IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търсенето на Фед: банкерите между пазарите и инфлацията

Данните през следващите дни ще покажат повлияла ли е инфлацията на продажбите на дребно и на потребителските нагласи

08:44 | 28.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

В последните месеци Федералният резерв на САЩ попадна в ситуация, в която централните банкери се превърнаха в риби, плуващи в океани от макроикономически данни, които очертават картина на рекордна инфлация и затегнат пазар на труда. Всяка следваща статистическа вълна предизвиква и вълнение сред финансовите пазари, които дебнат реакцията на рибите, т.е. централните банкери. На този фон мотото "просто плувай" се оказа безполезно за Фед, който вече търпи критики, че може би се е забавил с реакцията си към цените, а в следващите дни инвеститорите може да получат сигнали за това дали рибите ще покажат ястребовата си същност*.

През март Фед одобри първото лихвено повишение от 2018 г. насам и намекна за шест последващи покачвания на показателя тази година. Малко след заседанието на банката обаче гуверньорът Джером Пауъл заяви, че инфлацията е "твърде висока" и демонстрира готовност да действа по-агресивно при необходимост. Коментарът му бе съпътстван от изказванията на други представители на банката, които няколкократно намекнаха, че може да има лихвено повишение в размер на 50 базисни пункта тази година.

Централната банка на САЩ е изправена пред нелеката задача да забави икономика, която "очевидно е прегряла", смята проф. Пол Кругман от City University of New York. Това трябва да стане по начин, който няма да навреди на вътрешното потребление и да свие активността на потребителите. Всъщност може да се каже, че това, което осуети плановете на банката, бе руската инвазия в Украйна.

"Коментарите на банкерите във Фед от заседанието през март потвърждават едно: Комисията по открити пазари (към Фед) щеше да завиши лихвите с 50 базисни пункта, ако не беше руската инвазия в Украйна. Войната веднага ускори инфлацията, но неблагоприятният й ефект върху растежа и пазара на труда тепърва предстои да се прояви", пишат икономистите Анна Уон, Йелена Шулятиева, Андрю Хъсби и Елиза Вингер в своя бележка, цитирана от Bloomberg.

През седмицата ще бъдат публикувани данни за пазара на труда в САЩ, както и за инфлацията в страната. Очакванията са темпът на покачване на цените да е достигнал нов 40-годишен връх, след като през февруари показателят достигна ново рекордно равнище. Медианните прогнози на икономисти, анкетирани от Bloomberg, са за новооткрити близо половин милион нови работни места и за ръст на средното почасово заплащане в размер на 5,5% на годишна база. Очакванията са безработицата да се е свила до 3,7 на сто.

Данните ще помогнат на централните банкери да преценят дали по-голямо лихвено повишение би било оправдано за пазар, който според Пауъл е "изключително затегнат" с 1,7 работни позиции за всеки безработен американец. Статистиките ще са в помощ и на инвеститорите, тъй като могат да внесат яснота за следващите ходове на Фед.

От другата страна на океана и по-конкретно на Стария континет ще стане ясно свили ли са се продажбите на дребно, с колко се е ускорила инфлацията през март и повлияло ли е покачването на цените на потребителските нагласи.

В началото на март Европейската централна банка (ЕЦБ) изненада пазарите, като реши да ускори темпа на прекратяване на покупките на облигации по старата си програма APP, след като последните данни показаха, че инфлацията в еврозоната е продължила да се ускорява и през февруари 2022 г., достигайки рекорден връх за четвърти пореден месец.

В четвъртък ще стане ясно с колко са се покачили цените в Европа през март, а ден по-рано ще има информация за бизнес климата и потребителските нагласи през същия период.

Ето какви други макроикономически данни ще следим в следващите дни:

Първият ден от седмицата се очертава да бъде спокоен. Денят ще започне с данни за търговския баланс на Хонконг през февруари. В Европа гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Бейли ще направи изказване, а в САЩ се очакват данни за търговския баланс на страната през миналия месец.

Следващият ден ще започне с информация за пазара на труда на Япония и през какви промени е преминал той през миналия месец. В Азиатско-Тихоокеанския регион се очакват и данни от Австралия за продажбите на дребно през февруари.

По-голямата част от макроикономическите данни във вторник ще дойдат от Европа - във Великобритания ще стане ясно с колко са поскъпнали жилищата, а в Германия - с колко се е повишила цената на вноса, какви са били продажбите на дребно и влошило ли се е потребителското доверие. Статистика за продажбите на дребно и потребителските нагласи се очакват още от Франция и Испания.

В САЩ ще стане ясно с колко са поскъпнали жилищата, какво е било потребителското доверие през март и колко са новооткритите работни места през февруари.

В сряда Япония също ще публикува статистиката за търговията на дребно, докато в Нова Зеландия се очакват данни за бизнес доверието през март.

На Стария континент се очаква информация за бизнес климата и потребителските нагласи през март. В Испания ще има данни за инфлацията в страната през март. Освен традиционната статистика за щатските резерви на суров петрол, в САЩ предстои да бъдат публикувани няколко важни доклада за ръста на БВП през последното тримесечие на 2021 г., за промените на пазара на труда през март и за инфлацията в страната. В Русия ще има данни за безработицата и продажбите на дребно през февруари.

Четвъртък ще започне с данни за промишленото производство и продажбите на дребно в Южна Корея. В съседна Япония се очаква същата статистика, заедно с поръчките в строителството. В Китай ще бъде публикуван индексът на мениджърите по поръчките (PMI) през март.

Във Великобритания се очакват данни за БВП в края на 2021 г., докато в Германия ще има данни за продажбите на дребно и безработицата. В същия ден ще стане ясно с колко се е ускорила инфлацията във Франция и Италия. Очаква се и статистика за нивото на безработица в Европа през февруари.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще проведе заседание в сряда, когато в САЩ се очакват още данни за пазара на труда.

Петък ще започне с информация за бизнес условията в производството в Япония през първото тримесечие на 2022 г., където ще бъде публикуван и индексът на мениджърите по поръчките (PMI) за производството. Южна Корея ще публикува данни за търговския си баланс през март. PMI в производството се очаква и в Китай и Русия.

На Стария континент ще стане ясно с колко се е ускорила инфлацията през март, като се очаква да бъде публикуван PMI в редица страния, в т.ч. Испания, Великобритания, Германия и други. В САЩ също ще бъде публикуван индексът на мениджърите по поръчките за март, както и данни за нивото на безработица.

*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още