IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия се интересува само от това да спаси себе си

Необходима е германска рецесия, за да се стигне до германски стимули, въпреки че толкова силна икономически страна трябваше да действа по-рано

18:31 | 25.08.19 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Изглед от Франкфурт. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Изглед от Франкфурт. Снимка: Ройтерс

Близо десетилетие Германия беше изправена пред призиви от различни места в еврозоната да разхлаби фискалната си политика. Сега, когато Берлин намекна, че най-накрая смята да започне да харчи повече, за да се справи с риска от рецесия, останалата част от Европа ще има поводи за радост. Но радостта не трябва да бъде прекалена.

По-рано тази седмица финансовият министър Олаф Шолц заяви, че Германия може да похарчи до 50 млрд. евро, за да стимулира икономиката, ако забавянето се влоши. Сумата – приблизително 1,5% от брутния вътрешен продукт, беше разкритикувана заради ограничения си размер, но това в случая не е важно. Шолц просто подхвърли примерно число, а не представи подробен план. Истинската новина тук е, че Германия е готова да харчи, за да се измъкне от рецесията.

В известен смисъл това е добра новина за Европа. В продължение на години Германия се държеше за набор строги фискални правила, карайки икономистите да се чудят дали не става въпрос за изключение от идеята за държавна намеса, когато икономиката се влошава.

Дебатът дори застигна лингвистите, тъй като германската дума за дълг - „Schuld“, е същата като тази за вина. Изводът изглеждаше, че е наказание на електората за всеки политик, настояващ за стимули. Германия ще чака неминуемата рецесия и ще повлече със себи Европа.

Няма съмнение, че властите в Берлин трябваше да реагират по-рано. Германската икономика се основава на износа, така че протекционистичните политики на американския президент Доналд Тръмп във всеки случай щяха да бъдат проблем.

Германия трябваше да използва десетилетието на исторически ниски лихвени проценти, за да подобри инфраструктурата си. Вместо това страната чака до последния момент, за да даде сигнал за подкрепа за растежа. Дори и мащабните фискални стимули могат да се окажат недостатъчни, за да задвижат индустриалния ѝ двигател отново. Това също така ще изисква и повече средства от корпоративния сектор, затънал в пари.

Сега поне германската политическа класа изглежда се събуди за риска от криза. В известен смисъл това наподобява 2009 г., когато Берлин даде своя принос в пакета от глобални фискални стимули, които спасиха света от нова Голяма депресия.

Леката промяна в тона със сигурност е успокояваща за Кристин Лагард, бъдещият управител на Европейската централна банка, която не може да разчита само на парична политика, за да отбие подновения риск от рецесия.

Промяната ще осигури насърчаване и за други европейски правителства, чиито икономики ще усетят ефектите от увеличения внос в Германия. Сигналът може да помогне за стимулирането на доверието сред европейските предприемачи, които може и да не намалят толкова инвестициите.

И все пак оптимизмът си има граници. Времето, в което Шолц реши да се намеси, ни казва, че Берлин продължава да гледа на фискалните политики като на вътрешноикономически инструмент, който зависи от това на какъв етап от бизнес цикъла се намира самата германска икономика. Това е отчайващо за всеки, който вижда еврозоната като свързана цялост, където са необходими координирани фискални действия, за да се предпази цялата икономика и да стимулира растежът.

Германските политици със сигурност ще видят в способността си да приложат фискални стимули награда за досегашната си предпазливост. Държавният дълг на страната спадна до 60,9% от брутния вътрешен продукт миналата година и може да получава заеми при отрицателни лихви за период до 30 години. Контрастът с останалите страни от еврозоната, като Италия например, е поразителен.

По-обширният проблем е в това, че не така трябва да работи един паричен съюз. В идеалния случай ще има централизирана сума пари, която да може да се използва в помощ на държави, изправени пред икономически сътресения. В отсъствието на подобен общ фискален обем по-силните държави, каквато е Германия, би трябвало да реагират много по-рано, за да стимулират своето собствено търсене, за да помогнат и на другите членки. Берлин избра да не го прави. Необходима е германска рецесия, за да се стигне до германски стимули.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 4 години
резултата се вижда в рязкото намаляване на раждаемостта в Европа---друго невярно и лъжливо твърдение е че социалните помощи са намалили раждаемоста в Европа ! Виж всичките арабски държави които се въдят като зайци, някой имат помощи щото имат нефт, други са в тоталната мизерия. следователно няма връзка между помощите и раждаемоста ... проблема е другаде ... и така нататък... изказванията ти са пълни с небивалици и липса на елементарна логика. та не си личи че си чел много :):)даването на частни примери зада си защитиш тезата е признак на липса на реални аргументи !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 4 години
логика в твоите изказвания няма, нито си личи че имаш богат житейски опит ... може да си чел много, но очевидно нищо не си разбрал от четенето, освен ако не ми говориш за вестници ! И аз давам пример, не говоря словоблудствия като теб :"корпорациите изнасят към лоу кост страни и лишават гражданите на страната си от работни места"---тотално неверно и лъжливо твърдение !!! Примерно със Сащ, кажи ми от последните 20 години кога са имали проблем с работните места и безработицата? щото от изказването ти се подразбира че са изнесени !и почти всеки ред ти е с някво подобно клише чуто от алфа ТВ ! такива неща човек който е чел и има опит не говори !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
Valentin13
преди 4 години
мениджър е професионално занимание.а човешката същност е нещо много различно. това, което човек прави за да изкара прехраната си, често е различно от това, което е самия той. така че ако искаш ме наричай дребен амбулантен търговец, все ми е тая.но няма как да обориш логиката на мисленето ми. основана е на много четене, знания и преживявания. аз разбира се не споря с тебе, няма на каква основа да се спори. аз използувам науки, ти - социал-либерални клишета от медиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
vzhekoff
преди 4 години
Много интересно как Германия се оказа виновна за проблемите на Италия ? Жабарите от 15г. не могат да си укротят бюджетния дефицит, но проблем е Германия....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
khao
преди 4 години
абсолютно неправилна логика и изобщо неверно твърдение, но понеже масовото мислене е такова, проблема няма да се реши ! ... сигурно си някво средно ниво мениджър! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 4
Valentin13
преди 4 години
корпорациите изнасят към лоу кост страни и лишават гражданите на страната си от работни места. докарват печалби корпорациите от това и така правят гражданите зависими от помощи и разни други облаги, за които не се работитака разрушават естетвената вродена предприемчивост у много хора. така се изражда една нация, когато я направиш зависима от държавните субсидии.това е един вид социализъм, западен тип социализъм.на тази основа се изгражда ЕС - зависимост на гражданите от субсидии и подтискане на естествената човешка предприемчивост.резултата се вижда в рязкото намаляване на раждаемостта в Европа. което води до нуждата от внос на работна ръка. което води до изкуствена смяна на социалните компоненти и налагане на нов тип култура и обществено съзнание. либерализмът е само междинна станция.такаа...започнахме с корпорациите и държавните субсидии....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 5
ivailojelyazkov
преди 4 години
https://euvsdisinfo.eu/ кнъйрнк !!! паликрушева !!! ася зуан !!!! знаем къде сте
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 6
polki
преди 4 години
Ach, arme Welt, du tr
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 28 rate down comment 3
многодобре
преди 4 години
...то и при нас е така! ... но тук политици и държавни чиновници спасяват не България а себе си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 11
majnata
преди 4 години
Deutschland , Deutschland uber alles , uber alles in der Welt ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още