IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Dow приключи сесията си за първи път над нивото от 35 000 пункта

Лъжичката катран в кацата с мед днес бяха новините от Intel преди уикенда

23:25 | 23.07.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Michael Nagle/Bloomberg</em></p>

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Силни тримесечни данни както от „Old Economy", така и от новия технологичен и социален медиен свят на Twitter, Snap и Сие подкладиха цените на акциите в Ню Йорк в петък. Технологичният индекс Nasdaq 100 и широкият бенчмарк S&P 500 отчетоха нови рекордни стойности. Това успя да стори и водещият индекс Dow Jones Industrial, като и трите индекса приключиха седмицата с повишения от над 1%.

Ралито завърши една седмица, която започна с тежки разпродажби, при която Dow постигна най-големия си еднодневен спад от октомври, като отскокът се дължи на облекчаване на притесненията относно икономическото въздействие от разпространението на Делта варианта на коронавируса и оптимистични корпоративни резултати.

В петък Dow добави 238 пункта, или 0,7%, за да затвори на 35 061 пункта, отбелязвайки 1,1% седмичен ръст. S&P 500 завърши с 1% нагоре, за да затвори на рекордно високо ниво след 2% ръст за седмицата. Nasdaq Composite също добави 1%, за да завърши на собствения си рекорд, 14 837 пункта. Той добави 2,8% за седмицата.

„Ако ми се бяхте обадихте в понеделник и ме питахте:„ Ще видим ли нови върхове в петък?“, бих казал, че има малка вероятност“, казва пред WSJ Кийт Лернър, главен пазарен стратег на Truist Advisory Services. „Това просто показва колко бързо се движи този пазар“.

Фурор постигнаха акциите на Snap: те поскъпнаха с над 23% до най-високото си ниво от IPO-то преди повече от четири години. Компанията за технологии и социални медии наскоро намери много нови, активни последователи с нови предложения, особено сред младите хора, което от своя страна привлича рекламните компании. Анализаторът на Credit Suisse Стивън Джу заяви, че компанията е едва в началото на десетгодишен възходящ цикъл, предава dpa-AFX. Приходите на Snap са се увеличили повече от два пъти през второто тримесечие, а броят на новите потребители е записал най-големия си ръст от четири години, след като хората са продължили да се насочват към социалната мрежа въпреки връщането към нормалното ежедневие. 

Twitter наскоро се е възползвала значително от рекламодателите си. Приходите през второто тримесечие са нараснали със 74% на годишна база до малко под 1,2 млрд. долара. Акциите поскъпнаха с над 3 процента. Анализаторът Дъг Анмут от инвестиционната банка JPMorgan пише, че сега за Twitter се отплаща фактът, че през последните две години ръководството постоянно се е фокусирало върху превръщането на предложенията за потребители в номинална стойност. 

С оглед на добрите новини от Twitter и Snap акциите на други браншови гиганти като онлайн фото услугата Pinterest и Facebook също поскъпнаха силно. Facebook отчете ръст на цената на акциите си с 6% до рекордно висока стойност. Тук Credit Suisse обяви най-високата ценова цел в момента на пазара от 480 долара. Това дава допълнителен потенциал за увеличаване на цената от почти 30 процента.

В лицето на American Express и Honeywell други два компонента от индекса Dow Jones публикуваха тримесечни отчети и прогнози. Те бяха добре приети на пазара, акциите на American Express поскъпнаха с 1,33 процента и също така повишиха книжата на контрагента Visa с 2,1 процента. American Express никога досега не е печелил толкова много нови клиенти за премиум картата си Platinum Card за едно тримесечие, както го е направила през месеците април до юни.

Цената на акциите на индустриалната група Honeywell спаднаха с 1,47%. Както аерокосмическият бизнес, така и енергийното подразделение на конгломерата са се възстановили от кризата по-добре, отколкото очакваха анализаторите.

Лъжичката катран в кацата с мед днес бяха новините от Intel преди уикенда. Гигантът в сферата на чиповете очаква глобалният недостиг на полупроводници да се влоши през следващите месеци и да продължи през 2023 година. На борсата разочароващо се прие и прогнозата за продажбите за текущата година. Цената спадна с повече от 5 процента и зае последната позиция в Dow.  

Акциите на китайски частни училища, от друга страна, бяха подложени на огромен натиск. Доклад за правителствените планове за регулиране в Пекин предизвиква панически разпродажби. Листваните в САЩ акции на Gaotu, TAL Education и New Oriental Education се обезцениха с повече от 55 процента в петък.

Според Bloomberg правителството в Пекин обмисля да принуди компаниите да се откажат от стремежа си към печалба и да станат нестопански организации. Забраната за набиране на капитал или публично листване е в процес на обсъждане. Чуждестранните инвеститори освен това могат да бъдат изключени.

Властите от месеци усилват натиска върху индустрията. Високите такси за уроците са трън в очите им. Те се разглеждат като пречка за целта на правителството за по-висока раждаемост. До момента индустрията има годишен оборот от 120 милиарда долара.

„Видяхме, че по време на дъната на пандемията технологичните акции се държат най-добре, така че мисля, че много инвеститори се връщат към тях, тъй като COVID се възражда“, коментира Юнг-Ю Ма, главен инвестиционен стратег в BMO Wealth Management. „Дългосрочните лихвени проценти, които намаляват, също правят тези акции по-привлекателни“, допълни той.

 Една четвърт от компаниите от S&P 500 вече са обявили данни, като се очаква печалбите да нараснат със 76%, според данни на Refinitiv, което би било най-доброто представяне от 2009 г. А маржовете на печалба се задържат в условията на нарастващата инфлация. Досега за второто тримесечие компаниите отчитат среден марж на печалба от 12,8%, според S&P Global.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:55 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още