IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Заради икономическите условия и регулаторите китайският юан ще се обезценява още

Икономическият растеж на Китай се забавя и валутният курс неминуемо ще отрази това

22:43 | 27.05.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Китайската валута вероятно ще се обезцени до над 7 юана за долар (6,90 сега – бел. ред.), защото икономическите условия диктуват това, а и регулаторите го насърчават. Дори в Китай икономическият фундамент не може да бъде игнориран до безкрай, пише Дейниъл Мос за Bloomberg.

На теоретичните спорове между някои пазарни участници относно желанието и способността на Китайската народна банка да задържи юана под това ниво им липсва дългосрочна перспектива – икономическият растеж на Китай се забавя и валутният курс неминуемо ще отрази това.

Със забавянето на икономиката регулаторите разхлабиха фискалната и монетарната политика. При тези обстоятелства е естествено валутата да отслабне (както стана и през миналата година) при спад от близо 8% спрямо долара. Това охлаждане отразява тенденции, които са в сила дълго преди Доналд Тръмп да дойде на власт.

Ерата на двуцифрен темп на растеж в Китай отмина. Работната сила в страната намалява, а властите се опитват да ограничат прекомерното кредитиране и съпътстващия го дълг. Митата наложени от Белия дом и санкциите срещу технологични фирми упражняват допълнителен натиск върху Китай, както и ерозират икономическото доверие.

"Съмнявам се, че Китайската народна банка е заинтересована от това да похарчи прекалено много, за да се противопостави на икономическия тренд", казва Мос. Според него ще бъде направен опит само за смекчаване на ефектите.

След като Китай преустанови фиксирания си курс към долара през 2005 г., юанът плава свободно макар и с благословията на централната банка. Курсът му като цяло търпи същия икономически и финансов натиск, както и другите основни валути. Със сигурност Пекин ще синхронизира паричната политика с предотвратяването на отлива на капитали и финансовото разстройване.

Вербалните атаки към валутните спекуланти, като тази от уикенда на шефа на китайския банков и застрахователен регулатор, са част от инструментариума. Става въпрос обаче за движението на курса, а не за самото му ниво. Китай играе много по-важна роля в търговията и пазарите, отколкото Европа и Япония. Свободно търгуем юан, подобно на еврото и йената, обаче засега е мечта.

Да се тревожим за ответна реакция от Тръмп е безполезно – Китай ще бъде порицан каквото и да направи. Заклеймяването на страната от САЩ като валутен манипулатор едва ли може да има по-големи последствия от митата и мерките срещу Huawei.

Когато Китай прекъсна привързаността си към долара през 2005 г., мнозина очакваха, че юанът ще поскъпне, пренебрегвайки възможността за обезценяване. Мантрата, възприета от САЩ и техните съюзници, както и много инвеститори, бе, че гъвкавият валутен курс е за предпочитане, тъй като Китай ще може да отговаря по-лесно на промени в икономиката си.

Гъвкавостта в действителност означаваше, че юанът може да се движи само в посока поскъпване. На теория това би подкопало конкурентното предимство на китайската индустрия, макар че властите не го признаваха. Сега, близо десетилетие по-късно, гъвкавостта означава да се позволи на юана да отслабне.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още