IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Минималната заплата сама по себе си няма да спаси работниците в САЩ

Байдън трябва да настоява за минимум и при работните условия, ограничавайки онези практики, които увеличават несигурността на работниците

11:12 | 25.01.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

През 1909 г. британските политици обсъждат идея, която наричат ​​„експеримент и революция“: въвеждането на минимална заплата в определени сектори на икономиката, където има работещи бедни, пише Сара О’Конър за Financial Times.   

Уинстън Чърчил казва тогава, че е "национално зло" британци „да получават по-малко от екзистенц минимума в замяна на положени максимални усилия". Друг привърженик на идеята отбелязва, че тези работници често разчитат на благотворителност или държавна подкрепа, за да повишат доходите си. „Сделка, която не може да съществува без такава помощ, трябва да е напълно прогнила и от нея трябва с радост да се отървем.“

Скептиците предупреждаваха, че минималната заплата може да направи работниците с ниска производителност безработни: „Би било жестока "добрина", ако... добавим към страданията на тези бедни работници още едно съкрушително бедствие - а именно, да им отнемем единствената работа, която имат. “

Повече от век по-късно, забележително сходен дебат се провежда в САЩ, където новоизбраният президент Джо Байдън иска Конгресът да увеличи федералната минимална заплата от 7,25 на 15 долара на час. Байдън повтаря Чърчил, казвайки, че „никой, работещ 40 часа в седмицата, не трябва да е под прага на бедността“. Критиците твърдят, че ходът ще унищожи работни места.

Не е необходимо да предъвкваме теоретични аргументи отпреди век. За разлика от британците от времето на крал Едуард, които наистина се впуснаха в експеримент, американците имат достъп до множество емпирични доказателства от цял ​​свят за ефектите от повишаването на минималната заплата.

Първият урок е окуражаващ. Минимална работна заплата в размер на 60 процента от медианното заплащане, изглежда не влияе много на нивата на заетост. Всеобхватният преглед от правителството на Обединеното кралство през 2019 г. не откри доказателства за съществена загуба на работни места в резултат на увеличението на минималната заплата във Великобритания, Германия, Унгария и няколко щати на САЩ.

Критиците в САЩ са особено обезпокоени, че универсалният й размер за всички е неподходящ за неравна икономика с бедни и богати региони. Германия имаше подобен проблем, когато въведе минимална заплата от 8,50 евро на час през 2015 г.: 15% от работниците в страната получиха увеличение на заплатите в резултат на политиката, но делът в най-бедните райони достигна една трета. Въпреки това нямаше значително въздействие върху заетостта или безработицата, макар някои работници да се пренасочиха от по-малки работодатели към по-големи.

Последна актуализация: 03:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 3
michaelis23
преди 3 години
мавзолея напрао ги занити бачкачите там, само за два дена грубо х100вка - мяу - и аре на улицата и как каат камилите по "Иншалла" ако стане ако не слеащия път пак да гласуат за черната пантера тя шш ги довърши .... :))Поне там хората си имат пушки, та докат не са им ги взеле викам да ги пуснат в действие .... Кат земат един два некролога в големото междучасие и ше стане раотата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 4
khao
преди 3 години
за това да им намалят заплатите, че да цъфнат :)) ... ей добре си беше като имаше робство, сега требва да им плащаш дебааа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
evlogi
преди 3 години
Налагането на федерална минимална заплата от 15$ на час би имало катастрофално въздействие върху по-бедните райони на САЩ, примерно Мисисипи или Алабама.Това е все едно в ЕС да наложат на всички страни в ЕС минимална заплата от да речем 9 евро на час.Представяте си какво ще стане в България при подобна хипотеза.Както всички недомислени леви политики, и тази би засегнала точно хората от най-ниската прислойка на обществото, за които уж се борят демократите.Но това не ме учудва-всички политици от тяхния политически спектър са фенове на подобни мерки, понеже остават много от хората с ниски доходи без работа и така ги правят зависими от държавните помощи и като такива-лесно манипулируеми и направлявани от политиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още