IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Америка „изяжда“ бъдещето на своите деца

Прибързаните решения на Доналд Тръмп да рестартира икономиката изпратиха САЩ в дълбоката пропаст на безсилието

23:00 | 14.07.20 г. 10
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Amir Hamja/Bloomberg</em></p>

Снимка: Amir Hamja/Bloomberg

Когато учените и експертите предупреждаваха Вашингтон да не бърза да разхлабва ограничителните мерки срещу коронавируса, Доналд Тръмп се улови за икономиката като удавник за спасителна сламка преди президентските избори и избра брутния вътрешен продукт на САЩ пред здравето на хората.

Други държави задържаха колкото бе необходимо блокировките, за да намалят значително дневния ръст на инфекциите, достигайки много по-ниски нива на новозаразени от тези в САЩ. Смъртността в Европа е значително по-ниска от тази в Америка, като много европейки страни вече обмислят отварянето на училищата, пише Пол Круман за New York Times.

Опитът на северозападните щати, първият голям епицентър на пандемията в САЩ, показва, че и тук може да бъде постигнато нещо подобно. Смъртността в Ню Йорк е далеч по-ниска от някои южни щати, въпреки че все още е по-висока, отколкото в Европа. В събота, за първи път от март, Ню Йорк съобщи, че не е регистрирал нито един смъртен случай от COVID-19.

Дали по-дългите блокировки могат да бъдат икономически устойчиви? Да. 

Вярно е, че строгите изисквания за социално дистанциране доведоха до високи нива на безработица и навредиха на много предприятия. Но дори Америка с помощта на своята разнебитена мрежа за социална сигурност успя да осигури достатъчно помощ, за да предпази повечето граждани от сериозни затруднения.

Благодарение до голяма степен на разширения мащаб на обезщетенията при безработица, бедността не се увеличи при спирането на икономиката.

Да, спешното подпомагане струва много пари, но САЩ могат да си го позволят: Федералното правителство взема назаем огромни суми, но лихвените проценти останават близо до исторически ниските нива.

Блокировките намалиха брутния вътрешен продукт на страната с малко над 10%. По време на Втората световна война Америка пренасочва над 30 процента от БВП за отбрана, в продължение на повече от три години. Защо да не може да поеме много по-малки разходи за няколко месеца?

Така че правенето на това, което е необходимо, за да се овладее коронавируса, би било неприятно, но все пак напълно възможно.

Но това не беше пътят, който САЩ поеха. Вместо това много щати не само се втурнаха да отварят отново икономиките си, но го направиха по глупав начин. Вместо да бъдат третирани като евтин и ефективен начин за борба със заразата, маските за лице се превърнаха в поле на културна война. Дейностите, които представляват очевиден риск за подхранване на пандемията, останаха извън обществения фокус. Разрешиха се големи събирания, баровете отново отвориха врати.

И цената на тези действия се простира отвъд хилядите американци, чиито животи ще бъдат изгубени в пандемията. Повторното отваряне на американската икономика застрашава нещо, което, за разлика от заведенията и партитата, не може да бъде спряно, без да се нанесат дълготрайни щети: образованието в училищните заведения, където се осъществява директно взаимодействие между учениците и преподавателите.

Някои дейности отчитат подобряване на активността при дистанционната работа. Образованието не е една от тези дейности. Пред очите ни се случва нещо, за което вече подозирахме - за много, може би за повечето ученици, няма заместител на това да бъдат в класната стая.

Но стаи, пълни с ученици, се възприемат като потенциални вирусни инкубатори. Други страни успяха да отворят отново училищата сравнително безопасно - но те направиха това с след по-ниски нива на заразяване, отколкото в момента преобладават в Америка, и с подходящо тестване, което все още няма в много щати.

САЩ се изправят пред една ужасна (и излишна) дилема. Ако отново отвори училищата, Америка рискува тотално да изпусне пандемията извън контрол. Ако не го направи, страната ще възпрепятства развитието на милиони американски студенти и ученици, нанасяйки дълготрайни щети върху живота и кариерата им.

И причината САЩ да се намират в тази позиция, е политиката на администрацията на президента Доналд Тръмп, който прибърза с рестарта, създавайки риска Америка да изяде бъдещето на своите деца.

Сега какво? Към този момент вероятно има толкова заразени американци, колкото през март. Така че това, което трябва да се направи, е да се признае, че е направена грешка и този път да се послушат експертите. За съжаление, вече е късно да се избегне прекъсване на образованието, но колкото по-рано САЩ променят курса на политиката, толкова по-скоро ще могат да възстановят нормалния живот на обществото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
Еми то Инвестора не се различава твърде от талавизията ...видиотяването на читателя е първа грижа ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
"...и който не се пази пак да гушне букета ..."Пазиш , не пазиш , като ти дойде повиквателната и без букет ше пътуваш ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
Пуркооо , не плачи Америка , ами пиши у нас кво бъдеще чака децата ... колкото ги има де ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
george353
преди 3 години
Няма нищо странно. Блумбърг Ти Ви България е собственост на Инвестора и е част от международната група канали на Bloomberg. От там идва и влиянието в посока анти Тръмп, Русия, и Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
serafima
преди 3 години
Както не могат да обяснят и на пожарникаря-охранител Борисов, нито на Гешев, че тук не му е бащиния, където да раздава евтини лозунги и нелогична избирателна политика. При това Тръмп е поне преуспял бизнесмен.Хайде да си гледаме дворчето и не изпадаме в комплексите на колониалните народи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Ами не е за него мястото в Белия дом, как да му го обяснят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
дядя Вова
преди 3 години
Колониите не са интересни брат, от тях нищо не зависи.Сатова и пишат само за метрополията.Знаят те, а ако не знаят, някой ще им го сипе и пак ще знаят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
vzhekoff
преди 3 години
Странни статии. Странни не за друго, а заради непрекъснатото втренчване в САЩ. Ние сме член на ЕС и би следвало да търсим модели в европейската културна традиция. Някой може ли да ми припомни кога теми от статията по-горе са обсъждани, но не по отношение на щатите, а като пример са разглеждани Германия, Франция, Испания, Италия, Чехия, Словения и Унгария, а защо не Румъния и Гърция ? Това са страните, в които би следвало да се вглеждаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
Императорът
преди 3 години
Сигурен бях, че рано или късно ще изкарате Тръмп и канибал !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
Solar Power
преди 3 години
Накрая да не стане така,че те да си направят имунитет а ние да си се влачим 2-3 години още с маските ..... и който не се пази пак да гушне букета ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още