IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Без ново финансиране природните ресурси може да станат твърде оскъдни и скъпи

Изменението на климата изисква от нас да приведем капитала в съответствие с решенията за справяне с него

17:47 | 07.11.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Климатичната конференция на ООН (COP26) в Глазгоу е в ход, генерирайки дебати около ролята на инвеститорите в справянето с изменението на климата. Много от тях са фокусирани върху откриването на сигнали за добродетели сред управителите на активи по екологични, социални и управленски въпроси (ESG), пише за Financial Times Карина Фънк, портфолио мениджър и ръководител на устойчивите инвестиции в Brown Advisory.

Това е важно, но малко разсейващо в момент, когато нашата екзистенциална зависимост от стабилния климат трябва да бъде съчетана с мащабни климатични решения. Това изисква капитал, като индустрията за управление на активи е в привилегирована позиция да го осигури.

Като индустрия можем да започнем като признаем спешността. Дори ако спрем да изгаряме изкопаеми горива, глобалното затопляне ще причини смущения, към които можем да се приспособим, само ако запазим и възстановим най-мощните абсорбатори на въглерод в нашата планета (тропически и стари гори, торфени земи и т.н.)

Правителственото финансиране и това с нестопанска цел не се доближава до четирите трилиона долара годишно, които според оценките на Международната агенция по енергетика (МАЕ) ще са необходими до 2030 г., за да се поддържат глобалните емисии под контрол. Без ново финансиране природните ресурси може да станат твърде оскъдни и твърде скъпи, за да поддържат много бизнес модели.

Светът на инвестициите и речникът на природата, опазването и конкуренцията обикновено се сблъскват. Изменението на климата обаче изисква от нас да приведем капитала в съответствие с решенията за справяне с него.

Анализът на сигурността не е безразличен към природата. Помислете за стойността на продадените от компаниите стоки: строителни материали, храни и напитки, полупроводници, реагенти за последните иновации във ваксините. Отстранете един слой и вече говорим на езика на природата: дървета, палмово масло, кафе, злато, мед, биоразнообразие. Изчислено е, че повече от половината от световния брутен вътрешен продукт - на икономическа стойност от 44 трилиона долара - е изложен на умерен или сериозен риск поради природни загуби.

„Вземайте до изчерпване” е допускането на традиционните финансови модели. Днес е по-практично за инвеститорите да разберат рисковете за нашия „природен капитал“.

Една очертаваща се история на успеха е как засиленият инвеститорски контрол върху производството на палмово масло отдели някои вериги за доставки от екологично разрушителни практики за снабдяване. По-голямата част от доставчиците и купувачите сега се ангажират с нулево обезлесяване. Според Световния институт за ресурси 2020 г. е четвъртата поредна, в която обезлесяването на палмовото масло намалява. Това също е печалба за инвеститорите и бизнеса. Групата за опазване на природата WWF съобщава, че много компании от сектора са спечелили значително чрез ценови премии за устойчиви източници.

Последна актуализация: 02:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 1
Боян
преди 2 години
Социализма е вид капитализъм, като капитала не е концентриран в малък кръг хора. Което съответно ди има плюсове и минуси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Ахаа..Пък как пазехме природата при социализма направо да се ненагледаш.Сериозно ли го говориш това???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
terziеv
преди 2 години
Суровините да поскъпват по време на дива инфлация? Не вярвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 4
Valentin13
преди 2 години
я, че го рече. познавам историята, но и философията. капитализмът е философско , а не историческо понятие. та там, където има чист капитализъм, природата си стои и процъфтява, защото това му трябва на капиталиста. природата се съсипва от борсови "капиталисти", които си играят с акции и не са пипвали земя, гора и въобще жива природа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
още ли си тука бре ... ?! ... нема ли се спасяваш към иркутск ... ?! ... замръзналото царство с безплатният ток ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
Боян
преди 2 години
Много капитал има по света, всички се научиха да печатат и капитал има навсякъде. Лошото е че капитала търси печалбата, а печалба и екология нещо не са приятели. Ако човек познава историята, знае че с след като капитализма се появява в западна европа, заедно с него започва и унищожението на природата там и в последствие където се появява капитализма по света, първата жертва е природата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Вие по-добре мислете - паляци - откъде ще вземете суровини за зелените си пpocтотии - щото ни медчица, ни куп по-редки метали няма да ви стигнат доникъде !!! 90% безмислена статия - само бльъ-бльъ-бльъ - а за питейната водичка - ха-познайте кой има И от нея най-ного на света? - Изненада - чичо ви Вова :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още