IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще сложи ли биткойнът край на хегемонията на долара?

Дори и поскъпването на криптовалутата да се окаже нов балон, то е предупреждение към правителствата, които печатат пари, и особено към САЩ

21:05 | 09.12.20 г. 25
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg Creative Photos</em></p>

Снимка: Bloomberg Creative Photos

Когато пандемията удари, щатският долар беше изключително силен. Въпреки разговорите за колебливото американско надмощие, доларът се възприема като средство за международна търговия, котвата, спрямо която другите държави оценяват валутите си, и „резервната валута“, която повечето централни банки държат като спестявания.

Преди САЩ валутите на само пет страни са се радвали на желания статут на „резервна валута“, като се върнем няколко века назад във времето: Португалия, Испания, Нидерландия, Франция и Великобритания. Всяка от тях е притежавала този статут средно по около 94 години. В началото на 2020 г. доларът вече е изпълнил 100 години. Това би било повод да се постави под въпрос колко дълго още може американската валута да задържи този статут, но има и едно предупреждение – тя няма наследник, пише Ручир Шарма, старши глобален стратег в Morgan Stanley Investment Management, за FT.

Има някои претенденти да заемат мястото на долара. Европа има надежди за еврото, въведено през 1999 г., макар че валутата не успя да спечели доверието на света поради съмнения относно ефективността на многодържавното управление на еврозоната. Амбициите на Китай за юана са трудно осъществими поради точно обратните причини - загриженост за произвола на еднопартийната държава.

Американските служители са уверени, че в отговор на блокирането заради Covid-19 те могат да печатат долари в неограничени количества без да подкопават статута му на резервна валута, което позволява на страната да поддържа големи дефицити без очевидни последици.

Появява се обаче нов клас претенденти за статута на „резервна валута“: криптовалутите. Като оперират в партньорски мрежи, които не се управляват от която и да е държава, криптовалутите са децентрализирани, демократични алтернативи, посочва Шарма.

Пандемията направи криптовалутите да звучат далеч по-малко като цифров шум. Много кора инвестират масирано в криптовалути, вкл. биткойн, заради опасенията, че централните банки, водени от Федералния резерв на САЩ, намаляват стойността на валутите си. Цената на биткойна скочи повече от четири пъти от март насам, което го прави една от най-горещите инвестиции през 2020 г.

От стартирането му през 2009 г. биткойнът се определя като „цифрово злато“, надежден съхранител на стойност, който предлага сигурно убежище в бурни времена. Инвеститорите, които изпитват съмнения обаче, трудно инвестират в актив, който е толкова нестабилен: последният биткойн балон се спука преди по-малко от три години и дневните колебания на цените все още са четири пъти по-големи от тези при златото.

Скептиците са особено добре представени сред онези, които не са израснали с цифровите технологии. Те са склонни да предпочитат златото като защита срещу спада на стандартните валути. В неотдавнашно проучване само 3 процента от бейби бумърите казват, че притежават криптовалути в сравнение с 27 процента от милениалите.

Този дял обаче все пак се увеличава и това може да е повратната точка за биткойна и долара. Миналата година, след като се увеличаваха от десетилетия, дълговете на САЩ към останалия свят надминаха 50% от икономическата продукция на страната - праг, който често сигнализира за настъпваща криза. Оттогава насам този дял се увеличи на 67%, дълбоко в предупредителната зона.

Статутът на долара като „резервна валута“ вероятно ще приключи, когато останалата част от света започне да губи увереност, че САЩ могат да продължат да плащат сметките си. По същия начин доминиращите валути са отстъпвали от влиянието си в миналото.

Освен това САЩ и други големи правителства показват малко ентусиазъм за задържане на нарастващите дефицити. Печатането на пари вероятно ще продължи дори когато пандемията премине. Без значение дали има доверие, или не, биткойнът ще спечели от нарастващото недоверие към традиционните валути.

Биткойнът започва да напредва в амбицията си да замени долара като „резервна валута“. Днес повечето биткойни се държат като инвестиция, не се използват за плащане на сметки, но това се променя. По-малките фирми започват да използват биткойн в международната търговия, особено в страни, в които трудно може да се получат долари (като Нигерия) или местната валута е нестабилна (Аржентина). През последните седмици PayPal и неговото дъщерно дружество Venmo започнаха да съхраняват биткойн с оглед да го приемат като плащане през следващата година.

Поскъпването на биткойна може да се окаже балон. Дори и да се спука обаче, тазгодишният порив към криптовалутите трябва да служи като предупреждение за правителствата, които печатат пари, особено към САЩ. Не бива да се приема, че традиционните валути са единствените ценни книжа или средства за размяна, на които хората някога ще се доверят. Намесата за регулиране на цифровия бум, която някои правителства обмислят, може само да ускори процеса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 3 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
Чай ся, кво значи незаконни сделки?Ми те банкерите, за да си наложат монополното участие във всичко си приеха закони ограничаващи плащанията в брой до някакви безумни нива от порядъка на 2-3-5-10 хиляди. Искаш да ми кажеш, че всички сделки в тоя порядък са измама и незаконни поради една или друга причина и най-вече защото са незаконни поради самият си размер? Ами ще ти кажа, че това са пълни глупости.Т.е незаконни са, но само поради лобистките банкерски закони. Ама това са удари под кръста на ръба на рекета. В такава ситуация биткойн и криптовалутите всъщност са доста ценна цялостна алтернатива, не просто инструмент за "незаконни" сделки. Криптовалутите и биткойн са цялостно алтернативно банково решение, за което чисто технологично банковите регулации са само пожелателни и това няма да се промени скоро.Регулаторната свобода освен, че пренебрегва някои рискове, които са не по-малки в кешовата икономика, предоставя и контрол върху инфлацията и ММТ. Ами да ти кажа, това не е нищо. Има си даже и цена, която можеш да видиш на пазара. На теб може да не ти харесва, но това изобщо не те прави прав по темата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 3 години
доверие ... дедовия ми. Ако не се бяха включили няколко големи фонда и банки в тая понци схема, щеше да видиш ръст и довери друг път!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
cherney
преди 3 години
Добре си направил с диверсифициране в различни активи. Съгласен съм, че и в кеш трябва да има някакъв процент.Относно фундамента на биткойн. Ами, ти сам го посочваш - доверието в този протокол, екосистема, платформа или както и да го наречем. В момента, в който доверието изчезне, този протокол ще престане да съществува. Но както виждаш, вече 11 години съществува. И на мен първоначално ми изглеждаше като лудост нещо, което чисто физически не съществува, т.е. да не можеш да го видиш и пипнеш, но то струва. И ще струва, докато има доверие в протокола. Понеже дискусията ми харесва, доколкото е интелигентна, ще продължа със следния пример. Златото е пазар за 10 трлн. долара. Много малка част от тази стойност има приложение в индустрията. Останалото е увереност, че струва нещо, респективно търсене и предлагане. Единствената разлика с биткойна е, че можеш да го видиш и пипнеш. Оказва се, обаче, че в съвременния свят цена може да има и някаква част от протокол, т.е. от нещо, което физически не е налице. И както казах, ще има цена, докато има доверие и увереност, че има стойност. А днес биткойн се ползва не само с доверие от обикновени физически лица, а и от институции. Повярвай, легенда на Уолстрийт, като Пол Тудор Джоунс или инвеститор в стартъпи като *** Дрейпър / финансирал проекта на Мъск PayPal / знаят какво правят, след като влагат десетки и стотици милиони в биткойн. Ние двамата не сме глупави, но хора като тях със сигурност са по-наясно какво да правят с пари. Онзи ден, например, една от големите световни застрахователни компании купи биткойн за 100 млн. долара. Следват банки, хедж фондове, а след тях и пенсионни. Независимо, че виждам бъдеще в криптото, в него са ми 30% от спестяванията, т.е. както теб - не всички яйца в една кошница. Но моите покупки са от преди бума през 2017, така, че не ме притесняват корекции надолу
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Добре, едно по едно.Фед "напечата" няколко трилиона, виж колко са стимулите, не са 10. Зад всички съществуеащи долари стоят производства, ресурси и услуги. С вкарването на новите пари, просто доларът поевтиня. Т.е - просто доларите станаха повече спрямо сходни или същите стоки и услуги и заради това се случва инфлация.Това по никакъв начин не променя фактът, че зад долара стоят производства, услуги и ресурси.Турция е нетен вносител с огромен дисбаланс в салдото. Казано по друг начин - вносът е с 25% повече от износа. Вносът е в долари и евро. Получава се огромен дефицит на валути, който доскоро се покриваше от чужди инвестиции, които сега липсват. Раздадоха много кредити на населението, кредити, взети в долари и евро, но дадени в лири. Сега тоя кредити трябва да се обслужват, но населението връща лири, не евро. Това са причините за срива на лирата.По време на Виденовата зима се срина икономиката, освен валутата и основната причина беше кредитния мораториум, който петолъчките обявиха. Тоест, казаха спираме да обслужваме дълговете. Соди Девня има незначителен дял от цялата икономика, за да се крепи валутата само на нея.Генерално Биткойн няма никакъв фундамент. И аз го познавам, и го казвам от позицията на такъв. Нищо, нула отзад, освен доверието на определена група хора. Да, ще се използва и в бъдеще, основно за тъмни сделки. Толкова. Ако не си съгласен - сподели какъв е фундамента, според теб.Благодаря ти за съвета, отдавна съм го направил. Не само в метали, също и в други активи. Държа и малко кеш, все пак има нужда и от някакъв авариен фонд.Купувам реални актови, за да се предпазя от инфлацията като минимум. Да, инфлация ще има, но тя по никакъв начин не променя фундамента на парите, нито ще промени използването им и в бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 2
cherney
преди 3 години
Разбирам позицията ти, но пак ще посоча - тя е погрешна. Мнозина я споделят / например, минусите на предходния ми коментар /, но повечето хора не разбират как работят финансите. Разбира се, това не е драма, защото не може всеки да знае всичко. Давам няколко примера. От началото на пандемията ФЕД е напечатал над 10 трлн. долара. Зад тези нови пари какво стои и как за по-малко от година е възникнал бизнес, който да ги обезпечава? Това е риторичен въпрос, защото отговора е съвсем очевиден. Друг много добър пример са Турция и Аржентина. Двете страни имат реална икономика, но песото и лирата са слаби и се обезценяват. От началото на годината лирата е загубила 30% от стойността си, но реалния сектор в Турция си е на място. Ами двата фалита на Аржентина през последните няколко десетилетия? Реалната им икономика не е изчезнала, но песото на практика нямаше никаква стойност. Същия пример е Виденовата зима - националната валута беше в режим на свободно падане, но Соди - Девня или БТК са си били на място. Просто много хора бъркат относно връзката между публичните финанси и реалния сектор. Относно биткойн ще кажа, че всеки, който за първи път узнае за него формира едно и също мнение - това е измама и прочее. Но това е много сложна материя и изисква много време и усилия, респективно сериозно четене, за да вникне човек в материята. Аз също реагирах по този начин първоначално.Личният ми съвет е да вложиш поне 50% от парите си в злато и сребро, след като не вярваш в концепцията на биткойн. Или някакъв имат поне. Не спестявай в кеш, защото в следващите десет години ще загубиш много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Не съм съгласен.Биткойн не можело просто така да се създаде - а как се създава? Да не би да има някаква индустрия зад него? Популярно е схващането, че зад фиатните пари стои икономиката, просто защото това е истината.А дали се печатат долари и евро - да, затова има и инфлация. Но това не променя по никакъв начин факта, че зад всяка валути стоят конкретни индустрии, които продават своите продукти за тези валути.А зад биткойн стои...индустрията за пране на пари и разплащания по нелегални сделки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 5
cherney
преди 3 години
Зад всички т.нар. fiat currency / долар, евро, паунд, франк / стои единствено политическа воля това да е разплащателното средство на конкретна територия и обществено доверие. Популярно е схващането, че зад фиатните пари стои икономика, стоки и пр., но това е напълно погрешно схващане. Зад тези няколко трилиона долара, които ФЕД напечата при кризата през 2008г. какво стои? В смисъл, днес ги няма, но след една седмица са налице. Какви са тези активи и откъде са се появили за седмица или две, за да обезпечат новите пари. Биткойн не можеш да създадеш просто ей така от въздуха. Долар и евро създаваш след решение на група хора и натискане на клавиша enter.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 3 години
не мога да го отрека :) ... поне в последните 10-20 г. на там отиват нещата. Но днес все пак не е важно да си умен, ами да "правиш кинтии"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Една и съща теме се дъвче постоянно.Зад Биткойн няма никакъв фундамент. Нула. Абсолютно спекулативна структура, струваща толкова, колкото доверие и желание за печалба има зад нея.Ако утре хората решат, че вече не струва нищо, ще стане нула, именмо заради липсата на какъвто и да е фундамент.Дерегулиран начин за правене на плащане по мръсни сделки и това е.Нито има капацитет да стане широко използваема валута, заради самоограниченията си, нито световната икономика ще приеме такова нещо за разлащателно средство.А по въпроса, който задават обикновено биткойн сектантите "а зад хартиените пари какво има" - отговорът е много *** - стоят икономики и производства.Зад Еврото стои най-голямата икономика, тази на ЕС (поне до края на месеца и Брекзит, след това става втора). Това са стотици индустрии и хиляди производства и услуги. С всяка хартиена банкнота можеш да идеш и да купиш каквото поискаш и всеки ще я приеме. Същото е и с долара. И с йената. И тн.Зад тези валути стоят реални стоки и услуги.Зад Биткойн стои...вяра на определена група хора, че струва нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 0
abdul
преди 3 години
не просто роботите поумняват, хората дори ги изпреварват в темпа си на изпростяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още