IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кое е златното правило при спестяването за пенсия?

Изследвания сочат, че ако заделяме 10% от заплатата си, ще имаме по-малко пенсионна несигурност

13:10 | 17.06.19 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

„Един ден ще спра да работя”, си мислят повечето от нас, но се безпокоят дали ще имат достатъчно спестявания след пенсионирането. Искаме да знаем колко от доходите си трябва да заделяме, кое е вълшебното число – 3%, 5%, 10% или повече, пише за MarketWatch Джошуа Готбаум, който е сътрудник на института Брукингс с фокус върху пенсионните въпроси.

За съжаление пенсионната индустрия до голяма степен избягва този въпрос от десетилетия. Някои казват, че няма идеален процент за всеки, а други – че е сложно. И след това ни предлагат да управляват нашите пари без да ни казват дали те ще са достатъчни, когато дойде времето.

Защо никой не ни казва правилния процент за спестяване? Те не искат да са отговорни, ако той се окаже твърде нисък, което е неминуемо за тези от нас, които са с ниски доходи, чиито инвестиции се окажат лоши или пък живеят по-дълго.

Не губете надежда. Има полезни изследвания на институции, които не са в конфликт на интереси, тъй като не инвестират или не дават съвети. Такъв е институтът EBRI (Employee Benefits Research Institute) във Вашингтон, който събира анонимна информация за това как спестяват десетки милиони хора.

Той не казва какво точно да се прави, но от изследванията се налага едно практическо правило – спестявайте 10% от заплатата си. Ако работодателят ви допринася с 3%, тогава вие отделяйте 7%.

Разбира се, ще има моменти, в които сте без работа или пък ще ви трябват пари за неотложни нужди преди пенсионирането, но не позволявайте това да ви отклонява от спестяването сега.

Няма лошо да се консултирате с финансов съветник, но ако не можете или не искате, направете така, че заедно с дела на работодателя си да спестявате 10% от заплатата си.

Сега хората живеят по-дълго. Това е едновременно добра и лоша новина. Чуваме за бейби бумърите (следвоенното поколение – бел. ред.), които се събират в активни общности за възрастни, но и за тези с болести и на легло. И в двата случая по-дългият живот е скъп.

Животът може да е скъп дори в годините, в които работим при сегашните астрономически разходи за колеж, дом и здраве. Трябва да отчитаме също студентските заеми и кредитните карти. Казват ни, че социалната система е в риск.

Пожизнените пенсии са част от миналото. Всичко, на което повечето от нас разчитат е пенсионна сметка, която е оставена на произвола на борсовите колебания. Но мнозина нямат и такава.

Експертите ни казват колко е сложно да се получат нещата. Трябва да предвидим отсега колко време ще работим и какви ще са доходите ни, колко здравни грижи ще са ни необходими, колко ще живеем след пенсиониране, как ще бъдат инвестирани парите ни и каква ще е възвръщаемостта, дали ще се нуждаем от средства за подкрепа на деца или родители.

В резултат настъпва объркване. Някои хора се обръщат към финансови съветници, а други ползват онлайн пенсионни калкулатори. Мнозина за съжаление не правят нищо, казвайки си „Просто ще продължа да работя”. Почти никой обаче не успява да работи до смъртта си.

Последна актуализация: 20:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 8 rate down comment 2
Grosss
преди 4 години
Златното правило е да си заработиш пенсията в чужбина пък да си я харчишв България,поне две трети от работоспособните българи точно това правят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 1
Sakamano
преди 4 години
Ако пенсионните вноски станат незадължителни, без съмнение по-умните и отговорни хора ще успеят да използват спестените пари за да се осигурят по-добре. Но това са много малка част от населението. Останалите или няма да успеят да спестят достатъчно, или ще опитат, но ще си загубят спестяванията. Въпросът е какво ще правим с тях? Оставяме ги да умрат от глад, или държавата пак трябва да помага?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 2
Gold Zombie
преди 4 години
Нали знаете, как акулите наричат парите в пенсионните фондове - dumb money. Сещате се - обратното на smart money.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
forum_rookie
преди 4 години
Ето една статия от днес в Investor-a, която ни показва как точно се спестява за пенсия в най-"развитата" държава по всичките земни кълбета:https://***.investor.bg/analizi/91/a/nedostigyt-pri-pensionnite-spestiavaniia-v-sasht-se-ochakva-da-narasne-dramatichno-284012/Ето и един цитат от нея:"Някои работници, особено по-младите, казват, че е почти невъзможно да спестяват за пенсия, след като са притиснати от по-належащи финансови нужди като изплащане на жилище, студентски заем и отглеждане на семейство."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 2
doba
преди 4 години
Всеки Божи месец работещият в БГ му удържат(ще не ще):Лични вноски за пенсия: 6,58%Пенсионни вноски от работодател : 8,22%-------------------------------------------------Всичко за пенсия: 14,8%Това го има на всеки фиш.Така че в БГ водим препоръката с почти 50% !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 26 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Какъв е смисъла да се плащат пенсионни осиговки след като пенсионна сигурност няма. Не е ли по-добро решение да се спре събирането на осигуровки и всеки сам да си спестява колкото прецени/може?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 1
Minka
преди 4 години
Това са ми едни от "любимите" статии: спестявайте 10% и ще забогатеете. Пълни тъпотии. Едно е да спестяваш 10% при доходи 1500 лв. на месец, съвсемм друго е да го правиш при заплата 15 бона. И ако заплатата ти е 15 бона, тогава да спестяваш само 10% си е "престъпление". Азиатците и по-специално китайците спестяват над 30% от доходите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 8
s3
преди 4 години
Едни 10% е добре да се спестяват за пенсия от запалтата. Но нека да не са пари, защото с отрицателните лихви спостовната функция на парите е силно ограничена основно до краткосрочен план. По-добре в апартаменти и асансьори да е.Всеки месец по 10%, ако си на 1000лв., след данъците вземаш 750лв., значи едни 75лв., за година ето ти 900лв., за 40г. бъхтене, ето ти 36к лв., богаташ. Като се пенсионираш ще имаш 3г. по 1к лв. на месец, все едно заплата. За това време може да си затраеш и да не искаш пенсия от държавата, за да не я точиш. Патриотизъм си требе, както и партийно мислене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още