IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Все по-често мантрата на трейдърите е „Продавайте долари!“

Според мнозина пикът на стойността е отминала на фона на все по-широкото възстановяване на световната икономика

18:33 | 30.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Продавайте долари и инвестирайте парите си в други активи, като акции на развиващи се пазари и злато, тъй като възстановяването на световната икономика набира инерция. Това поне съветват финансови мениджъри.

Все повече инвеститори залагат, че световната резервна валута е достигнала до своя пик – значителна промяна спрямо месец по-рано, когато позициите по долара бяха сред най-бичите от 2015 г. насам.  От K2 Asset Management препоръчват доларът да се заменя с облигации на развиващи се азиатски държави и европейски акции, а от Brandywine Global Investment Management купуват обвързани със суровини валути. В Bleakley Advisory Group LLC пък предпочитат злато и сребро.

„Доларът достигна своя пик“, посочва Джак Макинтайър, финансов мениджър на Brandywine, който премина на къси позиции по долара миналия месец, обръщайки се към австралийския долар и чилийското песо. Според него цената на американската валута е твърде завишена и хората прекалено дълго са били фокусирани върху него. „За мен най-големият фактор, който ще отслаби долара, е просто подобряването на световния растеж“, отбелязва още той.

Всяка валута от Г-10 поскъпва спрямо долара с изключение на йената.

В сряда индексът Bloomberg Dollar Spot се понижи с най-много от май насам, изтривайки 0,6%, след като бяха публикувани данните за декемврийската инфлация в САЩ, която се оказа ускорена, но до голяма степен в синхрон с прогнозите. Пониженията се засилиха и от фондовете, които изоставят дългите си позиции на фона на подобряване на растежа на много места по света – от Германия до Китай.

Пикът е отминал

Според Петер Боквар, главен инвестиционен директор на Bleakley Advisory Group, ралито на долара от миналата година се дължи основно на това, че Фед изпреварваше Японската и Европейската централна банка в затягането на паричната политика. „Все още обичам златото и среброто“ като алтернатива на щатската валута, посочва той.

Според инвеститорите доларът тепърва ще продължава да отслабва на фона на разгръщащата се хипотеза за по-голям американски дефицит и разширяване на световното икономическо възстановяване извън САЩ.

В централата на K2 Asset Management в Мелбърн Джордж Бубурас търси възможности за покупка на всичко от чилийско песо до държавни ценни книжа в Югоизточна Азия.

„Пикът на долара със сигурност премина“, каза Бубурас, който е начело на звеното за проучвания на фонд мениджъра. „Има много възможности при суверенните облигации, дълга и акциите от развиващите се пазари до Европа, като убеждението е, че доларът ще отслабва още“, отбелязва още той.

Доходността на долара изостава спрямо тази на ценни книжа на развиващи се пазари, злато.

Barings Investment Institute също е една от компаниите, които смятат, че доларът ще поевтинява спрямо валутите на развиващите се държави.

„Поевтиняването на долара представлява естествена част от световното възстановяване, докато пазарите анализират настоящия риск от омикрон за пандемията, която тази година е много по-управляема“, отбелязва Кристофър Смарт, главен международен стратег на Barings Investment in Boston. По думите му с продължаващото нормализиране на икономическата активност все повече средства ще се пренасочват към други части на света. „Валутите на развиващите се пазари би трябвало най-накрая да се възползват от възстановяването“, отбелязва той.

Все още бичи настроени

Макар мечи настроените гласове все по-често да намират изява, други казват, че е твърде рано да отписваме американската валута.

Последното поевтиняване на американската валута е само отражение на облекчението на инвеститорите, че нямаше „ястребови“ изненади в данните за инфлацията от сряда и последното изслушване на управителя на Фед Джреом Пауъл, коментира Иля Спивак от DailyFX.

„Изобщо не смятам, че е достигнал пик“, отбелязва той. Доларът „продължава да изглежда структурирано и занапред през останалата част от годината, но, разбира се, пазарите не се движат в права линия“, каза още Спивак.

Хедж фондовете също остават бичи настроени и дори са увеличили общите си дълги позиции по долари спрямо кошница от осем други основни валути през последните три седмици, показват данни, събрани от Bloomberg.

От Citigroup Global Markets Inc. посочват както растящите американски лихви, така и затягането на паричната политика на Фед като „обичайно отрицателни“ за лихвите и валутите на развиващите се пазари.

„Причината валутите на развиващите се пазари да не са реагирали все още на по-високите американски лихви е до голяма степен това, че спредовете между американските държавни ценни книжа и (германските) бундове са предимно стабилни“, отбелязват стратези на банката.

Други обаче все пак очакват поевтиняване и търсят алтернативи.

„Фундаментите на долара са слаби – с ниски реални лихви и големи външни отрицателни баланси“, отбелязва Роб Мъмфорд, инвестиционен мениджър на GAM Hong Kong Ltd.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още