IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Къде бърка Etihad?

След Air Berlin и Alitalia сега и трета компания с участието на арабите - Jet Airways, приземява самолетите си

18:15 | 27.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Като теглим чертата, нещата не изглеждат добре. Чрез инвестиции в други авиокомпании бившият директор на Etihad Джеймс Хоган се опита да изгради един вид собствен авиоалианс. Etihad Airways Partners – така австралийският мениджър на авиокомпанията кръсти начинанието си. Но то се провали с трясък.

В сряда и последната голяма инвестиция - индийската Jet Airways – преустанови дейност, пише германският Handelsblatt. Преди това Air Berlin и Alitalia изпаднаха в несъстоятелност. По време на управлението на Хоган  компанията от Абу Даби влезе в общо осем авиокомпании. Четири от тях вече не съществуват - поради различни причини.

В Air Seychelles бе прекратено споразумението, делът в швейцарския Darwin Air, който в края на 2017 г. спря полетните операции, бе продаден преди това. Air Berlin и неговият филиал Niki, в който също участваха Etihad, също прекратиха дейността си след фалита си. Alitalia продължава да лети благодарение на ангажимента на държавата. Но след фалита Etihad няма достъп до авиокомпанията.

Това, което остава, е Air Serbia, в която Etihad притежава 49%-ен дял. Но само с 20 самолета този партньор е твърде малък, за да приложи оригиналната идея зад  Etihad Airways Partners.

Чрез тези участия Хоган искаше да вкара трафик от Европа до центъра на Абу Даби. Защото Etihad страда като всички авиокомпании от залива от едно предизвикателство: Населението в емирството е далеч от достатъчно, за да изпълни амбициозните планове за растеж, или да запълни огромните флотилии.

Проблемът е, че Хоган посегна към хронично болни авиокомпании. Те бяха благодарни, че са намерили „богат спасител“. Но в тяхното крехко бизнес състояние участията не бяха в състояние да реализират идеята на Хоган. В края на краищата той искаше да отмъкне клиентите на утвърдени европейски авиокомпании като Lufthansa, особено с първокласните оферти.

Резултатът: Etihad трябваше да харчи все повече и повече средства за Air Berlin и Alitalia. Докато собствениците на Etihad, управляващото семейство в емирството, не спря скъпите планове на Хоган и не изгони австралиеца.

Оттогава в компанията от Абу Даби започна свиване на разходите. Под управлението на новия главен изпълнителен директор Тони Дъглас бяха отменени редица поръчки за самолети - включително за 42 броя Airbus A350, десет броя A320neo и 19 броя Boeing 777. Общо авиокомпанията няма да купи 100 вече поръчани самолета.

През 2018 г. броят на пътниците спадна от 18,6 млн. на 17,8 милиона. Тенденция, която бе немислима за Персийския залив от дълго време. Там дума със значение „Свиване“ не съществува, пише още Handelsblatt. Дори и по отношение на участието в Air Berlin Хоган приемаше само растеж.

Последна актуализация: 14:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още