IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Енергийният преход учетворява търсенето на минерали до 2040 г.

Досега основно перо в приходите на минните компании е добивът на въглища, но МАЕ прогнозира промяна

18:00 | 05.05.21 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Енергийната трансформация ще повиши съществено търсенето на минерали, защото новите технологии изискват повече минерали. При изграждането на вятърните централи например се използват девет пъти повече минерали, отколкото при конвенционалните газови централи. При електромобилите нужните минерали са шест пъти повече спрямо конвенционалните автомобили.

Това се в отбелязва доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ). На базата на заявените екологични цели експертите предричат, че до 2040 година търсенето на минерали ще се повиши четири пъти.

Ускорените цели за декарбонизация и изпълнението на мерките за беземисионна икономика до 2050 г. ще изискват дори и шест пъти повече минерали като кобалт, литий или мед. Различните технологии изискват различни минерали.

Например магнезият и графитът са от съществено значение при производството на батериите за електромобилите. Мед и алуминий са важни за електроенергийните мрежи.

До 2010 г. търсенето на тези минерали и други редки суровини не е свързано с енергетиката, но предстоящата трансформация и Парижкото споразумение промени ситуацията, пише МАЕ. Така в следващите две десетилетия търсенето на литий например ще се увеличава с 90%, на кобалт и никел - с 60-70%, а на мед - с 40 на сто.

mae mae

Източник: МАЕ

Енергийният преход ще променя ситуацията и за минните компании. Досега основното перо в приходите им са въглищата. Приходите от добив на въглища в момента са 10 пъти по-високи от тези от редките минерали.
Очакваният ръст на търсенето на редки минерали и суровини, подпомагащи енергийния преход, поставя въпроса за доставките и ценовата волатилност.

По отношение на тези суровини концентрацията е много по-съществена спрямо петрола или природния газ. Запасите на лития и кобалта например са съсредоточени основно в три държави. По отношение на редките минерали концентрацията е дори по-висока - 90% от запасите се намират в Китай. Китайските компании имат  и широко присъствие в минни проекти в Австралия, Чили и Демократична република Конго.

През 2019 г. в Китай са добити 60% от редките минерали. В Демократична република Конго пък са добити 70% от кобалта в световен мащаб.

Но още по-големи притеснения буди качеството на суровините. През последните години то намалява. Например медната руда в Чили става все по-бедна и съответно извличането на суровината става по-скъпо и енергоемко, а съответно очакванията са за повече емисии парникови газове и по-големи количества отпадъци.

До голяма степен рециклирането може да подпомогне ситуацията - за голяма част от металите има добри практики в тази насока, пише още МАЕ. Но то не може да реши проблема и са нужди увеличаване на инвестициите, което да гарантира доставките.

Голяма част от батериите на електромобилите ще трябва да бъдат извадени от експлоатация около 2030 г. - точно в бума на търсенето на суровини. Рециклирането на батерии и други елементи от зелени централи може да намали нуждите от нови суровини и минерали с около 10% до 2040 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
zelka007
преди 2 години
а те така те искам ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
дядя Вова
преди 2 години
Мнооо ляп има да ядат твоите от Европската Уния, дока се доближат до чайниците.Па и тия редки метали вървят с радиоактивни елементи -белите и пухкави господа няма да си рискуват долчето витазаради изтрещели политици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
дядя вова , драсни некой ред за редкоземния монопол ... вдигни го тоя самальот ... :)))айде , че в ЕС ги зпочнахме увеличена преработка на концентрати , чайниците полека лека утичат ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още