IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дигиталните експерименти на централните банки са в ущърб на частния сектор

Те биха могли да елиминират посредническата роля на банките по начин, който да срине приходите им

19:20 | 30.03.21 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Тази година биткойнът хипнотизира много инвеститори. Няма значение, че цената му се удвои след утрояване през 2020 г., нито че фигури като Илон Мъск го подкрепиха - наскоро той написа в Twitter, че колите на Tesla ще се продават и в биткойни. Още по-забележителното е, че някои утвърдени играчи като Citigroup сега смятат, че биткойнът „може би е оптимално позициониран да се превърне в предпочитаната глобална валута за търговия“ в бъдеще - роля, която в момента заема доларът, пише Джилиън Тет за Financial Times.

Но докато горното грабва вниманието, има друга крипто история в развитие, която повечето хора не забелязват толкова: експериментите на централните банки. Миналата седмица Банката за международни разплащания (БМР) проведе „иновационна“ конференция, на която председателят на Федералния резерв Джей Пауъл обясни, че Фед работи с Масачусетския технологичен институт (MIT), за да проучат възможността за дигитална валута на централната банка (CBDC), базирана на долара.

Детайлите са оскъдни. Но CBDC по същество позволява на потребителите да използват компютъризиран код като „пари“, като по този начин копира някои от характеристиките на биткойна или криптото, което се разработва от Facebook. Но този компютърен код ще бъде създаден и контролиран от Федералния резерв, а не от Facebook или анонимни биткойн „копачи“. Пауъл подчерта, че този цифров долар няма да се появи бързо, ако изобщо, казвайки, че „няма нужда да се бърза“. Но символиката е поразителна, тъй като отразява фина, но забележима промяна в отношението на регулаторите.

Когато биткойн и други финтех иновации се появиха за първи път през този век, много централни банкери или ги отхвърляха, или ги подиграваха в разговори с мен. Те остават на такива позиции: Пауъл изрази мнение, че биткойнът е преди всичко спекулативен инвестиционен заместител на златото, а не на долара; Агустин Карстенс, ръководител на БМР, предупреди, че той се използва най-вече за регулаторен арбитраж.

Но това, което централните банкери осъзнават със закъснение, е, че причината за появата на подобни иновации е, че предприемачите реагират на два големи недостатъка в съвременните финанси.

Единият се върти около нещо, с което централните банкери изглежда не желаят или не могат да се справят: рискът фиатната валута да бъде обезценена в бъдеще чрез прекомерно предлагане, т.е. количествено облекчаване. Другият недостатък е нещо, с което централните банкери искат да се справят: тромавият характер на съвременната платежна система. Както Пауъл наскоро отбеляза: „Кризата с Covid постави още по-силен фокус върху необходимостта да се справим с ограниченията в нашите настоящи договорености за трансграничните плащания.“

По този начин това, което Фед и други сега се опитват да направят, е мека версия на стратегията „ако не можеш да ги победиш, присъедини се към тях“: вместо да игнорират биткойн или експериментите на Facebook, те се надяват да използват някои от идеите зад такива иновации, като блокчейн регистри. Или, ако искате, декриптирайте крипто децата.

Последна актуализация: 13:30 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Дигиталния юан не е нищо по различно от нормалния :) Същото е като да си ползваш виза/мастър картата нищо по различно щом могат да си създават юани колкото си искат и както им е угодно :)Тук насреща стои биткойна. Ограничено количество 21 милиона. Не е контролиран от нито една държава. Тоест ако ЕС,САЩ,Китай го забранят пак ще има биткойн :) Може аз и ти да си разменяме. Както можем да си разменяме по 10 краставици за 10 домата без да има нужда да дадем 1 домат и една краставица на държавата. Не съм против да ги дадем напротив, но искам да кажа после на държавата за кого да отиде този 1 домат и една краставица. ...... не да ми купуват подводници и самолети например вместо дом за бездомните кучета и да елиминираме глутниците по градовете за да може човек спокойно да се разходи в 23 вечерта.Ето от биткойн до една разходка в парка :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
abdul
преди 2 години
Що да не може бе?! Всички минаваме на револют и готово..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 6
Money
преди 2 години
*** трудно за хората у форумо да разберат защо и затуй няма и да се опитвам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 4
Money
преди 2 години
Ми защото реално не може без банките...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 7
zelka007
преди 2 години
че кви па ти междубанкови такси плащаш в ЕС ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 3
Зайо Байо
преди 2 години
И защо трябва да ни интересува печалбата на банките, след като може и без тях!? Докато се мотаят в Европа и САЩ китайците вече внедряват дигаталния юан. Аз мога спокойно да преживея да не плащам такси на банки посредници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
Lucifer
преди 2 години
Интересът към цифровите валути е именно заради невъзможноста на централните банки да им влияят! Иначе кой луд би платил кило злато за 1 Btc...освен Мъск разбира се...Но и това ще отшуми...всичко с времето си...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ето, любители на цифровата валута - ще има. Само, че контролирана от централните банки.Долар койн, Еврокойн, Юанкойн и тн.Легална, сигурна и използваема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 години
"Дигиталните експерименти на централните банки са в ущърб на частния сектор"А, какво става с обществения? Ако поне, за него, допринасяха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още