IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС има проблем с „мръсните пари“

Брюксел планира да продължи да разчита на националните власти в борбата с прането на пари, въпреки че някои не са готови да изпълняват задачата

10:45 | 19.09.18 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

След поредица от скандали Европейската комисия представи нови планове за борба с прането на пари. Тя с право взима този проблем на сериозно, но европейските предложения са слаби. Вместо да учреди нова агенция и да ѝ повери тази работа, Европа планира да продължи да разчита на националните власти, някои от които не са готови да изпълняват задачата, посочва Bloomberg в свой редакторски коментар.

Банките в Дания, Холандия, Латвия и Малта бяха свързани с престъпни парични потоци от страни като Русия и Северна Корея. ЕС предприема действия за централизиране на банковия надзор, но прането на пари остава национална отговорност. Именно американското министерство на финансите откри, че латвийската банка ABLV е замесена в „институционализирано пране на пари“, карайки европейските власти да ѝ отнемат банковия лиценз.

А доклад на Европейския банков орган (ЕБО) установи, че малтийският регулатор „не е успял да извърши ефективен надзор“ над Pilatus Bank – кредитор с връзки с Иран.

По принцип няма нищо нередно в контрола на национално ниво на международните финансови престъпления. Но някои европейски правителства, притеснени за репутацията на техните банки, възприемат прекалено слаб подход. Една обща европейска агенция би била по-малко податлива на местен натиск.

Брюксел иска да даде нови правомощия на Европейския банков орган, така че да може да иска от националните регулатори да разследват случаи и евентуално да налагат санкции. Това е стъпка в правилната посока, но банковият орган не е подготвен за тази задача. Базираната в Лондон агенция отговаря основно за изготвянето на стрес тестове и следи за контрола на риска и спазването на капиталовите изисквания.

Някои аспекти на прането на пари влизат в нейния надзор, но в момента тя има само двама служители, натоварени със задачата. ЕС иска да добави още десетима, но и това не е достатъчно.

По-важното е, че ЕС иска местните регулатори да останат начело. По-добре би било да се хармонизират разпоредбите, да се създаде нова агенция и тя да бъде антоварена с основната отговорност за разследването на нарушения. ЕС пропусна възможност да премине към една по-добра система и да подобри репутацията си за стабилен финансов надзор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Никога не са се борили с престъпността със "следене на парите".Театърът на сигурността, който са длъжни да играят доставчиците на платежни услуги и други лица (във връзка със законите, които уж се водят против прането на пари и финансирането на тероризма), е измама. Той води само до прахосване на ресурси.Определени лица не са доволни от това, че безразрешителните технологии им съсипват бизнеса и ще ползват прането на пари и финансирането на тероризма по същия начин като "think of the children" (вж. статията в Уикипедия с това заглавие).Дори и "свободните" държави ще си покажат истинската *** етатистка същност. Вижте видеото на Andreas Antonopolous "Is bitcoin testing governments?".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 9
Иван Митев
преди 5 години
Злокобният проблем на Европейският съюз (ЕС) е неправилността Европейска централна банка (ЕЦБ) без защита от щети.При тази грешка ЕС е с подсигуряван провал, защото ежедневно щетите от работата на ЕЦБ се увеличават, а липсва защита срещу тях.Устойчив ЕС е възможен само при ЕЦБ със защита от щети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 0
Sakamano
преди 5 години
С навлизането на криптовалутите проблемите ще се увеличават. Досега я караха по лесния начин, бopeйки престъпността чрез следене на парите, но това вече не е достатъчно. Ще трябва да измислите нови начини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още