IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа: Залезът на една икономическа сила

За първи път в историята си в края на годината ЕС с неговите над 400 млн. жители ще бъде икономически по-незначителен от Китай

08:00 | 14.04.21 г. 39
Автор - снимка
Създател
<p>
	Пустееща витрина на магазин в Берлин. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Пустееща витрина на магазин в Берлин. Снимка: Bloomberg LP

Желанието и реалността винаги са били доста далечни съседи в европейския квартал на Брюксел. Европейският съюз трябва да се превърне в „най-конкурентния регион на земята“ през 2010 г., гласи Лисабонската стратегия от началото на хилядолетието. Последваха финансовата и еврокризата, които доведоха Европейския валутен съюз до ръба на пропастта. През същата година Брюксел провъзгласи „Програмата в областта на цифровите технологии за Европа“. Всички знаеха, че Америка управлява дигиталния бизнес, а днес го прави повече от всякога.

Преди няколко месеца председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви в речта си за състоянието на Европа, че гражданите са възприели пандемията като възможност и „са използвали момента, за да дадат на Съюза нова жизненост". 

Малко повече от година след избухването на кризата трябва да си признаем, че се случи точно обратното. Европа изостава особено в сравнение със САЩ и Китай - в борбата срещу вируса и най-вече икономически.

Поне на пръв поглед това е удивителна диагноза, тъй като пандемията избухна в Китай, а в началото на годината САЩ се управляваха от онзи Доналд Тръмп, който рекламираше инжекциите с белина като мярка за защита срещу епидемията.

Но статистиката е пределно красноречива: Европейският съюз не само претърпя по-голям спад от Китай и САЩ с понижение от 6,1% през 2020 г., перспективите за тази година също са лоши. Според Международния валутен фонд (МВФ) Китай ще отчете ръст от 8,4%, а Америка - с 6,4%.

Експертите от Вашингтон, от друга страна, вярват, че ЕС ще постигне увеличение от едва 4,4%. Има още по-прецизни и в никакъв случай по-положителни прогнози за еврозоната. През 2022 г. брутният вътрешен продукт на еврозоната ще бъде само с 1% над стойността от 2019 г., докато в САЩ ще бъде със 7%, а Китай дори с 18% над тази стойност.

Средната стойност в световен мащаб не изглежда по-добре: еврозоната се срина над два пъти повече от световната икономика през 2020 г., а възстановяването през 2021 г. е с два процентни пункта по-слабо от средната глобална стойност.

Този път всичко трябваше да е различно

„Еврозоната очевидно изостава в кризата“, казва пред германския Handelsblatt Габриел Фелбермайер, президент на Института за световна икономика (IfW). Тъжното е, че така беше и през последната криза. Нормалният (коригиран спрямо кризата) темп на икономическо разширяване в Европа спада от около пет години и в близко бъдеще няма да достигне много повече от един процент, изчисляват от IfW.

Това е по-малко от половината от американския темп и една пета от китайския темп на растеж. При това този път всичко трябваше да е различно. Миналото лято европейските държавни и правителствени ръководители увериха, че са научили урока от еврокризата. Те се договориха за общ европейски фонд за възстановяване - Next Generation EU.

За първи път в историята си Европейската комисия трябва да може да издава мащабни облигации и да разпределя 750 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства и заеми на държавите членки. По-специално трябва да се облекчат силно задлъжнелите страни в Южна Европа и да се дадат нови перспективи за растеж, защото парите трябва да се влеят предимно в проекти на бъдещето: защита на климата и дигитализация.

Но дали първите средства могат да започнат да текат, както е планирано, през юли, е все по-съмнително. От друга страна, едно е ясно: американците правят всичко възможно по отношение на икономическата политика, докато европейците не успяват да се възползват от потенциала си. Това ще доведе до все по-голямото смаляване на икономическия отпечатък на ЕС. Както изчислява базираният в Мюнхен институт Ifo, делът на Европа в световната икономика ще намалее с 3,5% от 2019 г. до края на 2021 г.

Китайците, от друга страна, ще увеличат дела си с 10%, а САЩ поне ще запазят позицията си. Това би означавало, че за първи път в края на тази година ЕС с неговите 350 милиона жители ще бъде икономически по-незначителен от Китай.

Какви са причините за тази тревожна тенденция?

Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

39
rate up comment 0 rate down comment 0
bvg
преди 2 години
Има отрасли в които Европа е лидер, френската козметика и парфюми, френските и италианска мода, дрехи и обувки, френските и италиански дизайн, коли, интериор, екстериор, мебели, сгради, въобще всичко в дизайн и ергономия, германските и италиански автомобили са предпочитани не самов европа а по цял свят, в Дубай се търсят ферарита, ламборгинита, мерцедеси, аудита, бугатита, руската богата класа също ги предпочита, средната класа пък предпочита vw, пежо... въобще основно европейски марки, в товарните превози в цял свят лидери пак са европа с камиони бусове и пикапи. Еърбъс е най-големия производител на самолети в света, по-качествени по-евтини самолети и по-голям пазарен дял. Лекарствените концерни може да не са на първо място, но са сред лидерите, шел, омв, ВР, шел има дори в щатите доколкото знам. Енергетиката на европа също е много силна. Френските ядрени централи, вецове и толоцентрали, сименс със проектите си в промишлено оборудване и енергетика. В мобилните комуникации нокия, моторола, ериксон, все още произвеждат по добро оборудване за 4-5g и диктуват стандартите. Европа първа постигна и за сега единствена успешен термоядрен управляем синтез, сащ, русия и китай, от 35 години работят също в тази насока, за сега без успех. Спциални сплави и материали европа все още е лидер, германия, швеция и франция. Металорежещи и металообработващи инструменти вие ми кажете кои са най-хубави... на прима виста толкова след малко ако се сетя ще добавя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 3 rate down comment 0
irish
преди 3 години
Американците живеят за да работят, а европейците работят за да живеят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 5 rate down comment 3
shinawatra
преди 3 години
Изреди ги, хайде! То се вижда по фондовите борси колко са добри:D Всичко е стари лаври и старо минало. Европа е в тоталния си залез, това е епоха и време на Новият Свят. Занапред Европа ще се издържа основно от туризъм, затова искат да прокарат и зелена политика. Само виж университетите и научните постижения, прогресивно надолу. От супер сила и колониални държави е време за твърдо приземяване!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 5
khao
преди 3 години
и автомобила и ел мобила и хладилника първо са направени в Европа .. провери си информацията, първите полети са направени в Европа, първия реактивен самолет също.климатика изобщо не го споменавай, никъв пробив не е :)... щото знаеш ли къде е изобретен първия чушкопек!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 6
Иван Митев
преди 3 години
Сегашната неправилна държавна употреба на евра причинява неограничени щети. Ръководството на Европейския съюз взима нови заеми за да плаща щети от съдбовната европейска грешка.При запазване на злокобната процедура еврозоната е със съдба на жертва.Ако не се допускаше неправилно ползване на евра, държавите от еврозоната нямаше да има сегашните дългове.Предстоящите щети в еврозоната са последици от неправилна държавна употреба на евра.В съответна държава, спасението от нови щети е възможно чрез подобрена държавна употреба на пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 5 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Не знам за засенчването, но допреди Брекзит, ЕС беше най-голямата иконимика.Има цели индустрии в които ЕС е пълен доминант.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Това не е вярно - стотици са примерите за европейски марки, които са най-добрите в света! Не ми се изрежда, много са.А относно измерването на стандарта в ЕС и САЩ - на мен ми харесва повече да живея в нетолкова голям дом от тухли, вместо в огромно талашитено бунгало, което го отнася първия ураган. Да, по-социалнста политика на ЕС прави хората по-спокойни, по-негладни за успех. Пък дори и да тръгнеш много да успяваш в ЕС, ще ти приберат хубав дял в данъци. Затова и ЕС и САЩ си имат предимства и нефостатъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 4 rate down comment 2
kmilchev
преди 3 години
ЕС като цяло е създаден и подкрепян от САЩ. Идеята е да имат хем да имат силен и надежден партньор, хем да няма възможност да бъдат "засенчени" от ЕС. А ако това стане, САЩ си имат многобройни финансови механизми за оказване на негативно влияние. Подобна е била и ситуацията с Япония през 80-те. Тогава Япония е изпреварвала САЩ в много направления. Очаквало се е да се превърнат в най-голямата икономика в света, но всичко приключва след поредица от финансови кризи и десетилетия на стагнация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Всъщност всичко от изброеното е измислено в САЩ. Интернет, компютър, мобилен телефон, телевизор, хладилник, климатик, микровълнова печка, автомобил, самолет, хеликоптер и тн. А Мъск развива електрическия автомобил, който пак там е създаден. Виж ракетите обаче идват от Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 5 rate down comment 2
evlogi
преди 3 години
Не се споменава основната причина за това относително изоставане.А той е ненаситният стремеж на брюкселската бюрокрация към все по-голямо централизиране и устойчивият им уклон към планова икономика.Всички други причини са почти без значение в сравнение с това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още