IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Сан Марино се освобождава от примката на пандемията с руската ваксина

Малката страна трябва да разчита на собствените си решения и политики за справяне с пандемията си се надява до края на май да я загърби

13:30 | 13.04.21 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	Пристигат поредните доставки на руската ваксина. <em>Снимка: EPA/ANDREA COSTA</em></p>

Пристигат поредните доставки на руската ваксина. Снимка: EPA/ANDREA COSTA

Пред център за ваксинация в държавната болница в Сан Марино мъж пише на мобилния си телефон. Съпругата му тъкмо си прави втората ваксинация за коронавируса. Biontech или „Спутник V“ ще получи? „Честно казано, нямам представа“, казва мъжът, вдигайки поглед от екрана. „Вярвам на Спутник. Но това няма значение, важното е ваксинирането“.

Държавата джудже в североизточната част на Италия вече масово ваксинира с руската ваксина „Спутник V“, докато Европа все още чака одобрението на Европейската агенция по лекарствата (EMA). Сега здравният министър на Германия Йенс Шпан също изяви желание да подпише договор с руския производител, а федерални провинции като Бавария и Мекленбург-Западна Померания осигуряват вече възможности за ваксинация с нея.

Първите дози пристигнаха в Сан Марино на 23 февруари. Оттогава кампанията набра огромна скорост: повече от 20 400 души вече са ваксинирани. Преди това страната с 35 000 жители разчиташе дълго време на Италия: на всеки 1700 дози, пристигнали в Рим, една трябваше да се задели за миниатюрната държава. Това работеше обаче само умерено, пише в свой анализ германският Handelsblatt.

Доставени са няколко хиляди дози Biontech, други ваксини все още не бяха пристигнали. Сан Марино търсеше алтернативи - и ги намери в Русия. „Досега имаше само една алергична реакция към Спутник. Иначе има само обичайните странични ефекти на ваксината, като температура или диария“, обяснява Агостино Чекарини.

56-годишният Чекарини има офис в търговски център на север, където са отворени фризьорски салони и ресторанти. Той ръководи кампанията за ваксинация в страната. Навън хората се редят на опашки за ваксините, а вътре лекарят обяснява защо цялата страна се доверява на „Спутник“: „Това е същият метод и платформа, както при Johnson & Johnson или Astra-Zeneca“, казва той.

В Сан Марино са избрали ваксината след положителното проучване в Lancet. „Руснаците също така ни предоставиха достъп до допълнителни данни“, обяснява той. Чекарини е сигурен: „Европейската агенция EMA скоро ще одобри  ваксината“. За да получат повече данни за себе си, в Сан Марино провеждат доброволно проучване с университета в Болоня, в което се записват всички последователности на ваксинацията за една година.

Страната все още е в средата на третата вълна: В момента са заразени 394 души, седемдневната честота е 533. Дванадесетте легла за интензивно лечение в единствената болница са заети. В някои частни практики броят може да бъде увеличен до максимум 20, след което ще бъде запълнен. „Дори нормалното отделение за Covid с 30 легла е почти напълно запълнено", съобщава Чекарини. Въпреки тревожната ситуация пандемията тук ще бъде в историята след по-малко от два месеца.

Цялото население трябва да бъде ваксинирано през май

В средата на миналата седмица от Москва пристигнаха още 37 хил. дози „Спутник“. Цялото население трябва да бъде ваксинирано до май. Ако извадите 5 хил. души, които вече са били заразени, Сан Марино вече има дял на ваксинация от "над 50% от подлежащото на ваксиниране население", изчислява Чекарини.

Всички полицаи и учители вече са имунизирани. Сред хората над 75 години ваксини са получили вече над 70 процента. Току-що е отворено записването за хора от 55 до 59 години. 16- и 17-годишните също могат да бъдат ваксинирани - дозите на Biontech са на разположение за тях.

Сан Марино все още изглежда пуст. Старият град е празен през тази априлска вечер. През Великденските празници Сан Марино въведе комендантски час от 18:00. Обикновено маси от туристи си пробиват път през калдъръмените улички, покрай щандове за сувенири, павилиони за закуски и модни магазини, до музея на оръжията, който се възвисява в старата военна крепост на 739-метрова височина.

В нормални времена 2,5 милиона туристи идват в минидържавата всяка година, а през 2020 г. бяха само малко повече от милион. Коронавирусът срина икономиката дори повече, отколкото в съседната държава: изчисленията предполагат единадесет процента спад на БВП, а за Италия сривът бе от девет процента. „От време на време бизнес клиенти отсядат при нас“, казва Лука, служител в Grand Hotel в края на стария град. Иначе хотелът се спасява от медицинския център, който предлага и процедури за отслабване.

В момента са заети малко под една трета от 62-те стаи в четиризвездния хотел. Сестринският хотел дори не е отворен. „Не си струва", казва Лука. „Нито един от двата хотела не е бил запълван от месеци“.

Но нещата скоро ще се променят отново: „Елате в Сан Марино, тук не можете да се заразите“: Това е приблизително слоганът, който Федерико Педини Амати ще използва, за да привлече туристи. Министърът по туризма бързо бута синия си куфар пред вратата - предстои да бъде откаран до летището в Милано.

Педини Амати лети до Дубай, за да види работата по павилиона на туристическото изложение. През октомври се открива световното изложение в пустинната държава и Педини Амати работи върху туристическия ресор, както и върху икономическото сътрудничество, пощенските услуги и експото.

През следващата седмица той ще даде старт на кампания с ваучери за хотели. Всеки, който прекара една нощ в страната между средата на април и края на юли, получава две нощувки безплатно. Това струва на държавата 150 хил. евро. „В момента преговарям и с Гърция, за да можем взаимно да стимулираме своя туризъм“, казва той и се надява на споразумение до юни. За разлика от съседна Италия всеки, който влезе в Сан Марино, не трябва да е в карантина. Отрицателният тест е достатъчен за пренощуване в хотела. Ако пътувате от Италия, дори и това не ви е нужно.

Последна актуализация: 05:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 3
evtimvz
преди 2 години
По-мапулативна статия не бях чел - на 35 К население средно 75 заразени дневно. Ха сега си направете сметка колко беха били при 7 млн. При това имунизирани повече от половината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ами който си няма първокачествен продукт, трябва да вземе каквото другите не искат.Като едно време - колко хубави били ладите - ами да, като нямаше фолксвагени и тойоти (примерно), ладите може и да изглеждат прилично.Спутници, китайски отвари, ето, скоро и турски бъркоч ще има. Халал да са им!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 2 години
Коя политика се меси, руската ли? Защото *** подадоха документи за регистрация в ЕМА едва в средата на февруари. Който пожела Спутник V, подписа договор, но го получи в минимални количества - справка Унгария, Словакия и Сърбия. Производителят няма капацитете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 2 години
Защо не помислите върху твърденията на словашкият регулатор - по документи ваксината спутник v е една, а при тесване друга? След Спутника също се получават тромбози, както и след Пфайзер и Модерна. Защо се набляга единствено на Астра Зенека, не знам. Защо спутник v спасява само Сан Марино, защо не помага на Унгария, Сърбия и Словакия? Преди 2-3 сдмици писах, че освен Сан Марино с руския препарат може да се ваксинират и Лихтенщайн. Люксембург , Андора и даже Малта. В руското посолство не четете ли постовете ми? Досега да бяхте спасили цели 5 държави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 9
Invcom
преди 2 години
Много е лошо и грозно, когато политиката се меси в медицината... Все пак да се радваме, че Европа не е решила че Руския газ е лош газ, защото иначе щяхме да сме още в каменната ера ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още