е много силна.

Доходите на обикновените руснаци само през миналата година са се свили с 9% с отчитане на инфлацията. За Путин това не е добър знак.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

50
rate up comment 2 rate down comment 2
ing5rov
преди 8 години
Ей , един път да сме на едно мнение !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 3 rate down comment 5
redcretin
преди 8 години
А, и моде+растите - ***+расти Д С И Бете ВГЗ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 21 rate down comment 27
markov
преди 8 години
Въх поредната манипулативна статия за Русия в Инвестора ......колко статии за плюване на Русия е редакционната норма на ден че да знаем да превъртаме ..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 24 rate down comment 21
TomaNeverni
преди 8 години
Добре де убедихте ме -Русия е фалирала и скоро ще почнат да умират от глад. Са мо ,че защо тогава е всичкото това реване(писане).Явно някой някъде е напълнил гащите от страх и сега пръска *** навсякъде
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 17 rate down comment 14
contra2
преди 8 години
До Стоян Петров - това, което много Ви харесва е явно, да клепате хората и да разпространявате долни лъжи! А че е лъжа, е очевидно, иначе щеше веднага и доказателството да бъде публикувано! В това отношение евроатлантиците повтарят старата еврейска мантра - Една лъжа като я повториш 3 пъти и тя става истина- Да, ама не!Все още има и на отговорни постове политици с ум в главите си! Щом вече започнаха да публикуват диагнозите на германски психоаналитици за психическо разстройство на Меркел!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 14 rate down comment 19
rainmaker
преди 8 години
момчета не свършиха ли вече копеиките? :))ако бях на вас щях да търся да диверсифицирам че както се е засилила руската икономика скоро няма да може да си покривате разходите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 11 rate down comment 17
Стоян Петров
преди 8 години
А не виждам коментари на "лъжата" на минфин на САЩ, за това че Путин е корумпиран.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 17 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 8 години
Не не е "Жълт труд". Това е вестника, чийто собственик бе събуден в 2 часа през нощта от двама журналисти. Казват му че не им пускат материала за "Уотъргейт" защото не е проверен. Решава да отпечата статията, защото ако не е истина ще съсипе вестника, но ако не го пусне и е истина ще СКАПЕ БЪДЕЩЕТО НА МЛАДЕЖТА . Така си тръгва Никсън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 24 rate down comment 11
george353
преди 8 години
На тея от лала ленд Daw като дропне с oще 1000 пойнта ще пишат денонощно за Русия и как рашките ядели сурово месо и че Китай им е виновен за всичко. На това му се казва дайвържън "журналистика", или пропаганда. Отместване не фокуса в страни от основните проблеми. Шшшшш... тихо, забравих че чичо Сам няма проблеми, my bad.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 24 rate down comment 14
sergo
преди 8 години
Хора, нефелен съм!"Вашингтон Пост", нещо като нашият "Жълт Труд" ли се явява при тях?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още