IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Nubank - от стартъп до борсов гигант за нула време

Конкуренти като Chime, Revolut или N26 гледат на бразилската необанка като на модел за подражание, но може да не постигнат нейния успех

11:10 | 09.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Офисът на компанията. <em>Снимка:&nbsp;Nubank</em></p>

Офисът на компанията. Снимка: Nubank

Бразилската певица Анита е член на управителния съвет, 40 хил. нейни сънародници откриват нови сметки всеки ден, а 23 милиона клиенти получават като подарък дял след първичното публично предлагане на бразилската Nubank. Маркетинговите усилия в навечерието на листването на Нюйоркската фондова борса този четвъртък са огромни, но пък и залогът е голям.

Вярно е, че през миналата седмица дигиталната банка все пак понижи ценовия диапазон на акциите си с 20% до 8-9 долара. Но при емисионна цена от 9 долара, определена в горната част на този диапазон в сряда вечерта, IPO-то ще вкара в касата на Nubank около 2,6 млрд. долара и ще я оцени на огромната сума от 41 млрд. долара.

Банката иска да гарантира успеха си и с факта, че почти половината от 289-те милиона акции, пласирани на Wall Street, на стойност около 1,3 милиарда долара, ще отидат при основни инвеститори като известните инвестиционни компании Sequoia Capital, Tiger Global и Softbank. Според информация от вътрешни кръгове на Bloomberg инвестиционната компания на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway си е осигурила десет процента от пласираните акции.

Nubank е най-амбициозният борсов кандидат от лагера на необанките, а евентуалната успешна нова емисия на бразилците може да се превърне в референция за цялата индустрия.

„2021 г. е годината на необанките", казва пред германския Handelsblatt Ларс Хорнуф, професор по финансови услуги в университета в Бремен. Всъщност почти всички големи играчи успяха да увеличат значително оценките си благодарение на различни кръгове на финансиране, въпреки че повечето цифрови банки все още са на червено.

Калифорнийската необанка Chime вероятно ще бъде следващата, която ще се впусне на фондовия пазар. Нилс Байер от консултантската компания Accenture смята, че и британската компания Revolut ще стане публична до 2023 г. Ситуацията е малко по-различна за най-голямата германска необанка N26. Базираната в Берлин компания трябваше да се справи с някои скорошни неуспехи. „Дали N26 ще стане публична компания до 2023 г., предстои да разберем. Преди това те все още трябва да решат някои задачи“, казва Байер.

Пътят на Nubank

Само за седем години Nubank се превърна от стартъп в гигант на фондовия пазар. През 2014 г. цифровата банка за първи път предложи безплатна лилава кредитна карта заедно с Mastercard. Откриването на сметка и цялата комуникация все още се осъществяват единствено чрез смартфон.

Ето защо Nubank генерира средни разходи на клиент от едва шест долара в сравнение със 117 долара за традиционните бразилски банки. От друга страна, приходите на цифровата банка от клиент в размер на едва 16 долара годишно са далеч по-ниски от онези 301 долара, които традиционните банки печелят от своите клиенти. От решаващо значение за високата оценка на Neobank е доказаната ѝ способност да привлича нови и лоялни клиенти: днес Nubank има 48 милиона притежатели на сметки от общо 212 милиона бразилци.

 

 

Пандемията значително ускори бизнеса. Редица по-бедни бразилци, които преди това не са имали сметки, са си открили такива през 2020 г., за да получават държавна социална помощ по време на кризата. Така Nubank добавя средно по 41 000 нови клиенти всеки ден. През първата половина на тази година трансакциите по сметките са се увеличили повече от два пъти в сравнение с миналата година. Приходите също почти се удвоиха от януари до септември и достигнаха 1,06 млрд. долара. Въпреки това, поради големите инвестиции, загубата също се увеличи - с 53% до 99,1 млн. долара.

 

Основателят Давид Велес

Цифровата банка иска да изнесе модела на растеж на родния си пазар в други държави. В цяла Латинска Америка около 200 милиона души нямат банкова сметка. За разлика от тях в САЩ, където Chime иска да стане публична компания, само 14 милиона потенциални клиенти нямат сметки. В Колумбия и Мексико Nubank се опитва да се утвърди от две години, но все още не е постигнала голям напредък. С постъпленията от първичното публично предлагане тези инициативи могат да наберат скорост.

Nubank се възползва и от факта, че понастоящем финансовите инвеститори проявяват голям интерес към високотехнологичните компании от Латинска Америка. Само между януари и август тази година бразилските стартъпи са получили инвестиции в размер на над 6,6 млрд. долара - с 85% повече, отколкото през цялата предишна рекордна 2020 г. 40% от тях са отишли във финтех сектора. Уорън Бъфет също се включи с 500 млн. долара в Nubank, като увеличи оценката ѝ до 30 млрд. долара.

„В Бразилия се случва истинска революция. Тя е като аларма да се пробудят големите банки, които дълго време живееха доста спокойно“, коментира пред Forbes Найджъл Морис, съосновател на Capital One и инвеститор в Nubank.

„Давид ще построи финансов гигант в Латинска Америка с активи над 100 млрд. долара“, прогнозира партньорът в TCV Ууди Маршал, който също е вложил 1.2 млрд. долара в Nubank. На Велес залагат и други фирми, подкрепени от милиардери, като DST Global на Юри Милнър, Founders Fund на Питър Тийл, Tiger Global на Чейз Колман и, разбира се, Лиони и неговата Sequoia.

Един от рисковете за високата оценка е опасението, че икономическият растеж в Латинска Америка като цяло ще бъде доста слаб през следващите години. Важните икономики на Бразилия и Мексико вече са напът да се върнат към икономическа стагнация.

Последна актуализация: 23:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още