IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ОИСР повишава леко прогнозата си за световната икономика за 2020 г.

В същото време организацията очаква по-бавно възстановяване през следващите две години

16:56 | 01.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) очаква световната икономика да набере скорост през следващите две години, като се очаква растежът на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) да достигне предпандемични нива до края на 2021 г.

„За първи път от началото на пандемията има надежда за по-светло бъдеще“, заяви ОИСР във вторник, позовавайки се на напредъка по отношение на ваксините и безпрецедентните действия на правителствата и глобалните банки за смекчаване на икономическото въздействие на кризата.

„Най-лошото е избегнато, по-голямата част от икономическата структура е запазена и може да се съживи бързо, но ситуацията остава несигурна за много уязвими хора, фирми и държави“, поясняват от организацията.

В най-новите си „Икономически перспективи“ ОИСР заяви, че очаква световната икономика да се свие с 4,2% тази година. Това представлява ревизия нагоре от оценката, направена през септември, която бе за спад от 4,5% на реалния БВП. 

В същото време обаче ОИСР намали прогнозата си за растежа на световната икономика през 2021 г. до 4,2% от 5,0% през септември, като очаква забавяне на растежа до 3,7% през 2022 г.

В доклада се посочва необходимостта от предотвратяване на неравенството, създадено от социално-икономическото въздействие на пандемията, като ОИСР предлага подкрепящите парични и фискални политика да продължат, за да се ускори възстановяването на националните икономики.

„Все още не сме вън от опасност. Все още сме в разгара на пандемичната криза, което означава, че провежданите политики имат да свършат още много работа", каза пред Ройтерс главният икономист на ОИСР Лорънс Буун.

ОИСР, която наблюдава и съветва своите 37 страни членки по икономическата политика, изрази предпазлив оптимизъм относно набиращата скорост световна икономика до 2022 г. Тя се позовава на научния напредък, фармацевтичния напредък и корекциите в поведението на хората и фирмите, наред с други неща, като на фактори, които могат да спомогнат за задържане на вируса под контрол, позволявайки постепенно да се премахнат строгите ограничения върху мобилността.

Заедно с намалената несигурност и изключителното фискално облекчение, осигурено през 2020 г., което ОИСР очаква да „се изплати солидно“, се очаква глобалният икономически възход да продължи да засилва, тъй като все повече и повече дейности се отварят отново.

През последните седмици бяха обявени няколко обнадеждаващи събития в надпреварата за доставяне на безопасна и ефективна коронавирусна ваксина, което поражда надежди светът скоро да може да се върне към някакво подобие на нормалност.

„Надяваме се, че коронавирусните ваксини ще помогнат да се сложи край на пандемията, която унищожи част от световната икономика и отне над 1,46 милиона човешки живота по целия свят“, поясняват от ОИСР.

Отделните страни

Китай ще бъде единствената държава, следена от ОИСР, която ще отбележи икономически растеж през настоящата година (повишение на БВП с 1,8%), като се очаква експанзията да набере скорост до 8% през 2021 г., преди растежът на БВП да се забави до 4,9% през 2022 г.

В същото време ОИСР очаква САЩ и Европа да допринесат по-малко за глобалното възстановяване в сравнение спрямо тяхната тежест в световната икономика.

След като тази година БВП на САЩ вероятно ще се свие с 3,7%, американската икономика ще нарасне с 3,2% през 2021 г. и 3,5% през 2022 г., ако обаче бъдат приети нови фискални стимулиращи мерки. През септември ОИСР прогнозира свиване на БВП на САЩ с 3,8% тази година и растеж от 4% през следващата година.

Брутният вътрешен продукт на еврозоната ще се свие със 7,5% тази година, като икономиките на редица страни членки ще завършат годината с т.нар. „двойна рецесия“ (W-образна рецесия) след повторно налагане на противоепидемични ограничения. През 2021 г. икономиката на еврозоната ще се върне на пътя на растежа, разширявайки се с 3,6% и с 3,3% през 2022 г., прогнозира ОИСР.

През септември ОИСР прогнозира спад на БВП на еврозоната със 7,9% през 2020 г., последван от растеж с 5,1% отскок през 2021 година.

ОИСР ревизира в низходяща поска своите икономически прогнози за Великобритания на фона на втората коронавирусна вълна и предупреди, че британската икономика може да понесе допълнителен удар от Brexit без сделка в края на годината.

ОИСР вече очаква свиване на БВП на Обединеното кралство с 11,2% през тази година при септемврийска прогноза за спад с 10,1%. За 2021 година се очаква икономически растеж от едва 4,2% при предишна прогноза за експанзия със 7,6 на сто и забавяне на растеж до 3,75% през 2022 г.

Базираната в Париж организация предупреди за краткосрочно негативно въздействие върху икономиката на Острова, ако Великобритания не успее да постигне търговско споразумение с ЕС.

„Това може да доведе до физически и финансови смущения от различна величина в отделните сектори, като износът ще спадне с повече от 30% в няколко производствени сектора (по-специално автомобилния сектор, транспорта, месото и текстилния сектор) и с почти 20% във финансовия и застрахователния сектор“, добави ОИСР.

Правителствата трябва да продължат да подкрепят икономиките си и след края на мерките за заключване и да избягват „фискални скали“, се казва в доклада. Въпреки че публичният дълг се повишава, ОИСР отхвърли опасенията, заявявайки, че разходите по заемите са ниски.

Според организацията обаче някои инвестиции са пропилени, отбелязвайки „липсата на корелация между размера на фискалната помощ и произтичащите от това икономически резултати“.

Подкрепата трябва да бъде насочена към уязвими компании и групи, които са пострадали особено по време на кризата, включително малки фирми, които са по-склонни да спрат да работят, домакинства с ниски доходи и бедни с ограничени защитни възможности, казва още ОИСР.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:18 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още