IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ако ЕС не успее да спре непослушната Италия, пазарът ще го направи сам

Досега реакцията на пазара беше ясна, но не и крайна

08:54 | 27.05.18 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

ЕС вероятно няма да направи много, за да наложи финансовите си правила на новото правителство на Италия, но се надява, че няма да се налага, защото финансовите пазари ще свършат тази работа, пише Ройтерс.

Новото правителство се очаква да поеме управлението в Италия следващата седмица - движение "Пет звезди" и крайнодясната „Лига“ обещаха намаляване на данъците и увеличение на разходите, което може да премине поставените от ЕС граници.

Словашкият финансов министър Петер Казимир нарече в четвъртък политическата коалиция „Мисия самоубийство“. Пазарите вече отговориха - доходността по 10-годишните италиански облигации скочи с 0,7 процентни пункта от началото на май до 14-месечен връх от 2,46%.

Morgan Stanley предупреди тази седмица, че тази висока доходност може да предизвика зараза, като удари печалбите на банките, които държат голям дял от активите си в държавен дълг.

Акциите в италианските банки се сринаха до 11-месечно дъно в петък, като този месец са надолу с почти 14%. Икономистите казват, че това е само предупреждение за това, което може да дойде.

"Ако новото правителство осъществи на практика думите си, реакцията на пазара ще бъде много повече от това, което виждаме до момента", каза Франческо Пападиа, старши сътрудник в базираната в Брюксел анализаторска компания Bruegel.

„Досега реакцията на пазара беше ясна, но не и крайна. Може би пазарът все още има надежда, че няма да се случи, или поне не най-екстремната версия на това, което обещаха“, заяви Пападиа.

"Повишените разходи на Италия против правилата на ЕС вероятно ще бъдат посрещнати от слабо представяне на Италия спрямо другите пазари", предупредиха от инвестиционната банка J.P. Morgan.

Като член на ЕС Италия е длъжна да търси балансиран бюджет в структурно отношение и да поддържа дълг под 60% от брутния вътрешен продукт. Вместо това структурният дефицит нараства от 2015 г., а дългът е близо до 132% от БВП от 2014 г. насам. Но повечето наблюдатели от Брюксел не очакват Европа да предприеме политически действия, за да наложи своите правила.

Европейската комисия, пазителят на законите на ЕС, има за задача да дисциплинира „непослушните“ правителства чрез така наречената процедура при прекомерен дефицит, която може да доведе до санкции.

Но Брюксел многократно е заявявал, че наказанието не е начинът да се справи с нарушаването на бюджета и показа снизхождение към страни като Франция, Португалия и Испания.

Комисията се въздържа и заради опасения, че принудителните действия само ще засилят евроскептичните настроения в Италия, третата по големина икономика в еврозоната, където много хора вече са разколебани относно еврото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 6 rate down comment 14
rover
преди 5 години
Михайло, грубо сметнато 3000 рубли делено на 60 са $50. И за толкова ли пари работиш в Кемерово?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 17
khao
преди 5 години
Това в раша, нали... там дават по 3к... зимай студиото с него ще ти дадът по 5к, 20пъти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 15 rate down comment 9
michaelis12
преди 5 години
напротив виждам ги х14 пъти в годината щот тука такъв е регламента всеки взима по толко заплати ... Мда но хората на са кат тебе иддиоти да си плащат на Американския Окупатор... аз не ви знам що за *** сте ве Кухао?! През целата ни вековна поробия не сме плащали до са на НИКОЙ да ни поробва но са плащате ееее за тва от такъв "пазар" не мерси .... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 15
khao
преди 5 години
Хахахаха, 3к си виждал само на снимка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 17 rate down comment 10
michaelis12
преди 5 години
Кухао за толкоз години тъпотии дет си изписал те познаам екскурррзиии мдам как ти казах мое сложиш и една чаллма да се впишеш в шведакия пейзаж .... :)) Аз мием чинии на 3К евро бруто тва е щот не плащам данък американска база и данък НАТО .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 15
khao
преди 5 години
Слуга, Аз съм на екскирзия тук.не съм дошъл като теб да мия чинии, в България си живея супер, пръдльо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 15
khao
преди 5 години
Иначе те разбирам, както африканците не могат да се интегрират на запад, така и ти не можеш... въпрос на еволюция!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 14
michaelis12
преди 5 години
да само малка корекция че ние не сме "дисциплирани" а са ни превърнали в Колония от треторазряден тип. Но народо като е просс ше плаща, кат купува западни стоки в Kaufland и ползва западни банки i.e. Uni Credit ше го обират плаща си тока на EVN, ЧЕЗ и Американските ТЕЦове Мариците, раздават концесии продадоха всичко ше плаща как няма да плаща.... Аз в Австрия ЧЕЗ и Американски тецове, Careffour и Flughafen Wien на концесия не съм видял, още по-малко да продават общински имот .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 24 rate down comment 9
studioaa
преди 5 години
Швеция е най-ромската държава в цяла Европа с 2 милиона африканци само виж как малмьо приличина на столипиново и факултета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 23 rate down comment 8
nikolait
преди 5 години
еврото е най-концентрирания израз на федерализация на ЕС. И най-безмисления. Не е възможно да съществува Еврозона, която не спазва собствените си правила, довела е до фалит десетки банки и поне 1/3 от членуващите държави. ЕЦБ не изпълнява договорни задължения, избирателно прилага правилата и е политически зависима от Брюксел. Сметката плащат дисциплинирани държави като България, вкл. с евтин труд, ниски цени и слаб растеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още