IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Графика на деня: Войната застрашава световната продоволствена сигурност

Общо над 800 млн. души по света са изправени пред глад, а 44 млн. души в 38 държави са на ръба на глада

12:11 | 12.04.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Повече от шест седмици след инвазията на Русия в Украйна не се вижда краят на конфликта, който разтърси света до самата му същност.

Освен огромните страдания, причинени от руската агресия в Украйна, войната има и сериозни последици за целия свят, особено за продоволствената сигурност. Така например ръководителят на Световната продоволствена програма на ООН Дейвид Бийзли наскоро предупреди, че войната създава продоволствена криза, „надхвърляща всичко, което сме виждали от Втората световна война насам". По думите му случващото се там води до рязко повишаване на цените на храните и евентуален недостиг в много страни, които разчитат на износа от Русия или Украйна.

 

 

Както се вижда от графиката, базирана на данни от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), Украйна и Русия са основни производители на пшеница, ечемик и царевица, на които се пада среден (общ) дял от съответно 27%, 23% и 15% от световния износ между 2016 и 2020 г. Дори самата Световна програма по прехраната получава 50% от доставките си на зърно от района на Украйна и Русия и сега е изправена пред драматично увеличение на разходите в усилията си за борба с продоволствените кризи по света.

„Това е катастрофа на върха на катастрофата", заяви Бийзли, визирайки опустошителния ефект, който пандемията от Covid-19 предизвика. По данни на организацията на ООН броят на хората, изправени пред остра продоволствена несигурност, е скочил от 135 млн. на 276 млн. души от 2019 г. насам. А тези данни дори не отчитат конфликта в Украйна. Общо над 800 млн. души по света са изправени пред глад, а 44 млн. души в 38 държави са на ръба на глада, показват данни на ФАО.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:15 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Технологиите помагат за създаването на ''леб''-а- от момента на засяването на житната култура, до момента на създаването на ''леба'', така, че- според мен, не е правилно двете неща да се разглеждат поотделно, Ако обаче на някого не се харесва фактът, че технологиите се намесват директно в област, която той счита за ''връхта на сладоледа''- тежкият физически труд на полето, то това е друга бира;0 Много хора от по- старото поколение считат тежкият физически труд '' на полето'' за единственият достоен за уважение труд, като напълно елиминират интелектуалният труд и последиците са ясни- масова неспособност за боравене с новите технологии..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 2 години
Нема страшно! Като нема леб, ше ручат технологии . . . Слава Ухани!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още