IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС се сети да подготви военна мисия в Либия

Брюксел иска да участва в мащабното разоръжаване, демобилизация и реинтеграция на бойци, както и в реформата в сигурността, за да изтласка "трети държави"

18:29 | 19.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: EPA/STR</em></p>

Снимка: EPA/STR

Европейският съюз (ЕС) утвърждава плановете си за военна мисия в Либия, за да се състезава за влияние с чуждестранните сили там, става ясно от изтекли документи, с които онлайн изданието EUObserver разполага.

Мирният процес в Либия изисква "мащабно разоръжаване, демобилизация и реинтеграция на бойци, както и основна реформа в сектора на сигурността“, посочва се във вътрешен документ на външната служба на ЕС. Докладът е с дата 1 юли.

„В този контекст трябва да се обмисли ангажимент на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, за да не се остави цялото поле на дейност във военната област на трети държави“, допълва се в доклада.

"В дългосрочен план и когато условията позволяват, трябва да се обмисли военна ангажираност с мандат да се подпомогне процесът на реформа във военната област", допълва се в документа.

Не се посочват кои са тези „трети държави“, които участват в „конкурентната ситуация“ в Либия. Чад, Египет, Йордания, Русия, Саудитска Арабия, Турция и Обединените арабски емирства участваха в гражданската война в страната.

В документа ЕС намеква за Турция, като казва, че една „трета държава“ е „продължила да отказва проверки“ за предполагаеми доставки на оръжие до Либия в нарушение на ембаргото на ООН. Същата страна "поддържа силно военно присъствие в Либия и осигурява обучение на избрани въоръжени сили в Западна Либия", особено бреговата охрана и флота на Либия, отбелязва се в документа.

Медията посочва, че Турция изпрати войски в Либия миналата година. Турското министерство на отбраната публикуваше туитове за прихващане на мигранти край бреговете на Либия, което поражда опасения, че Анкара може да получи още един лост за влияние в ЕС, като пое контрола върху централния средиземноморски миграционен път, както и върху гръцкия.

Докладът на ЕС рисува тревожна картина на Либия, като казва, че там все още има "много" чуждестранни бойци и че трафикът на петрол, оръжие и хора продължава с пълна пара. Морската мисия на ЕС „Ирини“ се опитва да ограничи контрабандата и да събере разузнавателни данни.

ЕС се надява да се конкурира с турското влияние сред военноморските власти на Либия, като даде някои придобивки на Триполи. "Предоставянето на оборудване [от „Ирини“ на либийската брегова охрана] трябва да бъде свързано с приемането на свързано обучение от ЕС на либийските власти", посочва се в доклада.

Средиземноморският бряг на Либия е дълъг и оттам хиляди мигранти се опитват да преминат към ЕС. Страната има и обширна пустинна граница на юг, контролирана от племена, милиции и трафиканти, свързани с джихадистки групи, създаващи рискове за сигурността на Европа.

Според доклада либийските власти са поискали подкрепата на ЕС за контрола на границите, включително и южните граници. „Ако либийските власти се съгласят, това може да отвори възможността за получаване на права за прелитане на средства за въздушно наблюдение на ЕС над либийска територия“, допълва се в документа.

Посланиците на държавите от ЕС е трябвало да обсъдят доклада преди 2 седмици, но външната служба на ЕС не казва какво решение са взели.

Министърът на външните работи на Франция Жан-Ив льо Дриан повтаря изтеклата бележка на ЕС в реч в Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк в четвъртък (15 юли). „Време е да се въведе прогресивен, симетричен и последователен график за напускане на чуждите елементи от двете страни“, коментира той.

„Европейският съюз, Италия и Франция са готови да направят повече в подкрепа на обучението и оборудването на либийската брегова охрана“, допълва той.

Въпреки изразената загриженост на льо Дриан за „либийския народ [който] се стреми да живее в сигурна, обединена и суверенна държава“, Франция усложни мирния процес, като предостави постоянна военна подкрепа на либийския военачалник Халифа Хафтар, който се опита да завладее Триполи от признатото правителство на ООН и ЕС в Либия.

"Изглежда, че Франция безусловно подкрепя Хафтар, което по същество противоречи на логиката на процеса, ръководен от ООН", каза по-рано Монсеф Картас, бивш инспектор по оръжията на ООН, пред EUobserver.

EUMC, консултативен орган на ръководителя на външните работи на ЕС Жозеп Борел, казва в изтеклия документ, че Европа трябва да спазва "международното право за правата на човека, международното право на бежанците и ... морското право" във всичко, което е направила, докато полага специални грижи, особено за уязвимите жени.

При цялата си загриженост за бедстващите хора натискът на ЕС за обучение и екипиране на военноморските капитани на Либия включва алармата. Досега тази година либийската брегова охрана и флот са прихванали около 16 хил. души, опитващи се да избягат през централното Средиземноморие. Много от тях са изпратени в държавни и милиционерски центрове за задържане.

Медията посочва, че наскоро е разговаряла с оцелелите от маршрута Либия-ЕС на борда на спасителния кораб Ocean Viking, управляван от френската неправителствена организация SOS Mediterranee, във води между Либия и Италия и Малта.

Историите за злоупотреби в либийските лагери се потвърждават от нов доклад на международната неправителствена организация Amnesty International, в който също се казва, че затворниците в либийските центрове за задържане са подложени на "изтезания, сексуално насилие, принудителен труд".

„Либийските власти възнаградиха онези, които са основателно заподозрени в извършването на такива нарушения, с властови позиции и по-високи чинове“, посочват от Amnesty International.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още