IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какъв е новият глобален икономически консенсус?

Предстои сблъсък между три системи – либералната демокрация и свободните пазари, държавният капитализъм, и кибер-либертарианството

09:30 | 21.07.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Пазарите може и да реагираха положително на потенциалната търговска сделка на Тръмп с Китай, но корпоративният свят не го стори. Това е един от изводите, които си направих от няколкото дни, прекарани миналата седмица по време на среща на глобални главни изпълнителни директори, пише Рана Форухар за Financial Times.

Корпоративните ръководители се подготвяха трескаво за нов световен ред, който мнозина вярват, че ще представлява противопоставяне не между две държави (САЩ и Китай), а между три системи – либералната демокрация и свободните пазари, държавният капитализъм, и кибер-либертарианството.

Може да назовете това трио вашингтонски консенсус, пекински консенсус или пък както аз го наричам Зукърбърг консенсус, по името на основателя на Facebook. Корпоративните лидери знаят, че либералната демокрация и свободните пазари са заплашени, като голяма част от света вини големия бизнес за това. Те са съгласни, че трябва да подпомогнат форма на свободния капитализъм, която приобщава повече хора, ако искат да запазят начина си на живот.

Чух да се говори повече за „инвестиране в човешки капитал” и „приоритизиране на устойчивите пазари”, отколкото досега бях слушала на такива събития. Трудно е да се вземат тези обещания твърде на сериозно по време на конференция, проведена в луксозен курорт в Испания, където рекордната жега можеше да се съпостави с количеството въглеродни емисии, необходими за пътуването на участниците.

Не искам обаче да съм твърде жестока към глобалния елит. Участниците в срещата са инвестирали милиони, може би милиарди, долара в обществено здраве, образование и климат. Както заяви един ръководител на компания за потребителски стоки, „не може да имате здрав бизнес, ако нямате здраво общество”.

Много разговори се въртяха около управлението на социалния ефект от закриването на работни места заради технологиите. Нямаше обаче консенсус как да се поправи капитализмът, камо ли либералната демокрация.

Имаше също разочарование от размаханите към бизнеса пръсти на политици, които се стремят да запишат популистки точки. „Не трябва да доказвам своя принос към обществото. Моят бизнес е моят принос”, заяви един бизнес ръководител от ЕС.

Главните изпълнителни директори се обединиха, че не трябва да се връщаме към отворените пазари от 90-те години на миналия век. Те виждат търговския конфликт между САЩ и Китай като началото на сблъсък между цивилизации, който ще продължи десетилетия и ще раздели света. Китайският модел на държавен капитализъм бе обект както на завист, така и на скептицизъм.

Много западни ръководители изразиха завистта си към модела, противопоставяйки китайската дългосрочна перспектива на западния натиск за постигане на тримесечни резултати и на увеличаващия се активизъм сред акционерите. Някои ръководители от развиващите се икономики пък се притесняваха за цената, която биха платили, зависейки от меркантилния Пекин.

Последна актуализация: 16:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 8 rate down comment 6
studioaa
преди 4 години
Либералната демокрация е като вълка в овча кожа. Това точно е символа на т.н. Fabian Society, най-старата марсистка организация в света създадена още към 1880 от най-близките последователи на карл маркс в Лондон. Привържениците на тази идеология реално лъжат, че не са комунисти, и се представят за либерали и опитват да инсталират марксизма чрез постепенни законодателни промени като се надяват, че никой няма да забележи каква точно система бива създадена. Днес виждаме точно тази тактика прилагана от елитите на европейската кочинка ес, всичките лидери са ***, симпатизанти на ***, които се правят на либерали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
Mohave __
преди 4 години
Много точно . Конфликтът на тези системи ще е вътрешен , защото не отговарят на определенията си . Нещо повече , те противоречат на себе си до степен на изключване . Като общ проблем може да се очертае и престъпната схема за изземване на бъдеще от идните поколения .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 3
Боян
преди 4 години
Колосално *** статия, първо автора си няма на идея какво е значението на думата консенсус, консенсус в света никога не е съществувал и няма никога да съществува, ако говорим за начин на управление на държавите. И второто, че видиш ли корпорации като Фейсбук били някакъв фактор в световния ред, това е просто смешно твърдение, още утре може да го забранят в ЕС да кажем и къде ли не и край с неговото влияние след няколко дни ще се появи друг играч, който да му запълни нишата и за нула време никой няма да помни коя беше тази компания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 9
studioaa
преди 4 години
Либералната демокрация е твърдо против свободните пазари, тези двете са несъвместими. Но за сметка на това тя е за свободна имиграция по цялата планета, женска еманципация, агресивен антирасизъм, грабеж чрез фиатни пари и инфлация, безплатно образование, здравеопазване и всичко останало защото то било човешко право. Тези идеи са почерпени от комунистическия манифест на карл маркс, но днес комунизма му либерална демокрация...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още