IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дава ли Източна Европа на Западна повече, отколкото получава?

Опитите за намаляване на бюджетните средства на ЕС за Изтока рискуват да разрушат негласния европейски социален договор

08:14 | 20.02.20 г. 45
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Когато лидерите на ЕС се срещнат днес във връзка с новия седемгодишен бюджет на Съюза, те ще се опитат да разрешат въпрос за 1 трлн. евро, базиран на поредица от погрешни схващания, пише за Financial Times Клотилд Арманд, румънски евродепутат, член на бюджетната комисия на Европейския парламент (ЕП).

Бюджетните преговори често се представят погрешно като битка между хленчещи държави от Централна и Източна Европа, които искат повече пари, и пестеливи северняци, настояващи, че щедростта им си има граници. По-богатите страни изобразяват себе си като благотворителни души и критикуват източноевропейските гласоподаватели за избирането на евроскептични автократи, които прибират големи субсидии от ЕС, докато същевременно роптаят срещу Брюксел.

Ако погледнем по-голямата картина, ще видим различна история. Голяма част от богатството в Европа тече от по-бедните страни към по-богатите, а не обратното. Да започнем с изтичането на мозъци. Периферията на Европа се лишава от млади кадърни работници, чието образование е било платено от данъкоплатците в техните страни.

Между 2009 и 2015 г. Румъния загуби половината от лекарите си. Всяка година около 10 на сто от тези, които са останали, се набират активно от агенции за човешки ресурси, които търсят практикуващи за лечението на застаряващото западноевропейско население.

Това не е само румънски въпрос. Полша загуби поне 7 на сто от своите медицински сестри и лекари за едно десетилетие. Проучвания сред полските студенти по медицина показват, че повече от половината планират да напуснат страната, след като завършат. В България тази цифра е 90 на сто. Хърватия, която се присъедини към ЕС през 2013 г., вече е загубила 5 на сто от своите медици.

Напускането на тези кадри е фактически трансфер на богатство и то голям. Образованието на един лекар струва на румънската хазна около 100 000 евро. Тези разходи не фигурират в електронните таблици на преговарящите за бюджета на ЕС, а би трябвало. Само годишното изтичане на лекари представлява повече от една четвърт от финансирането, което ЕС отделя всяка година, за да помогне на Румъния да настигне останалите от съюза.

Богатите страни, които искат да намалят средствата на ЕС за по-бедните региони, също така изключват други важни фактори от бюджетното уравнение, като например частните трансфери на пари. Печалбите, които западноевропейските компании правят в Централна и Източна Европа, далеч надминават публичното финансиране, което се насочва на изток.

Между 2010 г. и 2016 г. Унгария, Полша, Чехия и Словакия получиха средства от ЕС, приблизително равни на 2 до 4 на сто от брутния им вътрешен продукт. Само че отливът на печалби и доходи от собственост от тези страни към Запада за същия период варира от 4 до 8 на сто от БВП.

Днес френските гласоподаватели може да са обезпокоени от присъствието на полските водопроводчици, но източноевропейските избиратели се изнервят от френските главни изпълнителни директори. У дома в Букурещ аз пазарувам във френски супермаркет, а телефонният ми оператор и ВиК компанията също са от Франция, подчертава Арманд. Плащам сметката си за газ във френска мултинационална компания чрез френска банка, разбира се, посочва още Арманд.

Членството в ЕС донесе огромни ползи за Централна и Източна Европа, но западните икономики също спечелиха подобаващо от процеса на разширяване. Крайно време е политиците там да обяснят това на своите избиратели. Парите на ЕС не са благотворителност, те са компенсация.

Идеята, че има победители и губещи в бюджетната игра на ЕС, е просто погрешна - всички имат полза от единния пазар. Това схващане е и политически опасно. Когато Източна Европа се присъедини към ЕС, беше сключен негласен пакт. Изтокът премахна търговските бариери, което позволи на западните компании да отвоюват дял от неговите икономики. В замяна Западът обеща да прехвърля средства на изток, за да може бившият комунистически блок да изгради инфраструктурата, от която отчаяно се нуждаеше.

Западът реализира печалба, а изтокът постигна напредък. Сделката беше взаимно изгодна. Ако сега западът започне да се отмята от тези обещания, той рискува да разруши европейския социален договор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

44
rate up comment 1 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 4 години
И 2 скромни въпросчета към тука джафкащите копейници:1. Защо, като е толкова лош тоя ЕС, в България заплатите са толкова по-високи от "цъфтящата" без ЕС Расийка?2. Къде живеят децата на руския елит, включително на ***? Конкретни отговори, моля!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 1 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Е, малко игра с пудели, кво толкова?! Само му смигаш и пудела почва да джафка. Глупаво куче, ама то не знае, че е глупаво и си джафка.Разбра ли защо понякога се занимавам с тебе, Пуди?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 6 rate down comment 4
dikens15
преди 4 години
Тогава, защо продължаваш да пишеш след като не ми обръщаш внимание???? А за твое съжаление нито съм гладен, още по-малко каскет. Дори напротив доста заможен съм, без да се хваля и парадирам. Но да ми припада някой по краварите и тяхната самоизяждаща се система няма да стане!!! И то от България!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 7 rate down comment 4
supertrader
преди 4 години
Още веднага след 89 се видя западния егоизъм, ние сме си виновни много добре си личеше какво представляват - система която за да събира данъци ликвидира своите и ги прави бездетни, безработица поради вечен недостиг на инвестиционни пари за да бъдат парите им с висока стойност, постоянна концентрация на капитала и бъдеще в което се очертава фирмите да се броят на пръсти а хората да работят къде - на улицата. Сега ревеме че са ликвидирали собствените си деца и пенсионерите им понеже дори управляват държавите няма кой да ги храни и заграбиха нашите деца. Това че е дементна работа си беше ясно още тогава. ЕС е едно чудо на природата което се крепи на корупция чрез тези прословути фондове - от най отгоре се дават пари с които се осигурява съпорт от приближени на локално управляващите държавите които ги съсипват. На това нещо трябва да му се види края и да се разсече с МЕЧ. Плаче, реве за дисекция и има нужда от една революция която да постави ЧОВЕКЪТ на първо място, всеки един човек а не шепа дементници с ниско IQ и голяма алчност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 5 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Толкова си жалък и ти и опорките ти, че вече никой не ти обръща внимание.Просто някакъв гладен каскет, скимтящ по сайтовете за шепа копейки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 3 rate down comment 2
dikens15
преди 4 години
Като например цялата пасмина и *** около другаря Ленин ли имаш в предвид????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 3 rate down comment 4
dikens15
преди 4 години
Ти май се оказваш винаги най- тъпият в групата. https://anonybulgaria.wordpress.com/2014/04/08/%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B4%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 4 rate down comment 3
dikens15
преди 4 години
Забравяш големия глад и мор в Индия, предизвикан от британците( истински носители на демократични ценности).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 8 rate down comment 5
Sokratus
преди 4 години
Ако някой си задава въпроса защо трябва да е в ЕС, да посети република Молдова и след това да влезе в Румъния! Разликата е толкова фрапантна, че е трудно да се опише. Все едно си в машина на времето. В най-бедната част на Румъния е толкова жива и влизаш в страна - Молдова , в която нищо не се движи между градовете! Колите са масово с италианска или румънска регистрация, на Молдовци имащи румънски паспорти!Иначе народа е един и същ, до преди 30 години, Молдовците са били по-богатите и ти разправят само, как едно време е било по-добре и как запада им пречел!!! Това съм го чувал и от българите дето живеят там. Иначе Молдова е много кървава страна, но съветския или руския ботуш не ги напуска!И последно, Молдовският елит не говори румънски, а само руски., а не са руснаци!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 6 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Ехооо, въпросите не видя ли? Те се простички, айде де? Не се напъвай с глупости и опорки, тук не е Бузлуджа, а отговори на въпросите от коментари 27 и 26.Можеш ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още