IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Източната част на ЕС се готви за мащабно „изселване“ от Украйна

Според изчисления на ЕС около милион бежанци от Украйна ще се насочат на запад, докато Полша предвижда броят на мигрантите да бъде много по-голям

23:01 | 24.02.22 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Европа се подготвя за бежанска вълна от около милион жители на Украйна, след като Русия започна пълномащабна атака срещу страната.

Заповедта за пълномащабна инвазия, дадена от руския президент Владимир Путин, която предизвика една от най-тежките кризи на сигурността в Европа след Втората световна война, ускори подготовката на държавите от източната част на Европейския съюз (ЕС) за прилива от бежанци. Това важи особено за Полша, която вече е дом на повече от милион украинци. Вероятно страната ще е първата дестинация, която бягащите от войната във Украйна ще предпочетат, пише Bloomberg.

Стотици автомобили задръстиха магистралата, която свързва Киев с Полша, като украинското правителство заяви, че руските военни сили вече са навлезли в района на столицата, в която живеят 2,9 млн. души.

Полските власти посочиха, че отчитат увеличение на пътническия трафик до границата. 

Премиерът на Полша Матеуш Моравецки предупреди по-рано този месец, че евентуална война може да предизвика „изселване от Украйна“. Неговото правителство вече е създало координационен съвет и е одобрило мерки за оказване на помощ в случай на голям брой имигранти.

„Полша ще бъде засегната основно не само поради близостта си (с Украйна), но и значителната украинска общност, живееща в страната, която би могла да действа като домакин на други преселници поне в ранния етап от изселването“, коментира Магдалена Майковска-Томкин, директор по въпросите на миграцията във фондациите „Отворено общество“.

Но перспективата за огромен приток на мигранти принуждава източноевропейските правителства, някои от които през последните години отказаха да приемат бежанци, да се сблъскат със стотици хиляди бягащи жители на Украйна. Властите в четирите държави-членки на ЕС, граничещи с Украйна - Полша, Унгария, Словакия и Румъния - посочват, че са подготвени да приемат бежанците.

Премиерът на Унгария Виктор Орбан, застъпник на антиимиграционна политика, който се подготвя за нови избори след по-малко от шест седмици, заяви, че страната му ще приеме бежанци.

„След днешната военна атака, за съжаление, можем да очакваме увеличаване на броя на украинските граждани, пристигащи в Унгария, които вероятно ще поискат убежище“, изтъкна Орбан във видео, публикувано във Facebook. „Готови сме да се погрижим за тях и ще можем да се справим с предизвикателството бързо и ефективно“, добавя той.

Правителството в Будапеща, което има търкания с Киев за правата на етническите унгарци, живеещи в Украйна, тази седмица премести част от войските си към североизточната си граница, за да укрепи отбраната и да се подготви за хуманитарна помощ.

европа европа

И докато ЕС очаква около милион бежанци от Украйна, в Полша се подготвят за много повече. Томаш Ханчарек - ръководител на Personnel Service, компания, която набира работници от чужбина - определя общия брой на бягащите от Украйна на около 3 милиона.

Германия, която пое по-голямата част от мигрантите, влезли в Европа през Турция и Балканския регион преди шест години, заяви, че първо ще предложи помощ на граничните държави членки на ЕС, които поемат първоначалната тежест на бежанската вълна.

„Очакваме първоначалните движения на бежанци да останат в рамките на Украйна, като ще следим много внимателно колко силни са движенията в съседните страни. Много вероятно е (бежанците) да достигнат и Германия“,  написа вътрешният министър Нанси Фезер в Twitter.

От своя страна властите в Румъния посочиха, че вече отчитат прилив на бежанци от Украйна, които пристигат предимно пеша, на северната ѝ граница. Румънският министър на отбраната Василе Динку заяви, че страната е в състояние да приеме около половин милион бежанци. В съседна Молдова, която се намира между Румъния и Украйна, се образуваха опашки по границата, като президентът на страната Мая Санду призова депутатите да обявят извънредно положение.

Румъния поиска от най-северните си окръзи, които граничат с Украйна, да осигурят отопление и електричество на съществуващите бежански центрове - въпреки че местните медии се съмняват дали нацията разполага с капацитет за това. Словакия, която вече разработи планове за разширяване на приютите за бежанци, изпрати 1500 войници на източната си граница.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Глупости.Закво да се изселват,в Русия животът е песен, не случайно тълпи хора дремят пред руските посолства по целия свят за визи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
ing5rov
преди 2 години
който иска да мие чинии на запад , сега е момента ... пострадал от руската агресия ... уелкъм , бейби ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
Petar2015
преди 2 години
А България? Трябват ни 2 милиона украинци, за да възстановим изтичането на население. Дайте ги насам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още