IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мароко оказва натиск върху Испания с 8 хил. мигранти в Сеута

Африканското кралство отвори границата си и така предизвика масово изселване

08:05 | 19.05.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Мигранти прескачат оградата в северния марокански град Фнидек в опит да прекосят границата от Мароко до испанския анклав Сеута в Северна Африка.</em> <em>Снимка: EPA/JALAL MORCHIDI&nbsp;</em></p>

Мигранти прескачат оградата в северния марокански град Фнидек в опит да прекосят границата от Мароко до испанския анклав Сеута в Северна Африка. Снимка: EPA/JALAL MORCHIDI 

„Като магистрала в морето” - така испанският вестник El País описва понякога драматичните кадри на хиляди хора от Мароко, плаващи в Средиземно море към Сеута. Около 8000 души, включително около 2000 непълнолетни, успяха да стигнат до испанския анклав в Северна Африка и по този начин – в ЕС в рамките на 24 часа. В понеделник като горски пожар се разпространи новината, че мароканските граничари изведнъж вече не спират никого. И според общото мнение това не е случайно - това беше своеобразна репресия от страна на Рабат. 

Мадрид се поколеба дали да критикува мароканското правителство. Но след около 24 часа външният министър Аранча Гонсалес Лая покани посланика на Мароко, за да предаде „недоволството и отхвърлянето“ на мерките от страна на правителството на премиера Педро Санчес. Тя също така припомни, че и двете страни са отговорни за граничния контрол и също така подчерта, че сега трябва да се гледа в бъдеще, "за да не се повтарят подобни събития".

Преди това Санчес беше избягвал да упражнява каквото и да е критика към Мароко и подчертаваше, че Рабат е „партньор и приятел” на Испания. Социалистът кацна в Сеута в късния следобед с хеликоптер, за да добие представа за ситуацията. Положението там сега е "много по-спокойно", съобщи репортер на испанската държавна телевизия RTVE.

Но каква беше причината за прекратяването на контрола от страна на мароканските власти по границата със Сеута в северозападната част на страната, която е само около 8 километра? За наблюдателите всичко е повече от ясно: Рабат искаше да увеличи натиска върху Мадрид в рамките на дипломатическа криза с Испания, която тлее от седмици.

В центъра на спора е Западна Сахара на северноафриканското крайбрежие на Атлантическия океан, испанска колония до 1975 година. Мароко има големи претенции към големи части от слабо населената зона, но само няколко държави - включително САЩ - подкрепят тези претенции. Фронтът за освобождение на Полисарио от своя страна се бори за независимостта на Западна Сахара. Твърди се, че Рабат е ядосан, защото шефът на Полисарио Брахим Гали е бил лекуван в испанска болница от април. Рабат гледа на него като на военнопрестъпник и настоява за ареста му.

ЕС обеща „пълна подкрепа“ на Испания

Междувременно посланикът на Мароко Карима Беняич не направи много, за да опровергае подозренията за отмъщение. Малко преди разговора си с Гонсалес Лая тя заяви пред журналисти, че има дейсвия, "които имат последици" в отношенията между държавите.

Само преди десет дни външното министерство на Мароко публикува гневно изявление, говорейки за "сериозен акт", който не може да бъде оправдан. Испанският премиер Педро Санчес пък заяви, че пред Испания и Европа „е надвиснала сериозна криза" и добави, че ще се направи всичко, за да се гарантира сигурността на границите на Испания и нейните граждани.

Междувременно председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел обеща на Испания "пълна солидарност". „Границите на Испания са граници на Европейския съюз. Сътрудничеството, доверието и споделените ангажименти трябва да бъдат принципите на тясна връзка между ЕС и Мароко“, каза Мишел.

Но не само Испания има проблеми с Мароко. Отношенията на Германия с Рабат са обтегнати заради Западна Сахара. Причината беше критиката на Берлин към решението на предишната администрация на САЩ при президента Доналд Тръмп да признае суверенитета на Мароко над района. В началото на май политиците в Рабат обвиниха Федерална република, че „многократно е действала враждебно срещу висшите интереси на Кралство Мароко“ и отзова своя посланик в Берлин за консултации.

Германците в Мароко също усещат последиците от кризата. Някои твърдят, че разрешенията им за пребиваване с изтекъл срок не се подновяват.

4000 души са отпратени

Властите на Сеута, която има около 85 хил. жители, бяха напълно изненадани от огромния брой пристигащи хора. За сравнение: през трите години 2018, 2019 и 2020 общо там пристигнаха малко повече от 5000 мигранти - този път става дума за около 8000 дущи в рамките на 24 часа. „Предоставяме на хората всичко необходимо, сухи дрехи, храна и вода“, каза Изабел Брасеро от испанския Червен кръст по телевизията. Хиляди мигранти тичаха из града, преди да бъдат отведени на стадион. Непълнолетни са били изпратени в пренаселен център за задържане.

Във вторник испанските военни започнаха да изпращат мигрантите обратно в Мароко поотделно и на малки групи през малка пролука в граничната ограда. От мароканската страна на оградата хиляди чакаха възможност да стигнат до Сеута.

Затварянето на границата със Сеута от Мароко от март 2020 г. поради пандемията на коронавируса доведе много хора до крайна бедност. "Няма какво да ядем", казва млада майка с бебе на ръце пред репортер на испанската телевизия. Някои хвърляха камъни по испанските сили за сигурност, които реагираха със сълзотворен газ. Според испанското вътрешно министерство най-малко 4 хил. души са били върнати до вторник вечерта.

По телевизията се виждаха тъжни кадри. Войници повеждаха някои накуцващи мигранти през плажа до граничната ограда, докато плувци, пристигащи само на няколко метра от брега, се опитаха да излязат от водата и да излязат на плажа. Войниците им пречиха да сторят това. Само тези, които бяха напълно изтощени, биваха откарани на носилки до линейки. Испански съдия изказа съмнение по телевизията, че депортациите са законово допустими.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 0
korn
преди 2 години
Ти да не мислиш че става така лесно. Китай, САЩ и Русия и те имат проблем с бежанци и емигранти. При нас ситуацията е още по тежка тъй като сме близо да Африка и Азия, най бедните места в света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
sirFaith
преди 2 години
мм да снимкат кърти .. бело девойче прегрънало афрканец ... скоро ще занемат и някой филмче за хамстер ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
Shadow1
преди 2 години
"Проклети да са ако ги спрат, проклети да са ако ги пуснат." Както много често се случва и този въпрос е без правилен отговор, затова избираш едното решение и си държиш на него докато времето не покаже дали си бил прав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
Ivan.r
преди 2 години
До кога европейците ще бъдат слабохарактерни и ще отказват да се справят с миграционните проблеми?Достатъчно е някой да ги нарече расисти и стават напълно безгръбначни... Позор
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още