IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мисионерката за Brexit идва във Вашингтон за трудни търговски преговори

Британският търговски министър иска да направи от Brexit успех, но в САЩ ще се сбълска със суровата реалност

08:39 | 04.08.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Лиз Трус често може да бъде видяна с широката си усмивка.&nbsp; <em>Снимка: Luke MacGregor/Bloomberg</em></p>

Лиз Трус често може да бъде видяна с широката си усмивка.  Снимка: Luke MacGregor/Bloomberg

С широка усмивка на лицето тя се появява на английския сгъваемо колело Brompton, с чадър на Union Jack над нея. Така Лиз Трус се появи пред известната опера в Сидни миналия септември. Снимката трябваше да показва имиджа на британския търговски секретар: веселият оптимист, който подписва нови споразумения за свободна търговия извън ЕС.

Тази седмица 45-годишният дипломат отново е на път, но реалността на търговските преговори във Вашингтон е друга. Британското правителство се отказа от надеждите си за споразумение за свободна търговия със САЩ по-късно тази година.



Почитателят на Brexit в Белия дом, президентът Доналд Тръмп, винаги беше примамвал британците с тази цена. В преговорите с американския търговски представител Робърт Лайтхайзър обаче досега се появяваха преди всичко спорни въпроси.

По време на посещението си Трус иска освен някои други неща Тръмп да оттегли наказателните си мита върху шотландско уиски и да не налага нови мита върху джина. Ангажиментът ѝ към британския алкохолен бранш беше високо оценен от таблоида The Sun („Наздраве, Лиз“), но едва ли би трябвало да впечатли американците.

Наблюдателите в Лондон вече не очакват скоро да има търговска сделка. Наскоро Лайтайзър заяви пред Конгреса, че споразумение е малко вероятно да има тази година. Тръмп иска да прочисти пътя пред американската селскостопанска и фармацевтична индустрия във Великобритания. А премиерът Джонсън иска да предотврати и двете.

Трус е в парламента от 2010 г., а в различни правителствени министерства от 2012 г. Джонсън е нейният трети премиер. Въпреки че възпитаничката на Оксфорд и майка на две деца е опитен министър, в правителствения квартал тя се счита за „лека артилерия”. Имала умения за PR, но нищо повече, твърдят експерти.


Постът като министър на търговията ѝ дава висок рейтинг - в края на краищата надеждите на феновете на Brexit се опират на новите споразумения с останалия свят. В същото време потенциалът за неудовлетвореност като малък партньор за преговори е голям. Не само сделката със САЩ изглежда далеч. Разговорите с Китай са немислими предвид политическия спор за Хонконг и Huawei.

Досега най-важният търговски партньор е ЕС - a Трус не носи отговорност за преговорите с блока. Министърът невъзмутимо упражнява своя оптимизъм за Brexit, който се превърна в нейна запазена марка. На референдума през 2016 г. тя все пак гласува за оставане в ЕС, защото се страхувала за британската икономика. После се обърна към другия лагер, обрисува я Handelsblatt.

В икономическата политика Трус, която е икономист по образование, се основава на Маргарет Тачър. През миналата година тя за кратко обмисляше да кандидатства за премиер като наследник на Тереза ​​Мей, но след това подкрепи Джонсън. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
дядя Вова
преди 3 години
Хората имат мисионерки, ние мисирки... Кой как се уреди :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още