IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Залозите за повишаване на лихвите подкрепят валутите на развиващите се пазари

Турция и Бразилия може да бъдат първите, които ще повишат лихвите от Г-20 тази седмица

20:49 | 15.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Валутите на развиващите се пазари могат да си поемат дъх след най-големия им четириседмичен спад от повече от година, тъй като инвеститорите залагат на „по-ястребен тон“ от централните банки в развиващия се свят, пише Bloomberg.

Турция и Бразилия може да бъдат първите, които ще повишат лихвите от Г-20 тази седмица, като потенциално предоставяйки подкрепа за двете валути на фона на нарастващата доходност по американските държавни ценни книжа.

Във Вашингтон Федералният резерв се очаква да остави разходите по заемите непроменени, въпреки че инвеститорите ще анализират всички коментари, които могат да подскажат загриженост относно скорошната волатилност на пазара на облигации.

Измерителят на глобалния оператор на борсови индекси MSCI за валути в развиващите се държави удължи най-дългия си седмичен спад от август 2019 г. Междувременно деноминираният в долари дълг намалява за пета седмица, което представлява най-голямото отстъпление от повече от пет години. Акциите на развиващите се пазари се възстановиха от продажбите, след като президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон, за предоставяне на пакет от фискални стимули в размер на 1,9 трилиона долара.

лихви лихви

"Простите исторически аналози предполагат, че по-строгата парична политика трябва да подкрепя валутите на развиващите се пазари ", пишат в доклад стратезите от Goldman’s London.

Банкерите в Индонезия и Тайван ще обявят решенията си за ставките в четвъртък, часове след Фед. Очаква се и двете да се придържат към статуквото на фона на скорошната волатилност на пазара.

Централната банка на Индонезия намали референтния си лихвен процент до рекордно ниското ниво от 3,5% на последното си заседание през февруари, на фона на опасенията, че възраждането на случаите на Covid-19 ще забави икономическото възстановяване. Индонезийската рупия е една от най-слабо представящите се валути в Азия през последния месец

Намаляването на лихвените проценти през февруари вероятно ще отбележи края на цикъла на облекчаване на банката, се казва в доклад на United Overseas Bank.

Централната банка на Тайван, която се събира на тримесечие, за последно понижи референтния си лихвен процент през март 2020 г. с 25 базисни пункта до рекордно ниско ниво от 1,125%. Тайванският долар е най-добре представящата се валута в Азия тази година.

Очаква се банкерите в Турция да повишат ключовия процент със 100 базисни пункта в четвъртък, за да овладеят инфлацията, според почти всички икономисти, анкетирани от Bloomberg. Турската инфлация се ускори за пети месец през февруари на фона на рали в цените на петрола.

Централната банка на Бразилия вероятно ще започне цикъл на затягане с ускоряването на инфлацията. Това би било първото увеличение на лихвата от 2015 г. Решението ще бъде ключово за реала, който политиците подкрепят чрез пазарни намеси.

Инвеститорите също така ще следят за актуализации на нови спешни стимули с пари в брой, тъй като пандемията от Covid-19 се влошава и местните власти отново налагат някои ограничения.

Очаква се централната банка на Русия да запази основния си лихвен процент непроменен в петък, според повечето анкетирани от Bloomberg икономисти.

И все пак паричният регулатор обмисля затягане на паричната политика и може да повиши основния си лихвен процент със 125 базисни пункта или повече преди края на годината, според запознат източник, цитиран от Bloomberg.

Към днешна дата рублата е най-добре представящата се валута на развиващия се пазар за този месец.

Очаква се Централната банка на Египет да запази лихвата по депозитите без промяна в четвъртък.

Други ключови данни

Данните за Китай, публикувани в понеделник, показват сериозни темпове на растеж от над 30% за промишленото производство, продажбите на дребно и инвестициите в дълготрайни активи, въпреки че данните са изкривени от ниската база за сравнение през миналата година, когато икономиката на практика беше спряна.

Юанът е сравнително стабилен тази година с ръст от около 0,4%.

Централната банка на Китай обяви, че лихвеният процент остава непроменен, като последно намали нивото му през март 2020 г. до 2,95% от 3,15%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:47 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още