IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Любовта на китайските инвеститори към германски фирми

Най-голямата сделка в Европа през първата половина на 2018 г. е влизането на автомобилния производител Geely в германския концерн Daimler

10:38 | 18.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

През първата половина на тази година китайските инвеститори са вложили значително по-малко пари в европейски компании в сравнение с първата половина на 2017 г. Но германските компании продължават да бъдат популярни обекти за продажба, както става ясно от проучване на консултантската фирма EY.

По-голямата част от сделките на Китай стават в Германия и Великобритания, но броят на придобиванията е намалял от 26 до 22 и в двете страни. В същото време, тъй като повечето сделки във Великобритания са за по-малки от преди суми, обемът на инвестициите в страната се е свил от 16,2 млрд. долара на 600 млн. долара. В Германия обаче е регистрирано увеличение от 6,7 до 9,9 милиарда щатски долара, което се дължи основно на влизането на китайския производител Geely в Daimler в сделка с прогнозен обем от 8,9 милиарда долара. Китай Китай

Страните в ЕС с най-голям брой придобивания от Китай през първото полугодие на 2018 г.
и сравнено със същия период на миналата година

Във Франция броят на сделките скача от 10 на 13, докато в Италия се понижава леко – от 12 до 11.

И така – от 14,9 млрд. долара, изразходвани от китайски инвеститори за инвестиции и придобивания на общо 111 компании в Европа през разглеждания период, 9,9 млрд. долара се падат на вложения в 22 германски компании. За сравнение, през първата половина на миналата година китайските инвеститори са вложили 31,6 млрд. долара в 126 европейски компании, от които 26 - в Германия.

Най-голямата сделка в Европа през първата половина на 2018 г. е влизането на автомобилния производител Geely в германския концерн Daimler, следвано от придобиването на френския производител на компютърни игри Ubisoft от Tencent и все още неприключилото придобиване на баварския автомобилен доставчик Grammer, който има представителство и завод в България, от Ningbo Jifeng.

Спрямо 2016 г. сумата на инвестициите пада рязко: през първата половина на 2016 г. китайските инвеститори са похарчили общо 72,9 млрд. евро за дялове в 176 европейски компании.

В Германия китайските инвеститори са на четвърто място, след инвеститори от САЩ, Великобритания и Швейцария.

В Европа „растат политическите тревоги и притеснения за разпродажба на ноу-хау", пояснява Си Сън, експерт по Китай в EY. Междувременно продавачите често са искали високи гаранции при подписването на договор с китайски купувачи, а за китайските инвеститори става все по-трудно да получават банкови гаранции.

В допълнение и интересът на купувачите се променя, пояснява Си. Докато придобиванията на традиционните индустриални компании намаляват значително, инвеститорите за първи път се насочват значително към производители на потребителски стоки. Китайските инвеститори са влагали повече и в секторите на енергетиката и суровините.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още