IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е 38-ма в световна класация за равенство на половете

В глобален план пандемията засяга жените по-силно от мъжете. Политическото овластяване и икономическото участие са областите с най-големи неравенства

14:20 | 28.04.21 г. 5
<p>
	<em>Снимка: James MacDonald/Bloomberg</em></p>

Снимка: James MacDonald/Bloomberg

България се изкачва с 11 позиции в световна класация за равенство на половете, изготвена от Световния икономически форум. Страната ни заема 38-мо място тази година от общо 156 държави, включени в индекса, с оценка от 0,746 при минимална оценка 0 и максимална 1 точка.

Глобалният индекс за различията между половете определя динамиката при разликите, основани на пола, в четири ключови измерения - икономическо участие и възможности, постижения в образованието, здраве и оцеляване и политическо овластяване, като проследява напредъка към запълване на тези пропуски във времето.

Данните показват, че извънредната ситуация в здравеопазването и свързаният с това икономически спад са засегнали жените по-силно, отколкото мъжете. Отделно неравенства, които са считани за преодолени, отново се връщат на сцената, посочват от Световния икономически форум.

Най-голяма крачка назад правят големите страни. Ако сегашната динамика се запази, ще са необходими 135,6 години, за да се преодолее разликата между половете в световен мащаб.

Равенството между половете в България и по света

Страната ни е на 41-во място в света по икономическо участие и възможности за жените, но на 82-ро по образование. По критерия здравеопазване и оцеляване България е на 34-то място, а по политическо овластяване се класира на 52-ро.

От страните в региона на Източна Европа и Централна Азия България се класира на 7-мо място по равенство на половете. Лидер е Литва, която се изкачва с 25 места до 8-ма позиция в тазгодишната класация. На второ място в региона е Сърбия, която е 19-та в общата класация, а трета е Латвия (20-то място). Преди нас се класират Албания, Молдова и Беларус, а след нас от региона остават Словения, Хърватия, Естония, Черна гора, Грузия, Северна Македония, Украйна и други.

Лидер в индекса остава Исландия, която получава оценка от 0,892 точки. На второ място е Финландия, която се изкачва с 1 позиция спрямо миналогодишната класация, като измества Норвегия, която отива на 3-то място. В топ 10 са още Нова Зеландия, Швеция, Намибия, Руанда, Литва, Ирландия, Швейцария.

В дъното на класацията е Афганистан, следван от Йемен, Ирак, Пакистан, Сирия, Демократична Република Конго, Иран, Мали, Чад, Саудитска Арабия.

Политическото овластяване – мъжка територия

Разликата между половете в политическото овластяване остава най-голямата измежду четирите изследвани области. В 156-те страни, обхванати от индекса, жените представляват само 26,1% от около 35 500 парламентарни места и едва 22,6% от над 3400 министри по света. Към 15 януари 2021 г. в 81 държави никога не е имало жена държавен глава. При сегашните темпове на напредък Световният икономически форум изчислява, че ще са необходими 145,5 години, за да се постигне равенство между половете в политиката.

Разширяването на различията между половете в политическото участие се дължи на негативните тенденции в няколко големи държави, които балансират напредъка в други 98 по-малки държави. В световен мащаб от предишното издание на доклада има повече жени в парламентите и две държави са избрали първата си жена министър-председател (Того през 2020 г. и Белгия през 2019 г.).

Разликата между половете в икономическото участие и възможности остава втората най-голяма. Разликата отчита незначително подобрение от изданието на доклада за 2020 г. и в резултат на това се смята, че за преодоляването ѝ ще са необходими още 267,6 години, ако темпото се запази.

Бавният напредък, който се наблюдава при преодоляване на разликата в икономическото участие и възможностите, е резултат от две противоположни тенденции. От една страна, делът на жените сред квалифицираните специалисти продължава да се увеличава, както и напредъкът към равенството на заплатите, макар и с по-бавни темпове. От друга страна, общите различия в доходите все още са само отчасти преодолени. Липсата на жени на ръководни длъжности също е трайна - само 27% от всички ръководни позиции са заети от жени.

Разликите между половете в образователните постижения и здравето и оцеляването са почти преодолени. По отношение на образованието 95% от тази неравнопоставеност между половете е затворена в световен мащаб, като 37 страни вече са на паритет. „Последната миля“ на напредък обаче върви бавно. Индексът изчислява, че по настоящата си траектория ще са необходими още 14,2 години, за да се запълни напълно тази разлика.

В здравеопазването и оцеляването 96% от разликите са преодолени, като се регистрира незначителен спад от миналата година. Времето за преодоляване на тези разлики е неопределено.

Последна актуализация: 02:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 0
abdul
преди 2 години
Важно е да се уточни за кои полове става въпрос. И въобще, понеже статията е превод, за полове ли става въпрос или за социални роли и за кои точно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 2 години
надали за това става дума, още от комунизма имаме еднакви и равни права... по скоро е заради дължината! .. апропо това важи и за равенството между расите... насотявам да всеки черен да му се резне оная работа с 3 см... зада сме равни !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 1
michaelis23
преди 2 години
ми не знам, ама на мене няма ми се образува дупка, нито на некоя ше и поникне дръжка, колко и да жендърясват .... Тиквесторо па не разбрали че по наще географски ширини пееерастии не върят, просто геном таков е животот сурав и курав ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 0
doba
преди 2 години
Само за протокола: равенство между половете не може да има, най-малкото по физиологически причини. Най-вероятно става дума за равенстро при правата им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 2 години
демек и на жените и на мъжете им почти еднакво дълъг ? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още