IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новите щатски санкции покосиха рублата и акциите на руски концерни

Ответните мерки на Москва може да включат доставката на ракетни двигатели, необходими на САЩ

15:25 | 09.08.18 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Руските финансови пазари се сринаха в четвъртък, след като САЩ обявиха късно снощи нови санкции срещу Русия заради отравянето на бившия шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания, предаде Ройтерс. Те доведоха руската рубла до най-ниското й ниво спрямо долара от две години.

След първоначален спад вчера, породен от слуховете за нови санкции, окончателното им  обявяване от Вашингтон доведе до силно понижаване на двата основни индекса на Московската борса. Новите мерки ще влязат в сила от 22 август.

Акциите на "Аерофлот" се сринаха с 12,2 процента до 98,15 рубли за акция, акциите на "Банка ВТБ" се понижиха със 7,6 процента до 0,04221 рубли, а обикновените акции на "Сбербанк" - с 5,8 процента до 182,06 рубли за акция. Понижение има и при акциите на "Мечел" - с 5 процента до 86,75 рубли за акция, при холдинга "Ен+" с 4,3 процента до 276 рубли, както и при акциите на "Русал" - с 3,7 процента до 24,04 рубли.

Междувременно Русия заплаши да отговори на новите санкции на САЩ, след като рублата и местните акции поевтиняха, ударени от нарастващото напрежение между двете страни.

Отговорът на Русия идва само няколко дни, след като група от американски сенатори предложи да бъдат наложени „строги санкции“, които засягат закупуването на големия суверенен дълг и големите държавни банки, за да накажат Русия за намесата ѝ в президентските избори в САЩ от 2016 г., съобщава Bloomberg.

Планираните действия оказаха допълнителен натиск върху рублата, тласкайки я до най-ниската ѝ стойност от ноември 2016 г. насам. Руската валута и цената на държавните облигации започнаха да се понижават рано в сряда, тъй като инвеститорите се притесниха от отделен проектозакон, предложен от американски законодатели, който предвижда санкции за намеса при провеждане на избори 

След срещата в Хелзинки от изминалия месец, за която американският президент Доналд Тръмп беше силно критикуван за пропуснатата възможност да попита своя колега Владимир Путин относно предполагаемата руска намеса в резултатите на президентските избори от преди 2 години, Белият дом трябва реши дали да увеличи натиска върху Русия чрез налагане на допълнителни санкции.

„Подобни действия са абсолютно лишени от приятелски тон и трудно могат да бъдат определени като нещо конструктивно“, смята говорителят на Кремъл Димитрий Песков.

Последните санкции, наложени от САЩ, са по силата на Закона за контрол и унищожаване на химически и биологични оръжия от 1991 г., който налага наказание на страни, които използват химически оръжия в нарушение на международните правила.

Първата вълна от нови санкции ще влезе в сила на 22 август.  Целта им е да ограничат експорта на американски стоки и технологии към Русия като от Вашингтон заявиха, че това ще блокира стотици милиони долари от общия износ.

Дерогация може да има единствено при космическите полети и при чуждестранните асистенции между двете страни.

Отговорът на Русия беше предизвикателен, но показва, че страната ще изчака разкриването на подробностите около плановете на САЩ.

rubla rubla

Налагането на нови ограничения може да се сравни с „поведение на полицейска държава“, казва Константин Косачов, председател на комисията за международни отношения към горната камара на парламента.

Според руски източници Москва може да отговори на санкциите, като наложи свои ограничения върху търговията със САЩ по силата на закон, приет по-рано тази година. Тези ответни мерки може да включат доставката на ракетни двигатели, необходими на САЩ за космическите полети.

„Законът позволява на правителството да предприеме съответните ответни мерки, които ще са подходящи за случая“, смята Димитрий Мезенцев, председател на комисията по икономическа политика км горната камара на парламента, като добави: „Руската икономика е достатъчно голяма и стабилна, за да не се плашим от подобни стъпки“.

Добавените санкции от страна на САЩ биха могли да включат ограничаване на дипломатически отношения, забрана за внос на руски гориво и износ на всякакви други стоки и технологии, без да се включват селскостопански продукти, както и лимити по кредити от американски банки.

През март САЩ експулсира 60 руски дипломати като част от съвместния отговор с Великобритания на убийството на Сергей и Юлия Скрипал. Тогава Русия отговори с реципрочни мерки, принуждавайки на 60 американски дипломата да напусната страната.

Администрацията на британския министър-председател Тереза Мей пък се обяви в подкрепа на американските санкции срещу Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

38
rate up comment 1 rate down comment 0
george353
преди 5 години
Статуквото се променя. Промяната става бавно и създава лъжливо впечатление че всичко е в застой. Щатите отдавна не са лидер по качество на живот. Намалява продължителността на живота, увеличава се броя на самоубийствата, затворите се пълнят, според си ен ен американците са и едни от най-нещастните хора. Когато едно общество прояви признаци на загниване, значи нещо не върви. Всичко може да се скрие статистически, но не и реалния упадък. Всички тези санкции... пълна лудост. Нещо като удавник за сламка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 4 rate down comment 2
Lucifer
преди 5 години
"Инвеститори" от Илиенци....***...в ориента...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 4 rate down comment 3
Lucifer
преди 5 години
Времеви вектор искаш а???... ха, ха...а да ти кажа числата от тото че да удариш джак пота не искаш ли???...леле тук само комаржий бе...че и преводач ти трябва за бисерите дето ръсиш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 9 rate down comment 0
data
преди 5 години
п.п.Ония ден ми направи добро впечатление кат сравняваше Бг и Русия по СРАВНИМИ показатели в промишленото производство и земеделието . Та по сравними показатели БГ разцепва Китай на темата Резерви и Златни Резерви спрямо БВП :) Ама това е сложно за пишещите тук :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 5 години
Не само на Илиенци е така - кат внасяме контейнерите от поднебесната никой не иска юани , а само долари . Пак от първа ръка :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 1
michaelis12
преди 5 години
така се изземват от грабителите парите, аз се чудим и на нас що не ни праснат едни санкции на "бизнеси, компании" и лица кат Домусчиев или Черепов, *** и останалото червен олигархат например ...... ей така жус и парите ресто .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 6 rate down comment 5
zelka007
преди 5 години
:)китайците на илиенци , като искаш нещо в по-голямо количество , смятат цените в долари , ако искаш нещо да ти докарат за след месец-два ... цената е в долари , помежду си се разплащат в долари :))) ... не в юани или евра или рубли или злато . това от първо лице го казвам . за международните договори дето една жена казала на опашката в магазина на друга жена пък някой чул и го пише у форума , не знам :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 5 rate down comment 6
data
преди 5 години
Абе много въ бива с клишетата в стил ЕЖК - това че долара ще отстъпва е ясно и манговците в максуда . Ама я дай някакъв времеви вектор ? Някъкъв темп ? ТО тука и михал се пенявеше че ей сегинка дола ще се капичне ама неби щот мечтите и реалността са различно нещо п.п. И стига сте плякали с това злато ами погледнете какъв процент са златните резерви на Китай спрямо общите им резерви или спрямо БВП-то им
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 12 rate down comment 7
Sandy
преди 5 години
ЕС война води в момента да е покосено еврото. Лошо ли е на Англия да е покосен паунда? Тръмп скара ли се на ФЕД, задето не покосява долара, а го вдига. Швейцария защо наложи отрицателни лихви? Не се ли борят всички за покосени валути? Русия изкара една успешна и не прекалено скъпа война в Сирия именно на покосената рубла.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 14 rate down comment 14
Стоян Петров
преди 5 години
Това за спихването на долара го слушам откакто съм се осъзнал. В момента над 70% от световната търговия се извършва през него. Толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още