IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай тласна Иран да работи усилено за бъдеще с по-голям добив на петрол

Иранските власти ангажират водещи университети, които да помогнат в решаването на проблема около възстановяването на производството на петрол

18:45 | 01.10.20 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

На фона на вече обявената сделката с Китай сега Иран разполага с купувач на цялата си петролна продукция за следващите 25 години. И поради тази причина Техеран ще се стреми да увеличи производството. Засилването на добива ще засегне не само основните полета в обширната зона на Западен Карун, където Китай се ангажира да помогне за нарастването на общата продукция с най-малко 500 хил. барела на ден през следващите две години, но и онези полета, които също са богати на петролни залежи, но по някакъв начин широкото развитие на сондажната дейност е възпрепятствано, какъвто е случаят с полетата, разделяни през граница с Ирак, пише Саймън Уоткинс в коментар за Oilprice. 

За да отговори на тези предизвикателства, Иран реанимира програмата си за ангажиране на водещи местни университети, които да работят по научните проблеми за ускоряване на темпа на възстановяване на добива, в допълнение към използването на човешки, технологични и финансови ресурси от Китай и Русия, както и когато е необходимо.

Полето Азар е пример за такова сътрудничество. Разположено в пограничната зона Мехран, намираща се в подножието на планинската верига Загрос, полето Азар е готово да започне пълното производство от първа фаза  в размер на 65 000 барела на ден.

„С успешното въвеждане в експлоатация на петролни влакове и спомагателното централно съоръжение за преработка този проект е напът да достигне своя предвиден производствен капацитет“, заяви Кейван Ярахмади, ръководител на компанията PEDEC, която разработва полевия проект в Азар.

Още преди финализирането на производство от първа фаза, според Ярахмади, полето Азар вече е произвело повече от 30 милиона барела суров петрол.

иран иран

Това е доказателство за решимостта на Иран да оптимизира добива на полетата си, които споделя с Ирак - другите ключови обекти са Дехлоран, Нафт-Шахр, Азадеган, Ядаваран - тъй като петролното поле Азар е най-голямото предизвикателство за всички основни перспективи в Анаранския блок, който включва също полетата Чангюлех и Дехлоран. Цялата зона около полето Азар е осеяна с огромен брой бойни мини, поставени по време на иранско-иракската война между1980-1988 г. Но те не са единственият проблем тук. След като бъдат премахнати, разработчиците ще трябва да се справят с твърдата камениста повърхност, която отнема на всяка сонда средно около 500 дни за пробиване.

Последна актуализация: 11:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
korn
преди 3 години
Грета ни прецака всичките. Аз заминавам за Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
Императорът
преди 3 години
Тия балами ще продължат да горят петрол и газ, а европейците като сме тарикати - ще чакаме на ВЕИ и ще стоим на тъмно и на студено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
на чайниците им хареса цената на нефта при свръх производство ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още