IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да, Тръмп не започна войни, но дългът и при него скочи

През неговия мандат дългът нарасна с близо 40% до 27,8 трлн. долара, или около 100% от БВП. Далеч не само заради пандемията

13:58 | 21.01.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Едно от по-малко известните, но много вредни наследства на Доналд Тръмп ще бъде експлозивният ръст на държавния дълг, настъпил в неговия мандат. Финансовото бреме, което той стовари на нашето правителство, ще тежи десетилетия наред, натоварвайки децата и внуците ни с дългове, пишат за ProPublica Алън Слоун и Чезари Подкул.

Националният дълг се увеличи с почти 7,8 трилиона долара при управлението на Тръмп. Тази стойност е почти два пъти повече от задълженията на американците под формата на студентски заеми, кредити за покупка на автомобили, кредитни карти и всеки друг вид дълг, различен от ипотеките, взети заедно, показват данни на клона на Федералния резерв в Ню Йорк. Това се равнява на около 23 500 долара в нов федерален дълг на всеки човек в страната.

Растежът на годишния дефицит при Тръмп се нарежда на трето място в историята като дял от БВП, според изчисления на бюджетния ескперт от Вашингтон Юджийн Стърл, съосновател на Центъра за данъчна политика Urban-Brookings. И за разлика от Джордж Буш-младши и Ейбръхъм Линкълн, при които бяха най-големите ръстове в дефицита, Тръмп не започна две войни, нито трябваше да плаща за гражданска война.

Дълг Дълг

Икономистите са съгласни, че страната имаше нужда от огромни дефицити по време на кризата с COVID-19, за да предотврати икономически катаклизъм, но федералните финанси при Тръмп се бяха влошили много още преди пандемията. Това се случи, въпреки че икономиката процъфтяваше, а безработицата беше на исторически ниски нива. Според описанието на самата администрацията на Тръмп нивото на националния дълг преди пандемията вече бе „кризисно“ и „сериозна заплаха“.

Комбинацията от намаляване на данъците при Тръмп през 2017 г. и липсата на сериозно ограничаване на разходите помогнаха както на дефицита, така и на дълга да скочат. Така че, когато вирусното бедствие, което се случва веднъж в живота, удари страната и ние наляхме повече от 3 трилиона долара в икономически стимули, вече нямаше никаква възможност за грешки.

Националният ни дълг достигна огромни нива спрямо икономиката - почти толкова висок, колкото беше в края на Втората световна война. Но за разлика отпреди 75 години, огромната финансова тежест, завещана от здравната програма Medicare (на Обама) и социалното осигуряване, ще направи фискалното изплуване неимоверно по-трудно.

Пропадането по-дълбоко на червено е обратното на това, което „Кралят на дълга” Тръмп каза, че ще се случи, ако стане президент. В интервю от 31 март 2016 г. пред Боб Уудуърд и Робърт Коста от Washington Post той заяви, че може да изплати националния дълг, тогава в размер на около 19 трилиона долара, „за период от осем години“ чрез предоговаряне на търговски сделки и стимулиране на икономическия растеж.

След като встъпи в длъжност, Тръмп прогнозира, че икономическият растеж, създаден от данъчните съкращения през 2017 г., в комбинация с приходите от митата, които той наложи върху широк спектър от стоки от много страни, ще помогнат за премахването на бюджетния дефицит и ще позволят на САЩ да започнат да изплащат своя дълг. На 27 юли 2018 г. той заяви пред Шон Ханити от Fox News: „Имаме 21 трилиона долара дълг. Когато намалението на данъците от 2017 г. окаже своето въздействие, ще започнем да изплащаме този дълг, сякаш е вода."

Девет дни по-късно той написа в Twitter: „Поради митата ще можем да започнем да изплащаме съществени суми от натрупания 21 трлн. долара дълг, голяма част от него - от администрацията на Обама.“

Не се случи така. Когато Тръмп встъпи в длъжност през януари 2017 г., надпартийната Бюджетна служба към Конгреса (CBO) прогнозира, че дефицитът на федералния бюджет ще бъде 2-3% от американския брутен вътрешен продукт по време на мандата на Тръмп. Вместо това дефицитът достигна близо 4% от БВП през 2018 г. и 4,6% през 2019 г.

Последна актуализация: 00:07 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 0
mick
преди 3 години
Защо да работят, като могат да печатат на корем и да изкупуват работещите?Те откриха философския камък и няма да се откажат от него, напротив - ще го използват все повече и повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
evlogi
преди 3 години
За 10 не знам, но 3-4 ми се струват напълно реалистчини.Той още не е поел и вече се кани да прокара в конгреса нови 1.9 трилиона, в добавка към 900 млрд. които гласуваха преди нова година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
michaelis23
преди 3 години
първия рабптен ден на Некролога и веднага 52хил. безработни с прекъсването на нефтопровода Кейстоун и стената на границата с Мексико ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
vzhekoff
преди 3 години
Абсолютно си прав. За съжаление и тукашните ОФ-медии (в каквата бавно се превръща и тази) не са по-назад. Апропо, имаше прогноза, че Байдън се кани да изпляка около 10 трлн. нов дълг само за 2021.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 2
evlogi
преди 3 години
Обама натрупа 8 трлн $ дълг( с което почти удвои сумата на общият дълг) по време на неговите години начело на САЩ , но тогава това на прогресивните сили не им пречеше.В тези 7.8 трлн, които сега са приписват на Тръмп, 3 трлн са от последната година и са основно (2.2 трилиона от тях) резултат от антипандемийнисте мерки.Дългът по целият свят скочи най-вече заради огромните разходи покрай коронакризата.И въобще не е нещо присъщо само на САЩ.В много страни в Европа и Япония ситуацията е дори по зле.Между другото подобна е и в Китай, само дето там дългът е замаскиран като дълг на държавни структури и провинциалните власти, и се проявява по-малко в държавния бюджет.Сега отечественият фронт в Щатите, предвождан от CNN и Ню Йорк Таймс ше направи всичко възможно да изкара де що има негативно че е причина от Тръмп. и разбира се , ще се положат максимални усилия населението да забрави, че в началото на 2020 година икономиката на САЩ беше в блестящо състояние и безработицата беше паднала на нива , каквито не беше имало откакто се води статистика там ,и най-вече ще се постараят да заличат факта че за пръв път от много години насам през 2019 година ножицата в богатството между най-богатите и най бедните се сви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
Ivan.r
преди 3 години
Тръмпчето верно напомпа дълг, въпреки обещанията, но бая от него дойде форсмажорно 2020 (не че имаше ефект де)По добре Америка фалирала от заеми за социални политики (хахаха) отколкото фалирала от войни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 3
Zalmoxis
преди 3 години
Хахахахах, това ли е новата опорка. Не почнал войни, ама дълга скочил най-много. Америчкия дълг расте почти експоненциално. На края на Мандата на Байдън ще е 40Т.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още