IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Надпреварата към по-ниски корпоративни ставки е трудно да бъде спряна

Богатите държави могат да я спечелят само чрез драстично намаляване на разходите или чрез прехвърляне на фискалната тежест върху масовия избирател

12:15 | 10.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Ако сте очаквали администрацията на президента Джо Байдън да се върне към нормалността при търговските въпроси след драмата на митническите битки от ерата на Тръмп и туитър дипломацията, министърът на финансите Джанет Йелен има други идеи, пише Дейвид Фиклинг за Bloomberg.

Това е така, защото плановете й за въвеждане на глобална минимална ставка на корпоративния данък представляват точно толкова шок за международния икономически ред, колкото и решението на Тръмп да води търговска война с Китай. 

Двата феномена са свързани като основни аспекти на съвременната глобална икономика. Корпорациите намалиха оперативните си разходи, като изнесоха производства в Китай и други развиващи се икономики, където разходите за труд са по-ниски. Те направиха същото с данъчните разходи, като насочиха печалбите си към юрисдикции с ниски данъци като Бермудските острови, Британските Вирджински острови, Каймановите острови, Ирландия, Холандия, Люксембург, Сингапур и Швейцария.

Значителен дял от рентабилността на съвременната мултинационална корпорация зависи от тези два хода. Както сме писали, около една трета от преките чуждестранни инвестиции през десетилетието до 2018 г. преминаха през седем офшорни центъра, използвани за минимизиране на данъците. Четирите най-големи компании в Ирландия, според годишната класация на Irish Times, са местните подразделения на Apple, Alphabet, Facebook и Microsoft. През десетилетието до 2019 г. само Британските Вирджински острови и Каймановите острови - с общо население от около 100 000 души - получават около 76 цента приток на чуждестранни инвестиции за всеки долар, отишъл в Китай.

Такава „инвестиция“ идва по-скоро под формата на корпоративни инверсии и придобиване на права на интелектуална собственост, отколкото създаване на истински нов бизнес. Но това е от съществено значение за корпоративните печалби, както и за приходите, които правителствата успяха да съберат от облагането на този доход.

Държавите биха спечелили около 100 милиарда долара годишно, ако бъдат направени реформи за намаляване на подобни дейности, според проучване от миналата година на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Други оценки са значително по-високи: Едно влиятелно проучване от 2018 г. изчислява загубите на около 10% от 2,15-те трилиона долара корпоративни данъци, плащани в световен мащаб, достигайки до 20% в Европейския съюз.

Йелън не е първата, която предлага да се предприемат мерки срещу това поведение. Всъщност ограничаването на тази дейност е основна тема за международни организации като Г-20 и ОИСР от ранните години след финансовия криза през 2008 г., когато дейността се разглеждаше като значителен фактор за влошаването на държавните бюджети след кризата.

Последна актуализация: 13:11 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още