IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Месото се превръща в двигател на глобалната инфлация при храните

Сушата и скъпите фуражи притискат производителите по света, които ще трябват да свиват бизнеса, за да запазят печалбите

11:03 | 16.02.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Налице са признаци, че инфлацията при храните, която завладя с пълна сила света през изминалата година, е напът да се влоши.

Пандемията от Covid-19 затрудни веригите на доставка, парализира транспорта и разболя работниците, отговарящи за производството, което доведе до по-високи цени на потребителските стоки по света, посочва Bloomberg в свой материал.

Сега фермерите – най-вече тези, които отглеждат рогат добитък, свине и пилета, са притиснати от най-високите цени на царевицата и соята от седем години насам. Това увеличава цената за изхранването на животните им с 30%. За да останат на печалба, производители като Tyson Foods увеличават цените, което на свой ред ще се разпростре по веригата на доставка и през идните месеци ще се отрази като по-високи цени за говеждото, свинското и пилешкото месо по света.

Цените на животинските фуражи „вървят нагоре и надолу и трябва да приемате и доброто, и лошото“, казва Марк Гортън, управляващ директор на британския производител на пилета и пуйки Traditional Norfolk Poultry. „Но когато поскъпват толкова, това започва изключително много да се отразява на бизнеса“, казва той.

Последният път, когато зърното бе толкова скъпо, беше след сушата в САЩ през 2012 г., след която цените на месото се повишиха драстично. Сега месото отново е напът да стане двигател на глобалната инфлация при храните. Това има потенциала да разпали отново дебата за инфлацията като цяло и това какво централните банки и политиците трябва да направят, за да помогнат на икономиките, продължаващи с възстановяването от пандемията.

Обещаното завръщане към нормалността след ваксините и програмите за фискални стимули вече се очаква да засилят търсенето и да увеличат потребителските цени. Облигационните пазари в ЕС и САЩ изпращат сигнали, че инфлацията се завръща.

Колкото до това, какво движи цените на фуражите, то това се дължи основно на лошо време, което намалява реколтата. Търсенето също расте. Китай – най-големият купувач на суровини, трупа запаси, за да може да изхрани растящите си стада от свине.

Производителите на месо във водещите страни износителки усещат ефекта от по-скъпото зърно. В Бразилия, най-големия износител на пилешко, цената за отглеждане на пиле е нараснала с 39% през миналата година заради изхранването, посочват от държавната земеделска агенция Embrapa. Разходите са се увеличили отново с около 6% миналия месец, посочват от банка Itau BBA.

В Европа печалбата от живи животни намалява заради комбинацията от скъпи храни и сподавено търсене заради пандемията и блокадите. Някои по-малки животновъди на свине може дори да се принудят да напуснат пазара, посочва старши анализаторът на Rabobank Чъндзюн Пан.

Организацията по прехрана и земеделие на ООН заяви по-рано, че световните цени на месото през януари са се увеличили за четвърти пореден месец.

Епидемиите от болести по животните също може да увеличат цените на месото. В някои части на Азия и Европа има нови огнища на птичи грип. Смъртоносният вирус на африканската чума по свинете продължава да се разпространява в редица държави, след като покоси стадата в Китай, а наскоро огнище във Филипините накара местна компания да напусне бизнеса.

Месото при продажбите на дребно в магазините поскъпна най-много, след като производителите намалиха стадата си заради спадащите приходи. Това е процес, който отнема време, което означава, че има изоставане между инфлацията при животинските храни и при потребителските цени, казва Уил Сойър, икономист в земеделския кредитор CoBank ACB.

В САЩ бизнесът с рогат добитък и пилета вече започва да се свива заради малките печалби в пандемията. Американските стада от свине през декември са намалели с 0,9% спрямо предходната година, а тези с рогат добитък през януари с 0,2%, показват правителствени данни.

Печалбите от рогат добитък вече се свиват. CRI Feeders от Оклахома, която има 42 хил. животни, хранещи се предимно с царевица, е на ръба – без печалба, но и все още не е на загуба, казва съсобственикът Скот Андрюс. Продължаващата суша в страната попари пасищата и увеличи цените на храните с 30%.

Предизвикателствата на пазара и капризите на времето най-вероятно ще накарат земеделците да намаляват мащаба на дейността си, казва Клейтън Хюсман, изпълнителен директор на Асоциацията за отглеждане на добитък в Канзас.

„През следващите няколко години очакваме предлагането да се свие“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:08 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
глобалистки игри ... яжте насекоми , щото не отделят въгледвуокис ... яжте ми ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още