IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-богатата държава в Европа плаща все повече социални помощи

Германия е изразходвала 918 млрд. евро за социални помощи миналата година, като символичният праг от 1 трлн. евро вероятно ще бъде преминат скоро

21:37 | 19.09.17 г. 21
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Германия може да е сочена за икономическия двигател на Европейския съюз, но страната има големи разходи по разрастващата се социална система и това предизвиква голямо недоволство сред работодателите, от които се иска да плащат половината сметка, пише DPA.

През последните години все по-често се коментира, че Германия има прекалено щедра социална система за своите граждани, а в същото време призовава други страни членки на Европейския съюз да пестят.

Управляващата голяма коалиция на канцлера Ангела Меркел, в която влизат двете водещи политически сили в страната, християндемократите и социалдемократите, проведе поредица от скъпоструващи социални реформи през четирите години на своето съществуване.

Те включват възможност за пенсиониране на 63-годишна възраст на онези с достатъчен осигурителен стаж и по-големи помощи за родителите, които си взимат отпуск, за да отглеждат децата си.

На фона на предстоящите на 24 септември парламентарни избори в Германия, представители на бизнеса призовават следващото правителство да харчи по-пестеливо данъчните приходи.

Според последните официални данни германската държава е изразходвала 918 млрд. евро за социални помощи миналата година, като символичният праг от 1 трилион евро вероятно ще бъде преминат скоро и то въпреки рекордно високата заетост в най-голямата икономика в Европа.

За миналата година делът на тези разходи възлиза на 29,3% от брутния вътрешен продукт (БВП) - леко повишение спрямо предходната.

Министърът на труда и социалните грижи Андреа Налес, която е член на по-малкия партньор в управляващата коалиция, Германската социалдемократическа партия (ГСДП), все пак е на мнение, че социалните помощи са оправдани от икономическото представяне на страната.

Германският институт за икономически изследвания (DIW), водещ икономически мозъчен тръст, обаче защитава друга позиция.

Германия има голяма и ефективна социална държава, но все по-малко може да си я позволи, според главния изпълнителен директор на DIW Марсел Фрацшер.

Демографските промени означават, че има по-малко работници, които да генерират необходимото производство, каза Фрацшер пред DPA, отбелязвайки, че Германия вече е сред страните, които плащат най-големи социални помощи на глава от населението.

"Ако сегашната тенденция се запази, високото равнище на социални разходи може да подкопае германската икономика и да прогони по-добрите работни позиции в чужбина", предупреждава той.

Конфедерацията на асоциациите на германските работодатели (BDA) отбелязва, че бюджетът за социални помощи нараства по-бързо от БВП през последните години. "Структурните реформи, които намаляват цените, са от основно значение във всички части от социалната сигурност", каза неин говорител пред ДПА.

Увеличаващите се помощи за родителите, които си седят вкъщи, и разрешаването на пенсионирането на 63-годишна възраст за определени категории работници се превърнаха в допълнително бреме за бюджета през изтичащия законодателен период, допълни той.

Той призова да не се допуска вноските за пенсия, безработица и здравно осигуряване, които са поделени приблизително поравно между съответния работодател и работник, да надхвърлят "червената линия" от 40% от брутната заплата.

Последна актуализация: 19:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 0 rate down comment 0
грифин
преди 6 години
баламите измряха...трябва да са работили поне 9 от последните 15 месеца,да са СЪКРАТЕНИ от работодателя,и на борсата в DE да нямат подходяща за него работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 6 години
Сега ако кажеш и колко получават месечно , цена нямаш ... щото поне два пъти месечно трябва да се явяват на интервюта...или пътуват викаш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 2
QUANTUM
преди 6 години
Имам познати, които са регистрирани като безработни в Германия и живеят в България. На маса плюят германците, че били прости и после казват по едно ха на задраве.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 6 години
"Говорих с един познат германец..." Къде , на паркинга ли ... и как с ръце ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 3
bghighlander
преди 6 години
Исляма и "пророка" позволяват по 4 жени на "правоверния", та аз залагам на 4! :) :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 3
bghighlander
преди 6 години
То е ясно, нали и аз това казвам! :) Може да продължи доста дълго, но няма да е вечно! Ако тези "социални" плащания за 29,3% от БВП значи Ислямски Халифат Дойчланистан не върви на добре! Днес 29%, утре 50%, после 120% и ФИНИТО! Иншаллах! ;) ;) Ама те са чугунени глави и ще пробват още веднъж да видят как са станали нещата във Ваймарската република! Нам колко си трилиона марки чифт нови чепици! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 3
ing5rov
преди 6 години
Я смятай всеки *** като си вземе по три жени и чаавета на конвейр ... айшетата ще са "самотни" майки , как бързо ше прегрее социалната система на най богатата държава .Е , Меркел каза че Германия го може това упражнение , да видим докога !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 3
bghighlander
преди 6 години
И още нещо - тези ще си вкарат и жените и децата (поне по 5-6) и "социала" ще хвръкне до небето!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 3
bghighlander
преди 6 години
"Малкия" проблем е, че "работната" ръка с тен, която я внасят изобщо няма намерение да работи! А само ще смуче социал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 1
zelka007
преди 6 години
и там като у нас, езуитско извъртане на синдикатите и пр. ... "Той призова да не се допуска вноските за пенсия, безработица и здравно осигуряване, които са поделени приблизително поравно между съответния работодател и работник, да надхвърлят "червената линия" от 40% от брутната заплата." ... значи по света и у нас, хората ги интересува колко взимат чисто. а работодателите - колко взимат хората и колко им струва това взимане :))) . работниците НЕ ПЛАЩАТ нищо. абсолютно нищо. всичките удръжки се правят още при работодателя. а твърдението е езуитско по смисъл, че видиш ли те са по равно разпределени. просто ги внасят по различни сметки и от различно име. работника НЕ ВИЖДА тези пари и НЕ ГИ ВАДИ от джоба си. вижда ги само във ведомостта или във фиша за заплата. ама за да правят вятър в пространството та да се усещат значими ... "те са разпределени поравно м/у чорбаджии и роби" ... ;) ... да ви имам и риториката социалистическа. и по света и у нас...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още