IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли Украйна да стане авторитарно копие на Русия?

До момента украинците регулярно са заменяли управниците си

20:01 | 19.04.19 г. 5
<p>
	Жена държи украинско и европейсок знаме по време на дебат между украинския президент и кандидат за президент Петро Порошенко и неговия съперник Володимир Зеленски на стадион &bdquo;Национален спортен комплекс Олимпийски&rdquo; в Киев, Украйна 19 април 2019 г. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Жена държи украинско и европейсок знаме по време на дебат между украинския президент и кандидат за президент Петро Порошенко и неговия съперник Володимир Зеленски на стадион „Национален спортен комплекс Олимпийски” в Киев, Украйна 19 април 2019 г. Снимка: Ройтерс

Преизбирането за втори мандат на управник, който се е провалил в изпълнението на обещанията си, е равнозначно на това да му се даде картбланш да прави каквото пожелае и да узурпира властта, пише Олег Суков за Euractiv.

Това беше една от основните причини зад решението на повечето украинци на първия тур на президентските избори, който се проведе на 31 март. Тогава едва 15,95% подкрепиха настоящия президент Петро Порошенко, като гласовете за комика Володимир Зеленски бяха почти двойно повече (30,24%).

Според предварително проучване на агенция KMIS Зеленски и Порошенко ще получат съответно по 72% и 25% подкрепа на втория тур на изборите, който ще се проведе на 21 април.

Действията на настоящия лидер обаче и кандидат-президентската му кампания започват все повече да приближават политическия му образ до този на руския президент Владимир Путин.

Трябва да се отбележи, че една от положителните разлики между Украйна и Русия е, че все пак украинците регулярно заменят правителствата и президентите си, което дава нови възможности на страната. Съществуват обаче съмнения, че президентските избори в неделя могат да преустановят тази традиция и да превърнат Украйна в авторитарно копие на Русия.

Антикорупционните обещания

Въпреки сигналите, които гласоподавателите изпратиха на първия тур на президентските избори, желанието на Порошенко за властта и неохотата, с която той би се разделил с нея, са видими.

На 6 април президентът се срещна с няколко активисти в антикорупционните борби в стремежа си да получи подкрепата на обществото и Запада за втори мандат. 

Антикорупционната инициатива е ключов фактор за Европа и усилията ѝ да създаде демократична база на източната си граница. Но обещанията на президента да започне подобна програма са нуместни, тъй като самият той саботира реформите в тази насока от години, а голяма част от неговите партньори са разследвани и свързани с корупционни дела.

Позицията за Русия

Друг аспект, който Порошенко използва, за да привлече вниманието на Европа и САЩ, е неговата твърда позиция срещу Русия.

Поддръжниците на настоящия лидер на Украйна се опитват да представят опонента му на президентските избори като проруски. Доказателства за подкрепата на Зеленски към Москва обаче липсват, като за сметка на това той изрично подчерта плановете си за присъединяване на страната към НАТО и Европейския съюз.

"Междувременно антируската позиция на Порошенко започва да изглежда толкова съмнителна, колкото и антикорупционните му обещания".

По ирония Порошенко и руският президент Владимир Путин са нуждаят един от друг.

Както Порошенко, така и Путин, имат ползи войната в Донбас да продължи. Путин се нуждае от дестабилизирането на Украйна чрез нея, докато Порошенко я използва, за да остане на власт, оспорвайки политическите промени в подобна ситуация.

"Порошенко използва Русия като извинение и за корупцията в страната, саботажа на реформите и нарушаването на човешките права".

Целия анализ четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 43 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 4 години
Не знам, не ми се мисли за Украйна. Ама пък русия на колко малки и големи държави ще се превърне, ум да ти зайде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 45 rate down comment 13
ABBA
преди 4 години
"Що за абсурдни сравнения? Държавата украйна е управлявана от марионетно правителство"Не е абсурдно.Това марионетно правителство се крепи на нацисти.И днес, на рожденният ден на Хитлер сите европейски нацисти ще празнуватнеобезпокоявани в Киев.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 46 rate down comment 8
dakl
преди 4 години
Далеч по вероятно е Украйна да се превърне в няколко по малки държави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 47 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 4 години
Друг път да знаеш, че русия и демокрация не може да са в едно и също изречение. ООН е забранило, но не знам защо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 61 rate down comment 16
Императорът
преди 4 години
Що за абсурдни сравнения? Държавата украйна е управлявана от марионетно правителство, турено на власт след организиран отвън преврат - на всичко отгоре това правителство нарушава масово човешките права на гражданите и хвърли държавата в гражданска война !!!Русия е демократическа държава - но не и либерастка - управлява се със здрави закони, а зад нейният лидер стои огромното мнозинство от руският народ.Инвесторът, копаете дъното с политическите си пасквили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още