IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС не разполага със „сребърен куршум“ за укротяване на автократите

ЕК е предпазлива в предприемането на твърди стъпки срещу Полша и Унгария, за което ще е необходима и политическа воля

09:14 | 20.12.20 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Унгарският министър-председател Виктор Орбан не би могъл да бъде по-ясен относно новия регламент на ЕС, който обуславя достъпа до еврофондове – спазването на върховенството на закона. Той няма да го приеме.

Орбан отхвърля и успокоението на лидерите на Европейския съюз за начина, по който ще се прилага новото правило. „Добавянето на някаква декларация - като малко напомняне, закачено на таблото с щифт, няма да работи“, коментира той пред държавното радио, цитиран от FT.

Седмица по-късно, на срещата на върха на ЕС, Орбан и полския му колега Матеуш Моравицки се съгласиха точно на такава декларация в замяна на отпадането на тяхната блокада на бюджета на ЕС и жизненоважния фонд за възстановяване на икономиката на блока от пандемията. Финансовият пакет, знаменателното постижение на ЕС през 2020 г., отново е в релси.

Има и нов механизъм, който позволява на ЕС да прекрати финансирането на членовете, които нарушават принципите на правовата държава. Той ще влезе в сила през следващия месец, като добавя така необходимия инструмент към неизправния комплект на блока за отстояване на основните ценности.

„Това е пълно поражение за Орбан и победа за демократите в Европа“, коментира Клара Добрев, унгарски депутат от опозицията.

Както и Орбан призна по-рано, политическа декларация не може да промени правната сила на регламента, одобрен през ноември от Европейския парламент и държавите членки. Декларацията до голяма степен повтаря принципите на законодателството: тя ще се прилага целенасочено съгласно обективни критерии и всяка санкция ще бъде пропорционална на нарушението.

Едната голяма отстъпка е забавяне. Действия срещу държави членки на ЕС няма да започват, докато Съдът на ЕС не се произнесе по иска на Будапеща и Варшава регламентът да бъде отменен като противоречащ на договора за ЕС. Този процес може да отнеме 8-12 месеца.

На практика изпълнението на регламента може да бъде отложено до след унгарските парламентарни избори през 2022 г., което дава достатъчно време на Орбан да промени законите и конституционните разпоредби, за да защити финансовите интереси на своя кръг.

Ако евродепутатите се справят бързо обаче, забавянето ще е кратко. Те целят да стартира ускорен преглед - подобен на този, използван, когато Великобритания активира клаузата за излизане от ЕС по член 50. На Съда му бяха необходими по-малко от три месеца, за да се произнесе с решение по искане на шотландски съд.

Във всеки случай на Европейската комисия (ЕК) ще са ѝ необходими няколко месеца, за да изготви методология за проверка на съответствието, за да си изгради стабилни основи, непробиваеми в съда. Ако Европейският съд бързо подкрепи новия механизъм за върховенство на закона, натискът ще се усили върху Брюксел да действа срещу Будапеща в навечерието на изборите. Въпросът е дали би имало политическата воля да се стигне до такава ескалация. Под председателството на Урсула фон дер Лайен Комисията се отказа от конфронтация.

Някои правни експерти казват, че лидерите на ЕС са превишили ролята си, като са дали указания на ЕК как да се тълкува новото правило, дори ако декларацията им не е задължителна. „Европейският съвет възнамерява да преструктурира как ще се използва механизмът, по-специално с идеята, че той ще се използва като инструмент от последна инстанция, когато всички други инструменти са изчерпани“, обяснява Алберто Алемано, професор по право на ЕС в НЕС в Париж.

Добрев заяви, че се надява Комисията бързо да се подготви за делото. Съдът на ЕС например вече постанови, че Полша не успява да защити съдебната независимост, като доказа, че тя не може да гарантира ефективно правно средство за защита на средствата от ЕС.

ЕК обаче е предпазлива да предприеме такъв мащабен подход, който държавите членки не са склонни да следват. Вместо това Брюксел ще иска да се справи с по-тесни, по-конкретни нарушения и да се надява националните столици, особено Берлин, да заемат по-твърда позиция срещу автократите в тяхната среда.

„Това не е сребърен куршум“, казва служител на ЕК. „Това е част от метода на филийките салам, така че да се окаже достатъчен натиск [върху държава], за да се спрат определени неща. Въпросът е дали ще имаме и достатъчен политически натиск“, заключава източникът на изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:20 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
да сравняваш Унгария с България , особено пък овчарите им които са начело , означава , че въобще не си в час по темата !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 3
redcretin
преди 3 години
Смешно е, че точно изпаднали държави като Унгария и България са ербап по темата - като генерират 30% от населението си миграция към белите страни в същото време :) Ама с бащицата - овчар начело стадото доволно блеее.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
дядя Вова
преди 3 години
"сребърен куршум се използува за убиване на вампири ... сатанисти... демонократи . "Медиите на демонократи за това и съществуват - да убедят хората, че черното е бяло и обратно..!..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
сребърен куршум се използува за убиване на вампири ... сатанисти... демонократи . автократите се борят да за пазят светият кръст и бога в страните си !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
cyclop
преди 3 години
Унгарците излязоха лоши хора, не искат да приемат емигранти. Не му ли омеква на Орбан сърцето, като гледа невинните нигерийски дечица, тия 25-30 годишни момченца, които се надяват на по-добър живот? Не му ли идва да подложи гръб, че да се качат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още