IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БРИКС вече касае геополитиката, а не икономиката

Според S&P съкращението няма голям финансов смисъл, но е повече отвсякога политически релевантно

16:52 | 10.11.19 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	Срещата на лидерите на БРИКС в Осака от края на юни. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Срещата на лидерите на БРИКС в Осака от края на юни. Снимка: Ройтерс

БРИКС, една от най-мощните концепции, появила се в политическата икономия през този век, няма много смисъл днес, обяви S&P Global Ratings в бележка по имейл миналата седмица. Но дори и това да е вярно за икономическия анализ, съкращението, вкарано в употреба от анализатора на Goldman Sachs Джим О'Нийл, предсказа настоящата геополитическа реалност, която не се обслужва добре от институциите на 20 век, пише Леонид Бершидски за Bloomberg.

Акронимът означава Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, като последната е добавена по-късно и не е била в първоначалната публикация на О’Нийл от 2001 г., нито в последващата от 2003 г. И двата документа прогнозираха, че най-големите четири от незападните икономики в крайна сметка ще отговарят за много по-голям дял от световната икономическа продукция, изпреварвайки големите европейски икономики. Инвеститорите бяха предупредени, че ще сбъркат, ако пропуснат възможността да се включат в тази глобална промяна.

Идеята често се отхвърляше като маркетингово средство, начин да се постави етикет върху нещо, което никой не би могъл да пропусне, а именно растежът на големите нововъзникващи икономики. Онези, които го виждат по този начин, биха могли да се почувстват прави от бележката на S&P, според която „различаващата се дългосрочна икономическа траектория на петте страни отслабва аналитичната стойност на разглеждането на БРИКС като съгласувана икономическа групировка“.

Но подобно на много случайно осеняващи идеи, тази на О’Нийл се трансформира поради промяната в света след началото на 21 век. Всъщност няма голямо значение, че БРИКС не растат със същото темпо. Те все още играят главни роли в преоформянето на света.

Както правилно отбелязва бележката на S&P, поставянето на петте държави в една и съща кошница става все по-съмнително. Индия и Китай постоянно надвишават прогнозите за растеж на рейтинговата агенция от началото на 21 век. Русия и Южна Африка обаче не успяват да ги посрещнат от около 2005 г. насам, а Бразилия от 2010 г. Разбира се, петте държави значително увеличиха своята съвкупна икономическа тежест от началото на века, но само благодарение на Китай и Индия. Делът на Бразилия, Русия и Южна Африка в световния БВП всъщност се е свил след 2000 г.

Тъй като икономическите модели и политики на петте страни се разминават, това стана и с техните кредитни рейтинги. Китай се изкачи с четири стъпала по скалата на S&P - до A+, докато останалите никога не достигнаха това ниво: днес Русия и Индия са с пет стъпки по-надолу, а Южна Африка и Бразилия - съответно със седем и осем.

Това разминаване сочи, че О’Нийл е направил грешка при залагането на бъдещите шампиони. Той можеше да включи Индонезия и Виетнам вместо Бразилия и Русия (акроним VICI, „победих“ на латиница) и тогава някой можеше да добави Нигерия (VINCI, напомнящо за Леонардо да Винчи) - и щеше да има повече смисъл по отношение на посоките на растеж, докато комбинираният дял от световната продукция би останал същият, на ниво от 32,6%.

Това обаче не би обхванало геополитическата реалност, както прави концепцията за БРИКС. Отговаряйки на критиките за своето творение, О'Нийл посочи, че неговата публикация от 2001 г. е била предназначена да постави под въпрос адекватността на тогавашната система за глобално икономическо управление.

Последна актуализация: 01:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 9 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
Знам, от бъгъв код си вадя хляба. Просто като всяко друго нещо se търси по-евтиният вариант, а основния разход в софтуера е за персонал. В САЩ годишно програмист прави между 90-150к$, в България между 36к-84к лева, в Индия около 4-25к лева. В зависимост от уменията, които имат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 6
Бидонойл
преди 4 години
Бъгав код да искаш - не е нужно чак в Индия да ходиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 6
mrynmryn
преди 4 години
Един сравнително мъдър човек в ИТ индустрията бе казал - който иска евтин и бъглив код - ходи в Индия, който иска качествен, но не чак толкова евтин - Източна Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 8
дядя Вова
преди 4 години
?? Царебог ??Скръцнат ли със зъби на Козяк и веднага си е подал отставката!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 18
Стоян Петров
преди 4 години
България е била под западно(католическо) влияние около 10 години. Това се случва при управлението на Калоян. Папата го коронясва за крал на българите. Постепенно той разбира, че да си крал не е като да си цар. Краля не може да назначава духовните лица и има фактическо разделение между светската и духовна власт. Православието с неговото царебожие е къде " по -приятно". Затова и се връща в лоното на светата православна църква. Видно е и в днешни времена как царебога строй, създава и дарява чедата божии с магистрали, летища, болници и училища.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 22
Стоян Петров
преди 4 години
Около 80% от софтуера в света е индиански. Свиквай. Земята не е това което беше.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 13
Императорът
преди 4 години
Я - индианският дядо си купил костюмче... преди ходеше с някаква рокличка и напальонки отдолу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 16
Solar Power
преди 4 години
Е нали бяхме 500 години под източно робство после 45 под североизточно ..... дай мачко и на другите батка :) нека малко пък западно да има .... поне ако не те кефи можеш да се чупиш нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 24
Бидонойл
преди 4 години
Тожва в какъв смисъл го казваш? Не виждам украинец сред м а й м у н и т е на снимката. За протокола, това не е расизъм, тъй като сред тях има и бели. Именно те са най-големите м а й м у н я ц и.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 8
дядя Вова
преди 4 години
Щом САЩ сами си изнасят кирливите ризи, какво лошо има там около БРИКС ?!"...изявление в събота, 9 ноември, направи руският сенатор Алексей Пушков, коментирайки думите на държавния секретар на САЩ Майкъл Помпео, че украинската стабилност е проект, над който Вашингтон работи от много години. По този начин държавният секретар призна, че промяната на властта в Украйна не се случи спонтанно, а с активното участие и подкрепа на САЩ. Освен това, резултатите от проекта са ужасни за самата Украйна. Но за САЩ това няма значение , написа политикът в социална мрежа."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още