IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа може да играе по-голяма роля в предоставянето на обществени блага

ЕС трябва да инвестира там, където може да достави повече стойност, отколкото ако държавите членки действат поотделно

11:55 | 07.12.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Председателката на новата Европейска комисия Урсула фон дер Лайен. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Председателката на новата Европейска комисия Урсула фон дер Лайен. Снимка: Ройтерс

Сега, когато Европейският съюз (ЕС) има новоизбран парламент и нова Комисия, какъв трябва да бъде неговият дневен ред за бъдещето, коментира Жан Пизани-Фери на страниците на Financial Times.

Традиционно фокусът на Съюза е върху икономическата интеграция, например чрез единния пазар, еврото или банковия съюз. Има някои общи политики, но като цяло бюджетът на ЕС е малък и се изразходва предимно за селскостопански субсидии и трансфери към по-бедните региони. Европейската интеграция носи ползи, но това не е достатъчен отговор на предизвикателствата, пред които е изправена Европа днес, посочва той.

Времената се променят. Надпреварата за нови технологии се ожесточава; Европа вече не може да разчита на САЩ за своята защита; съперничеството между САЩ и Китай променя международните отношения; националните миграционни политики не успяват да се справят с натиска; има нужда от ускоряване на декарбонизацията. Подобни предизвикателства изискват ново разделение на труда между европейското и националното ниво.

Реакцията не трябва да бъде „повече Европа“, а да се изберат области, където има потенциал за предоставяне на европейски обществени блага. ЕС следва да играе по-голяма роля в области на политика, където доставя по-голяма стойност, отколкото държавите членки, действащи поотделно. Такъв е случаят, когато икономиите от мащаба са важни или когато резултатите от политиките в една държава силно влияят на други.

Една област, в която ЕС вече има ключови компетенции, но трябва да направи повече, са международните икономически отношения. Време е да прекратим официалното безразличие към използването на еврото извън нашите граници и да го направим привлекателно в световен мащаб чрез предоставянето на суопови линии на централните банки партньори и чрез въвеждането на общ сигурен актив. В инвестиционната политика, когато сигурността е поставена под въпрос, ЕС следва да има право да блокира чуждестранните инвестиции с квалифицирано мнозинство.

Има голям потенциал за съвместни действия относно смекчаване на изменението на климата. Без да чака европейска система за данък върху въглерода, ЕС би трябвало да определи, чрез гласуване с квалифицирано мнозинство, обвързващи граници за цените на въглеродните емисии. Това би позволило на съюза да спазва международните си задължения при възможно най-ниските разходи.

Кибер атаките не държат сметка за националните граници. ЕС трябва да обедини своите ресурси, за да защити и запази своята цифрова инфраструктура. Трябва да се упълномощи група на високо равнище, която да предложи стратегия за защита на дигиталния суверенитет на Европа.

Технологичното лидерство изисква инвестиции в научни изследвания. Европейски аналог на американската агенция за нови технологиии в армията (DARPA) трябва да се съсредоточи изключително върху проектите, които правят пробив, и да може веднага да прекрати неуспешните проекти.

Последна актуализация: 18:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още