IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

На нас се пада да поемем отговорност за планетата

Никакъв политически процес няма да отговори на предизвикателството, нужна е добре насочена технологична промяна

12:02 | 13.03.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Днес хората и добитъкът, който отглеждаме за храна, съставляват 96 процента от всички бозайници на планетата. Освен това 70 процента от всички живи птици сега са домашни - предимно пилетата, които ядем. Смята се също така, че нивата на изчезване на животински видове са от 100 до 1000 пъти по-високи отколкото през последните десетки милиони години. Всичко това е малка част от цялостното ни въздействие върху биосферата на планетата, сумата от всички нейни екосистеми, пише Мартин Уулф за Financial Times.

Човечеството се превърна в кукувица в планетарното гнездо. Драматичният успех в увеличаването на населението и богатство ни създаде нова епоха, наричана понякога „антропоцен“ (от момента, в който хората започват да влияят на природата – бел. прев.) Това може и да е преувеличение, но не и фактът, че нашите действия променят живота на Земята. Тогава въпросът е следният: ако искаме да премахнем тези заплахи, какво трябва да направим и от какво да се откажем?    

Забележителните факти, отбелязани по-горе, са от предговора на Дейвид Атънбъроу към изчерпателно изследване на икономиката на биоразнообразиете на сър Парта Дасгупта от Кеймбриджкия университет. Вече не е възможно, твърди последният, да се изключи природата от нашия икономически анализ. Той обобщава трезво: „В основата си проблемите, с които се сблъскваме днес, не се различават от онези, с които са се сблъсквали нашите предци: как да намерим баланс между това, което вземаме от биосферата, и това, което оставяме за своите потомци. Но докато нашите далечни прадеди не са били в състояние да повлияят на нашата система като цяло, ние не само че сме, но и го правим.“

В една завладяваща скорошна лекция на тема „Техно-оптимизъм, промяна в поведението и планетарни граници“, британският икономист лорд Адеър Търнър си задава въпроса как най-добре да се справим с предизвикателствата. Той отбелязва два алтернативни подхода. Единият, който бих нарекъл „Напред и нагоре“, почива на вярата, че човешката изобретателност ще намери начин да реши проблемите, създадени от самата нея. Другият, който аз наричам „Покайте се, защото краят е близо“, лежи на убеждението, че трябва да изоставим всичките си алчни навици, за да оцелеем.

Услужливо, Търнър трансформира тези противоречиви нагласи в емпирични въпроси: какво би работило и в какъв времеви хоризонт? Отговаряйки им, той разграничава физическите от биологичните системи. Първите са тези, които ни осигуряват работа, отопление и охлаждане. Голямото предизвикателство тук е зависимостта ни от изкопаемите горива и техните емисии на парникови газове. Последните ни доставят храната, която ядем, както и някои текстилни изделия. Слънцето, водата, минералите и атмосферата са, излишно е да казваме, от съществено значение за живота. Но превръщането на тези съставки в живот включва биохимия - производството на сложни молекули от самия живот.

Последна актуализация: 06:16 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 3
grainis
преди 3 години
Сладкодумни душепреказчици като Атънбъро, Търнър, Грета Тунберг, Гутереш и прочее Агит-пропове, би трябвало да насочат словесната си мощ в посока на промотиране на нови зелени технологии и да активират по-достъпни начини за финансирането им - каквито съществуват в изобилие, вместо да си скубят косите и да бълват апокалиптични заклинания.Технологията Вертикална Ферма - https://vertikalna-ferma.alle.bg например би могла да осигури неограничено снабдяване с храни, горива, енергия и материали в 100% ИЗОЛИРАНА и Стерилна среда, при НУЛЕВО влияние върху околната среда.С помощта на такава технология Земята би могла да изхрани не 7, а 700 милиарда човеци. При това без ГРАМ проблем относно Замърсяване на Въздух-Вода-Почва, Отпадъци, Глобално Затопляне, Обезлесяване, Намаляване на Биоразнообразието и пр.Такава Ферма е напълно Самодостатъчна, консумира единствено Вода и Въздух (СО2), и би могла да бъде разположена навсякъде, в средата на Нищото - насред Пустини, Океани, Планини, Тундри, на Полюсите, в Стратосферата, в Космоса, на Луната, Марс или Венера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
извратеняците и психопатите измислили тая абсурдна теория трябва да бъдат озаптени ... в противен случай оцелелите заминават директно в ранното средновековие .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
dzk
преди 3 години
"На нас се пада да поемем отговорност за планетата..." - подобни изказвания във психологията и психиатрията се води като психично разтройство, изразяващо се в крайна степен на преоценка на своята важност, известност, популярност, богатство, власт, гениалност и политическо влияние, водещо до всемогъщество. Още се води като мания за величие, мегаломания и е част от симптомите на параноята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
xapoznai
преди 3 години
"Нашето поколение е отговорно" - ала-бала. Да наложат 30% данък богатство за "миналото поколение" и готово. За едно десетилетие всичко ще е мед и масло! Значи някои се нагушили - а пък "ние" сме отговорни. Пропагандата е ок, но парите трябва да се вземат от тези, които ги имат! На другите колкото да им вменявате отговорности - файда няма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още