IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Чуждестранните инвеститори се връщат на развиващите се пазари

Вложенията на пазарите на акции и облигации компенсират рекордния отлив в началото на пандемията, според данни на Института за международни финанси

19:28 | 18.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Dhiraj Singh/Bloomberg</em></p>

Снимка: Dhiraj Singh/Bloomberg

Чуждестранните инвеститори се насочват към развиващите се пазари през това тримесечие с най-бърз темп от седем години насам, като компенсират рекордния отлив от пазарите на акции и облигации на тези страни в началото на коронавирусната криза.

Очаква се парите да продължат да се вливат в развиващите се пазари през 2021 г., като някои анализатори прогнозират рекордна година. Други обаче предупреждават, че икономическите перспективи остават мрачни и много предприятия и правителства ще се борят с възстановяването на продуктивен растеж.

Данните от Института за международни финанси, изготвени за Financial Times, показват, че над 95 млрд. долара са напуснали местните пазари на акции и облигации през март, като последващите трансгранични потоци са довели до общ отлив на 243 млрд. долара  през първите четири месеца на кризата.

След това обаче чуждестранните инвеститори започват да се завръщат на развиващите се пазари, като през ноември нетният положителен поток се оценява на 145 млрд. долара, показват данните на Института. През последния месец чужденците са инвестирали почти 37 млрд. долара в дълг на развиващите се пазари и 40 млрд. долара в акции, показват данните.

Джонатан Фортън Варгас, икономист от Института, казва, че през четвъртото тримесечие на 2020 г. ще бъде отчетен най-силен поток от инвестиции към развиващите се пазари от първото тримесечие на 2013 г. насам, точно след като Федералният резерв на САЩ обяви, че се готви да започне прилагането на ултраразхлабена парична политика.

„Като цяло изтичането на капитали от нововъзникващите пазари вече е стабилно в огледалото за обратно виждане и силният приток вероятно ще продължи“, коментира той.

Тази година агресивните парични стимули на Фед в отговор на пандемията, както и на останалите централни банки, инжектира около 7,5 трлн. долара на световните финансови пазари по време на кризата, според МВФ.

Акциите на развиващите се пазари бавно наваксват, като през последните два месеца трансграничните потоци се превръщат в положителни, според Института за международни финанси. Пазарът на дълг отчита по-енергично възстановяване, тъй като инвеститорите преследват възвръщаемост на фона на рекордно ниските лихви в развития свят.

Данни на базираната в Бостън компания EPFR, която проследява потоци към взаимни фондове и борсово търгувани фондове, широко използвани от инвеститорите на дребно, разказват подобна история, въпреки че фондовете за акции и фондовете за облигации в местна валута все още не наваксали отлива на средства от началото на годината.

Анализаторите посочват атрактивните оценки на акциите на развиващите се пазари, както в исторически план, така и спрямо развитите пазари. Те подчертават и тласъка на икономиките от по-ранното от очакваното разпространение на коронавирусните ваксини в допълнение към подкрепящите парични политики в световен мащаб.

„Развиващите се пазари започнаха да превъзхождат [развитите]“, казва Кристофър Уайт, управител на фондове за акции в Somerset Capital Management. „Смятаме, че има основателни причини да вярваме, че това ще продължи и 2021 г. може да бъде пробивна година за развиващите се пазари“, допълва той.

Джейкъб Грейпенгисър, партньор в East Capital, коментира, че Китай и Индия се открояват по отношение очакванията за икономическия растеж през следващата година, а очакваното възраждане в туризма ще бъде от полза за Турция, Гърция, Тайланд и Малайзия.

Нарастващите цени на петрола биха били положителни за Русия и Бразилия, допълва той. Пазарите на акции в двете страни отбелязват спад от, съответно, 18% и 21% досега през 2020 г. в сравнение с ръст от над 14% за акциите на развиващите се пазари като цяло доларово изражение, според доставчика на индекси MSCI.

Други обаче предупреждават, че възстановяването, подхранвано от обилните пари в търсене на инвестиции и оптимизма за край на пандемията на фона на ваксините, може да пресекне рязко. „Това се дължи на търсенето на доходност“, казва Омотунде Лауал, ръководител корпоративен дълг на развиващите се пазари в Barings. „Китай се възстановява и хората екстраполират това към останалите развиващи се пазари. Има много стимули, а развиващите се пазари са естествено място, когато търсиш доходност“, допълва тя.

Според нея обаче реалността ще удари всички в лицето догодина. „Хората ще се радват на растежа, но той идва от ниска база. Реалността е, че няма да има връщане към нормалното“, подчертава Лауал.

Рахул Гош, старши вицепрезидент на Moody's, коментира, че фискалното въздействие на коронавируса ще се усеща за години напред. Държавните приходи на развиващите се икономики ще спаднат с равностойността на 2,1% от икономическата продукция тази година, повече над два пъти спрямо спада в развитите икономики.

„Капиталовите разходи няма да бъдат толкова значителни във фискалния микс, както в миналото, така че способността на правителствата да генерират растеж ще бъде ограничена“, заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още