IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Светът се придвижва към по-многополюсна валутна система

А не към триполярната, доминирана от долара, еврото и юана, очаквана от много наблюдатели

14:44 | 31.03.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Решението на САЩ и съюзниците им да замразят чуждестранните резерви на Русия отприщи интензивен дебат за бъдещето на международната валутна система, пише за Financial Times Бари Айкенгрийн, професор по икономика и политически науки от Калифорнийския университет. 

Този дебат е бурен, защото залогът е голям и защото от поне 75 години (след Втората световна война) не са вземани подобни решения, като тогава системата беше трансформирана. Дебатът обаче е объркващ, защото пренебрегва какво всъщност се случва с глобалната валутна система.

Независимо от многократното цитиране на „доларовата доминация“, делът на доларите в глобалните валутни резерви се понижава в продължение на 20 години, от малко над 70% в началото на века до 59% през третото тримесечие на 2021 г.

Тази тенденция не е резултат от валутни промени или промени в лихвените проценти, засягащи стойността на различните резервни активи. Тя също така не отразява избягване на долара от страна на шепа банки, натрупващи големи резервни баланси. По-скоро това е резултат от усилията на много централни банки да се диверсифицират от американската валута.

Сега идва изненадата. Диверсификацията не е към еврото, паунда и йената, другите дългогодишни съставни части на кошницата от специални права на тираж (СПТ) на МВФ, мултивалутен резервен актив. Делът на тези валути остава като цяло непроменен в продължение на две десетилетия.

Нещо повече, само една четвърт от диверсификацията е към китайския юан, който беше добавен към СПТ през 2016 г. Три четвърти са към валутите на по-малки икономики като Канада, Австралия, Швеция, Южна Корея и Сингапур, показва работен документ на МВФ, на който Айкенгрийн е съавтор.

Какво обяснява интересът към тези валути? Първо, техните пазари станаха по-ликвидни. В исторически план малко страни притежаваха дълбоки и ликвидни пазари, отворени за останалия свят. Валутните дилъри успяваха да намерят контрагенти само при шепа валути. На практика това беше основно доларът, но също и еврото, паундът и йената. Това бяха валутите, използвани като средство за международни транзакции, поради което централните банки ги държаха като резерви.

Но трансакционните разходи във второстепенни валути паднаха с навлизането на електронните платформи за търговия и новите технологии за автоматизирано маркет-мейкърство и управление на ликвидността. Виждаме това в спредовете купува-продава при второстепенните валути, които сега са колкото при еврото, йената и паунда, а понякога дори по-ниски.

Второ, централните банки станаха по-активни в преследването на възвръщаемост. Резервните портфейли са по-големи, което повишава залога.

Трето, и свързано с това, ниската доходност на облигациите на основните резерви валути засилиха търсенето на алтернативи. Нетрадиционните резервни валути редовно предлагат атрактивна възвръщаемост (отчитаща волатилността) спрямо традиционните.

По този начин вече наблюдаваме движение към по-многополюсна международна валутна система, а не към триполярната система, доминирана от долара, еврото и юана, очаквана от много наблюдатели.

Последните събития вероятно ще ускорят диверсификацията. В случая на Русия, разбира се, всички значими емитенти на резерви, с изключение на Китай, участваха активно в замразяването на резервите й. Следователно дългото преминаване на Русия към резервни валути, които не са част от СПТ, не й осигури убежище.

Но сега, когато мечът на замразяването на резерви е изваден от ножницата, може да се предвиди и сценарий, при който САЩ замразяват резервите на дадена страна, но други правителства не ги последват. В този случай допълнителната диверсификация на резервите от целевата страна може да й осигури застраховка.

Какво да кажем за по-бързата диверсификация към юана? Всеки, който обмисля преместване на резерви в тази посока, ще трябва да обмисли възможността Китай да стане обект на вторични санкции.

Освен това поведението на Путин е напомняне, че силовите лидери могат да действат своенравно, когато има малко вътрешни механизми, които да ги въздържат. Това, че президентът Си Дзинпин досега не показва склонност да се намесва в операциите на Китайската народна банка (КНБ) не е гаранция, че той ще запази тази си позиция и в бъдеще. Не е съвпадение, че всеки водещ емитент на резервна валута в историята е имал републиканска или демократична форма на управление, с контрол над изпълнителната власт.

Управителите на руските валутни резерви нямат друг избор, освен да се обърнат към КНБ, докато тя продължава да им предоставя достъп. Но за други централни банки ироничен резултат от решението на САЩ да използват долара като оръжие може всъщност да бъде забавянето на международната употреба на юана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 3
Valentin13
преди 2 години
предвидих крах на Империята на лъжата още като избраха Бидоня, но честно казано не очаквах в такава скорост. Само от днес - украинските войски в Донбас от около 60 000 души са обградени, две опции - вдигат ръце и реват Слава России или тор на плодородната Украинска земя; Русия денонсира договора за Берингово море подписан от Горбачов, следва кютек там; представени са официални доказателства за участието на сина на Бидоня в аферата с био-лабораториите; представени са официални доказателства за полчаване на лиценз за източно изпращане на дронове с патогени от лабораториите с био- оръжие; газ се купува само с рубли а рублата наближава 70 долара; Индия и Русия са приключили споразумение за замяна на СУИФТ във взаимната им търговия; Конгреса на САЩ признава, че основните сили на украинската армия Азов са нацистка организация. И всичко това само днес - какво ли ще бъде утре?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
дядя Вова
преди 2 години
++10000
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 2 години
Светът се придвижва към много по-многополюсен . . . свят . . . Когато се наместят полюсите, ще се наместят и валутите според тях . . . ;) Сега може всеки да пише - едни за надницата, други от скука . . . ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
doba
преди 2 години
юрист-е, ти вярваш ли че ще ни вземат в ЕУР зоната. Щото аз не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 5
data
преди 2 години
:) само дето преводната рубла отдавна е покойник . А и кат се замисля и на бг лева пишеше : обезпечен с злато и всички активи на банката :):) все покойници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 5
Alex Silver
преди 2 години
Ами точно към такова покритие върви и рублата - не просто хартийки, а валута със златно покритие. И като се разбра за плащанията в рубли, котировките спрямо долара и еврото паднаха с близо 30%. Рубла/долар 83, рубла/евро 92.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 4
Alex Silver
преди 2 години
По-многополюсната валутна реалност говори само за едно - доларът, хартийки без покритие, вече започва да губи почва под краката си. А когато доверието в една хартиена валута се разклати, няма и наивници, които да инвестират в заеми на държавата-емитент на тази валута. Утре на Китай могат да му изиграят същия номер, както на Рашата - глупави сте били, купили сте наши държавни ценни книжа. А Китай фактически е заел на Фащовете 1.5 трилиона долара. И може да пие една студена вода за тях. Стига на Хегемона да му скимне това един ден. А разни полуграмотни хора си въобразяват, че при катастрофа с долара еврото ще цъфне и ще върже. Щото си нямат хал хабер от различните процеси в света и тяхната взаимна свързаност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 3
data
преди 2 години
Преводната рубла е обща валута, средство за плащане и натрупване при многостранните разчети на държавите членки на Съвета за икономическа взаимопомощ.Утвърдена е със спогодба за международните разчети на държавите членки на СИВ, на 22 октомври 1963 г. Златното съдържание на преводната рубла е установено на 0,987412 грама чисто злато.Не се конвертира свободно в национални валути. Използвана е само за разчети по търговски, кредитни и други операции между страните членки. Нейната форма на съществуване са записи по сметките на Международната банка за икономическо сътрудничество и Международната инвестиционна банка банките на СИВ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 6
юрист
преди 2 години
За нас, българите, това няма никакво значение- на 01.01.2024 г. България официално влиза в еврозоната и Банковия съюз, при това- с валутния ни борд. Основната парична единица тук ще е евро, а не рубла, юан, американски долар. Далеч не всеки българин е професионален трейдър и далеч не всеки би играл на фондовата или стокова борса, при наличие на съвременните компютри, които реагират много по-бързо от човека на различните спредове. Забравете човешка ръка да стопира пипс-овете- това се прави вече от изкуствен интелект, а след 20тина години ще се ''надзирава'' от квантовите компютри. Ролята на финансовият брокер ще е доста ограничена...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още