IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли инфлацията в САЩ да стане К-образна?

Възходящият натиск върху цените вече се усеща в по-голяма степен при стоки и услуги, предпочитани от домакинствата с по-високи доходи

08:15 | 15.06.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Да се каже, че пандемията е обърнала традиционната икономическа теория с главата надолу, би било меко казано. Никой икономист не може да каже сериозно, че е предсказал, че най-рязкото свиване след Голямата депресия също толкова бързо ще се превърне във времена на бум, които не са наблюдавани от 80-те години на миналия век. По същия начин никой пазарен стратег не може да каже, че е предвидил историческия подем при акциите или поскъпването на жилищата, съпътстващи пандемията, пише Робърт Бърджес за Bloomberg.

Миналата седмица донесе още една тенденция, която никой не мислеше, че ще е възможна по време на пандемия, а именно, че нетното състояние на домакинствата в САЩ е скочило с 25,6 трилиона долара за 12-те месеца до края на 31 март, до общо 136,9 трилиона. За да добиете представа за увеличението, имайте предвид, че средният годишен ръст през 10-те години до 2019 г. е бил само 5,35 трилиона долара.

Има няколко начина да се мисли за тази тенденция. Първият е, че то е свидетелство за бързите действия на правителството и Федералния резерв в подкрепа на икономиката чрез инжектиране на трилиони долари в джобовете на потребителите и във финансовата система.

Тези ходове трябва да помогнат за укрепване на икономиката през следващите години. Последното месечно проучване сред икономистите на Bloomberg News бе публикувано в петък и показа, че шансът за рецесия през следващите 12 месеца е 10%, което е сред най-ниските нива, откакто започва да се води статистиката през 2008 г.

Това не са изцяло добри новини. Първо, възможно е цялото това създаване на богатство да накара домакинствата да станат по-толерантни към по-високи потребителски цени на устойчива основа. В края на краищата, какво са няколкостотин допълнителни долара в цената на грила за задния двор, когато нетното ви състояние се е увеличило с многократно повече? Ако този начин на мислене се установи, той ще преобърне идеята, че настоящият скок на инфлацията е само преходен и до голяма степен се дължи на прекъсвания във веригата на доставки, както внушава Фед.

Спомнете си как инфлацията скочи през 2005 г., след като нетното състояние на домакинствата нарасна с около 25% през 2003 и 2004 г. Или как се случи същото през 2000 г., след като нетното състояние набъбна с повече от ръста през предходните три години. И нека не забравяме как инфлация се ускори от 1,1% през 1986 г. до 6,3% през 1990 г. след голямото натрупване на богатство в края на 80-те години.

Във всичко това има много важна подробност, а именно, че неравенството в доходите се увеличили с течение на времето, което доведе до така нареченото „К-образно“ възстановяване. Има сериозни доказателства, че ръстът в нетното състояние на домакинствата е съсредоточен в горния край. Данните на Фед показват, че от увеличението от 5 трилиона долара през първото тримесечие около 3,2 трилиона идват от печалби на фондовия пазар, а близо 1 трилион от притежания на недвижими имоти.

Последна актуализация: 06:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
може ли да ми поникне втора ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
scott
преди 2 години
Предцтави си го така: НЕРОН се възкачва в Рим. Поради лудостите му империята губи влияние, системата и се РАЗПАДА и става плячка на варварите. После - нема един могъщ център, а много регионални сили в постоянни войни помежду си. ФЕД напрлави същото за САЩ. Чрез промена на правилата уби конкуренцията и изкриви понятията добро-зло, нормално-ненормално. нещо повече, никой не може да оцелее като конкурент на ФЕД и без неговите грантове. Та, САЩ ше изгубат влияние, системата им за матрялна икономика ше залезе и ще дойде времето на истината за малки сили по региони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
michaelis23
преди 2 години
миии може да бъде К-УРобразна, що да не може малко и те да полигавят мръвката, нема само другите я ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
deaf
преди 2 години
Те хубаво казват,че "няма да притежавате и ще сте щастливи",но интересно защо не казват "няма да работите и ще сте щастливи"? А коя ще е водещата Суперсила? Русия и Китай е абсурд да са те. Остава Германия,която обаче вече е опротивяла на почти всички европейци... И докато Меркел и нейни клонинги са на власт,на Германия няма да се обръща внимание...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Мечтай си, yшaнкo. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 5
NoPanic
преди 2 години
Имаше едно клипче с прогнози на WEF до 2030г. Започваше с "няма да притежавате нищо и ще сте щастливи", но една от прогнозите беше, че САЩ няма да са водеща суперсила. Което май вече и слепите виждат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 0
neoset
преди 2 години
Честита инфлация на всички! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още