IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Испански газ за Северна Европа?

Германия се застъпва силно за изграждане на газопровода през Пиринеите

16:19 | 13.06.22 г. 7
Автор - снимка
Създател
<p>
	Газов терминал в Билбао, Испания. <em>Снимка:&nbsp;&nbsp;EPA/Luis Tejido</em></p>

Газов терминал в Билбао, Испания. Снимка:  EPA/Luis Tejido

Испания разполага с това, което в момента силно липсва на Германия: терминали за втечнен природен газ и свързаните с тях съоръжения за съхранение. И то с цели шест терминала, което отговаря на около 25% от общия европейски капацитет в тази област. Освен това и природният газ от Алжир (Северна Африка) постъпва по два тръбопровода в добре развитата испанска мрежа. Единственото, което е жалко, е, че към Север няма почти никакви тръбопроводи, а Испания, заедно с Португалия, е като остров, що се отнася до енергетиката. Е, това трябва да се промени възможно най-скоро след нападението срещу Украйна, а именно чрез изграждането на нови тръбопроводи. През следващите десет-петнадесет години през тях ще продължава да тече природен газ, но в дългосрочен план през тях ще може да се транспортира и зелен водород.

„Тези газопроводи вече се рекламират като такива за водород, тъй като инфраструктурата за изкопаеми горива вече е трудно да бъде наложена", казва пред N-TV енергийният експерт Анхел Саз от мозъчния тръст Esade в Мадрид. „Фактът, че те са тръбопроводи за водород в дългосрочен план, не е лъжа", допълва той. А зеленият водород ще бъде особено важен за енергоемките отрасли на Германия.

Основният двигател на трансформацията е Европейската комисия. В средата на май тя представи своя план за преобразуване на европейската енергийна система, т.нар. план REPowerEU. Целта е да се намали потреблението на енергия, да се ускори разширяването на използването на възобновяеми енергийни източници и да се разработят нови източници на доставки на газ, за да се постигне независимост от руския газ. Испания вижда добри шансове за себе си по последните две точки. Както при преноса на природен газ на север, така и в дългосрочен план при производството и преноса на екологичен водород, генериран с електроенергия от възобновяеми източници като вятър или слънце.

gasoducto – думата табу

„Ако ще има нови тръбопроводи, тогава да са само водородни такива", казва представител на газовата индустрия. Той почти не иска да използва испанската дума за газопровод - "gasoducto". Вместо това той обяснява как съществуващите газопроводи могат да бъдат преобразувани във водородни „без особени усилия".

Говорителят предпочита да не споменава нито своето име, нито това на компанията си. Всичко е в процес на промяна, все още нищо не е готово - казва той. А на карта са заложени политически решения и много пари - оправдава той предпазливостта си.

ЕК иска да мобилизира до 300 млрд. евро в рамките на REPowerEU. От тях 72 милиарда евро са безвъзмездни средства, а 225 милиарда евро - заеми. Част от тях, до 10 млрд. евро, ще бъдат инвестирани във финансиране на липсващи газови връзки, включително от Испания на север. Ръководителят на испанското правителство Педро Санчес току-що потвърди, че разширяването трябва да бъде финансирано от Брюксел, тъй като тръбопроводите трябва да спасят северноевропейските страни, особено Германия.

Два мини тръбопровода на север

Засега има само два по-малки тръбопровода през Пиренеите до Франция. Техният общ годишен капацитет е само 7 млрд. кубични метра. За сравнение, до началото на руската агресивна война срещу Украйна Европейският съюз е внасял от Русия около 150 млрд. кубически метра газ годишно.

Обсъждат се два проекта. Един от тях е възобновяването на проекта Midcat - газопровод от Барселона през Пиренеите до Южна Франция, който беше изоставен през 2017 г. От испанска страна по това време е завършена тръбата до Хосталрик, недалеч от границата. „Midcat е бил нерентабилен по това време и е бил прекратен. Днес обаче сигурността на доставките е приоритет и затова изграждането на тръбопровода ще трябва да се финансира от Европа", обяснява Министерството на околната среда на Испания, цитирано от N-TV.

Германия води кампания за продължаване на строителството на газопровода Midcat. "Да, абсолютно", казва германският посланик в Мадрид Волфганг Долд в края на март пред местния вестник La Vanguardia на въпрос дали Германия подкрепя този проект. Германия води преговори с Испания и Франция по темата, каза той.

Вторият тръбопровод ще минава от Барселона през Средиземно море до пристанищния град Ливорно в Тоскана, Италия. Според енергийни експерти обаче този проект е все още в много ранен етап. Въпреки това добрите газови връзки от Италия на север правят тази линия интересна. Освен това така ще се заобиколи блокадата на Франция, която не се интересува много от газ, тъй като се фокусира върху ядрената енергия, посочва Саз. Необходимо е обаче малко търпение.

Изграждането на двата тръбопровода ще отнеме две до три години в най-добрия случай, твърдят експерти. Преди това трябва да се премине през процедура за одобрение. А в Испания и Франция все още може да има значителна съпротива от страна на природозащитниците. „Мисля, че ще има голяма съпротива", казва Саз. Но може би хората ще се убедят, че водородните тръбопроводи са не само полезни за климата, но и вредни за руския президент Владимир Путин, защото правят демокрациите независими от подобни диктатури, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 1 година
долара...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 4
Valentin13
преди 1 година
като говориш необразовано за копейки да те питам - коя е най-силно представящата се валута в последните 3 месеца, знаеш ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 3
Императорът
преди 1 година
И за щях да питам какво са: пЕринеите. Иначе - то терминали - хубаво - ама ако има какво да се разтоварва на тях. А това с водородчецът - докога едни и същи глyпости? Колкото повече се въртите на колът на собственото си ид-и-о-тство, толкова по-дълбоко ви влиза той.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
aldy
преди 1 година
Германия се застъпва силно за изграждане на газопровода през Перинеите === Аз пък цял живот съм се заблуждавал, че се пише ПИринеи. "Новото нормално" поставя нови стандарти на грамотност. Време е да се съобразяваме с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 3
zelka007
преди 1 година
Под новина за газ , който не е рассийски , само две копейки ли са се разписали за един час ... ?! Друзя , не сте във форма ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
Борката
преди 1 година
Е то и индийски петрол ще има за ЕС. Като го купуват от Русия с прилична отстъпка, защо да не заработят на исконният и извечен индийски петрол :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
Зайо Байо
преди 1 година
Брей тоя испански газ :) Ако не ме лъже паметта Алжир спря износа на газ към Испания по единия тръбопровод и само преди няколко дни прекрати договора си за приятелство с Испания. Отделно че по принцип Алжир беше заявил че е против реекспорт на газта която доставя за Испания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още