IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Едноличната власт в Русия е крехка

Президентството на Путин може да се окаже неустойчиво доста преди 2036 г.

19:45 | 11.07.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Колко ли дълго още Путин ще се радва на обществената подкрепа?&nbsp;<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Колко ли дълго още Путин ще се радва на обществената подкрепа? Снимка: Bloomberg

Изминаха почти три десетилетия от разпадането на Съветския съюз. Тогава мнозина на запад и в Русия изразиха надежда, че на негово място може да се установи либерална демокрация в европейски стил. Тези надежди бяха разбити на пух и прах. Клан от бивши съветски служители по сигурността и верни олигарси управляват все по-потьомкиновата демокрация, на която Владимир Путин е фронтмен и гарант. Конституционният референдум миналата седмица проправи пътя му да остане президент потенциално до 2036 г., когато на 83 години ще е най-дълго управлявалият руски самодържец след Петър Велики. Изглежда Русия се върна към своя вековен модел на еднолично управление, пише Financial Times в редакционен коментар.

Въпреки това, вместо да укрепят властта на Путин и неговия управляващ кръг, машинациите от последните месеци я направиха да изглежда по-крехка. Руският президент започна годината с рейтинг на популярност, които беше близо до рекордните дъна. Въодушевлението след анексията на Крим през 2014 г. се беше изпарило. Стагниращата икономика, намаляващите доходи и повишаването на пенсионната възраст ерозираха подкрепата за него.

Кремъл очевидно реши да се заеме с „въпроса за наследяването“, след като ограничението в мандатите на Путин, което не му позволяваше да бъде преизбран през 2024 г., рискуваше да го превърне в безгласна буква. Руските елити бяха непокорни. Но, както отбелязва бившият пиар на Кремъл Глеб Павловски, въпреки репутацията си на стратег Путин и неговият екип са по-скоро политически „джазов оркестър“ - майстори на импровизацията. Рядко това усещане е било по-силно, отколкото тази година. 

Първоначално руският лидер даде сигнали за конституционни промени, които да отслабят президентството и да засилят други центрове на властта, предизвиквайки спекулации, че той ще остане на власт след 2024 г. в различен образ, като "баща на нацията". След това Кремъл изглежда направи обратен завой. Путин прие оркестрираното предложение на руските депутати за премахване на лимита от два мандата, което му отвори пътя да остане в силната роля на президент докато изкуфее.

Кремълският оркестър се опитва да поддържа музиката, докато коронавирусът и погрешната ценова война със Саудитска Арабия сринаха петрола, който е кръвта на руската икономика. Пандемията отложи насрочения за април плебисцит за конституционните промени. Калпавото справяне с вируса и сравнително слабата подкрепа за затруднените фирми и домакинства допълнително подрониха репутацията на Путин.

Пакетът от конституционни реформи постигна 78-процентова подкрепа, отчасти защото нулирането на президентските мандати бе обединено с 200 други изменения, като индексирането на пенсиите, за които е трудно да не се гласува. За разлика от предишните избори личността на Путин играеше сравнително малка роля. Продължилото една седмица гласуване с оглед спазването на социална дистанция пък направи труден контрола на изборните нарушения.

В третото си десетилетие обаче Кремъл на Путин почти няма какво да предложи на руснаците. След като икономиката нарасна бързо заедно с цените на петрола в ранните години на президента, през тази година БВП в доларово изражение ще бъде малко над нивото от 2008 г. Ерата на Путин стабилизира Русия след бурните 90-те години, но напълно се провали във впрягането на природните и човешките ресурси на страната с оглед превръщането й в, да речем, промишлен или иновационен лидер. Реформите, необходими за разгръщане потенциала на Русия, биха подкопали управляващата й система.

Обновяването на конституцията дава пространство на управляващия кръг да харчи пари за повишаване на жизнения стандарт, въпреки че коронавирусът поизпразни хазната, както и да потърси ново лице, което да подмлади системата. Върхушката все пак може да остави Путин на поста му и след 2024 г. Дотогава обаче старата песен на нов глас вече може да не е достатъчна, за да поддържа тази кремълска клика на власт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:30 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 3
penman
преди 3 години
К.омундетата да не пишат лъжи. Всъщност тях само за лъжи, далавери и кражби ги бива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 4
khao
преди 3 години
ама си ***, като руски песионер... :)) ...подкрепям е, колкото подкрепям и нашата мутренска хунта!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 5
0pk
преди 3 години
Че кое пък му е крехкото, не виждам да са се засилили да го махат. По-скоро като чичо Си - доживотно да си го изберат и да не харчат пари за избори. Аз не мога да разбера, трябва да сме толерантни към пеераси, да цуниме краците на църни, ама не трябва да харесваме Путин да е на власт. Е що пък не, като си го избират - да си го ползват. Е и при нас е така. Като не ви харесва ББ, ми не гласувайте за него. Щом е събрал най-много гласове, начи него искат хората - малцинството няма какво да се оплаква :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 6
Hahoto
преди 3 години
Ватьооо, ми ти бе умна кра.туно що се вързваш на Серафима, та така, пръски ти излизат от горния и долния отвор! Нали вече сме години и столетия пред "Рассия", ходи носи ибрика на почетния, полей и в двора плодовете и зеленчузите, да се светят имената им и се радвай на живота, какво се косиш за чужди "***", като ти имаш здрав и удобен дирник!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Другарко комсомолка, защо на всяка критична статия за *** веднага се опитваш да смениш темата с "Оставете го ***, да видим еди кой си..."?Не е удобна темата ли?Или типично по комсомолски застана на барикадата? България вече е години пред Расийка и по доходи и по свобода (то последното хич не е и трудно).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 4
khao
преди 3 години
щото па руската опозиция са едни великани.... един и същ модел, ама там не е ок, а тук е ок!!!Отвори си очите, момче, че разсмиваш....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 7
ing5rov
преди 3 години
чакане му е майката ... особено пък ако пада по некой грант от време на време ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Ама пък Доган, бах'ти и гадната муутра има?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 8
фиг.1
преди 3 години
Радваме се на еднолична власт защото единствената опозиция у нас са пълни мижитypки. И ти също си една от тях. Чакаме политическа сила, която е способна да предложи реална политическа програма, вместо дежурните оплювателства и компромати, но такава явно не съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 7
ing5rov
преди 3 години
Инвестора , с такива статии само давате парче хляб на подопечните си *** ... да иСкарат неко леФ ...пардон цент ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още