IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да бъде ли Германия ядрена военна сила?

Враждебните думи на Доналд Тръмп карат германските политици да се замислят за състоянието на отбраната си, пише Politico

17:40 | 04.08.18 г. 22
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Представете си: Германия е въоръжена с ядрени оръжия и това не е апокалиптичен роман, в който нацистите печелят Втората световна война, а съвсем реален дебат в страната, пише в коментар европейското издание Politico. Темата се коментира във връзка с враждебната реторика на американския президент Доналд Тръмп.

Welt am Sonntag излезе с коментар със заглавие на последното си издание: "Нуждаем ли се от бомба?", в който анализатори се опасяват, че за първи път от 1949 година Германия вече не се намира под защитния ядрен чадър на САЩ.

Това положение поставя нуждата от дебати относно националната отбрана, категоричен е Кристиан Хаке. За него европейско решение е доста илюзорно, защото отделните страни имат различни интереси.

Вероятно е лесно да приемем, че това е коментар на ексцентричен академик, пише Politico. Но думите на Тръмп по време на срещата на НАТО, че САЩ може би ще продължат сами, също трябва да бъдат взимани предвид.

Не за първи път Берлин обмисля как да се въоръжи с ядрени оръжия. През 60-те години Конрад Аденауер се обръща към Шарл де Гол с идея страната да се присъедини към френските ядрени сили, но получава "любезен отказ". През 1968 година, когато Аденауер вече не е на власт, Германия ратифицира договора за неразпространение на ядрено оръжие.

Сега обаче това положение е подложено на дискусия. "Ако Германия запази статута си на неядрена сила, какво би накарало Турция или Полша, например, да я последват?", коментира бившият германски посланик в САЩ Волфганг Ишингер във връзка със статията във Welt am Sonntag.

Кой би искал Германия да е последният член на договора за неразпространение на ядрени оръжия, пита се още политикът.

Улрике Франке е убедена, че трябва да има стратегически дебат по темата в Европа и Германия, а Европейската система за сигурност не е подготвена за бъдещето.

Години наред германските политици избягваха да коментират отбраната, опасявайки се от скептицизма на избирателите да бъдат отделяни порече средства за армията. След толкова години под американския ядрен щит повечето германци са убедени, че сигурността им е гарантирана.

А и много от тях още носят стигмата на военната униформа и дори много военни на активна служба днес предпочитат да носят цивилно облекло, отивайки на работа.

Сега обаче критиките на Тръмп, че страната не отделя определените от НАТО 2% от БВП за отбрана, накара политическата класа да преосмисли ситуацията. Вътрешни доклади показват, че германската армия е неподготвена - през май само четири от 124-те бойни самолети Eurofither летят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:54 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 12 rate down comment 2
penman
преди 5 години
studioaa вероятно се супер невеж, за да пишеш такива глупости. 80 млн. Германия се е осмелила да воюва с целия свят защото е била на километрично разстояние в технологиите от останалите. Все пак ако се научиш да четеш може да се пообразоваш и да не пишеш глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 9
studioaa
преди 5 години
Германският технически гений не е чиста проба мит и не съществува. ссср се сдоби с ядрени оръжия от предатели комунисти в американската армия, които откраднаха плановете и ги предадоха на кгб. Дори и днес не е установено, кои точно са предателите след множество разследвания през 50-те и 60-те. Архитектите на американската ядрена програма са евреи е адсурдно да си мислим за германски технически гений, а трябва да си мислим за израелския такъв. Примитивните ракети на нацистите със 100-на километра обсег нямат нищо общо със съвременните освен името, няма никакъв германски принос при тази технология. Германия фалира 4 пъти през 20-век, но все още не сме видели първия фалит за 21, но ще го видим скоро и това заедно с нова ваймарска хиперинфлация... Еврото скоро може да замени природния газ за отопление през зимата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 3
rover
преди 5 години
studioaa е игнорант, който не знае, че германски учени направиха за СССР и атомната бомба и ракетите за техния пренос. Само един *** може да си мисли, че страна като Германия не може да изработи каквото си поиска. През ВСВ по едно време производството на подводни лодки е било прехвърлено на предприятия от ширпотреба и тези лодки са плавали по световните океани. Правете си сметка какъв е германският технически гений. Трябва само меркелоподобните да се махнат и Германия отново ще бъде юбер аллес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 21 rate down comment 1
Sakamano
преди 5 години
Забраната за ядрените опити е нарушавана многократно - включително и от Франция, която осъществява един от най-мощните ядрени взривове на полигона Муророа. Няма причина забраната да не бъде нарушена и от други държави. Без съмнение Германия може да стане ядрена сила ако пожелае. Това, че нямат най-новите технологии не е толкова важно. Ядрените оръжия принципно не са нападателни, а възпиращи. Полетят ли междуконтинентални ядрени ракети, всички сме прецакани, включително американци и руснаци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 22 rate down comment 1
Lucifer
преди 5 години
В момента вземат на сериозно сев.корея, но германия е като безопасна игла-закопчана!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 0
mrynmryn
преди 5 години
Самото наличие на глави е достатъчно за да държи др държави настрана. А и Германия реално от доста години (знаем от кога) не са се месили във военни конфликти (разни мисии в Афганистан не ги броя, щото и ние имаме такива), за разлика от Франция, който свалиха кадафито.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 12
studioaa
преди 5 години
Франция няма междуконтинетални ракети като Русия, САЩ и Китай. Те имат само ракети със малък и среден обсег до няколко хиляди километра и са монтирани на подводници. Същото се отнася и за Великобритания, Индия и Пакистан. Тези страни могат евентуално да позват ядрени оръжия в локални конфликти. Северна корея също не разполага с междуконтинентални ракети... Нито една от тези страни дори не може да се доближи до възможностите на САЩ, Русия или Китай...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 17 rate down comment 1
mrynmryn
преди 5 години
Като Франция? Третата след САЩ и Русия по брой глави?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 29 rate down comment 3
panther
преди 5 години
Северна Корея си прави *** със забраните на сащ. Иран също.А тук някой наивници смятат, че Германия не можела да постигне същото ако реши...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 14
studioaa
преди 5 години
Германия е толкова ядрена сила отколкото е България, демек изобщо. Този плутоний, който е отпаден продукт от урановите реактори трябва да се преработи преди да е годен за употреба в оръжия, а Германия няма техногията за това... Освен това Германия няма и най-важният елемент за такава система и това са междуконтиненталните ракети, а има само 3 страни в света, които имат технология за такива ракети. Освен това оръжията базирани само на плутоний са остарели и последните такива са пенсионирани в САЩ и ссср още през 60-те години на миналия век и заменени от водородни бомби... Германия не разполага с технологията за това също така... Всякакви тестове на ядрени оръжия са забранени и това реално няма да позволи създаването на нови ядрени сили с функциониращи системи за ядрен удар...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още