IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Орбан прехвърля милиарди към фондации в опит да стегне хватката на властта

Средствата са под формата на държавни активи, а чрез структурите ще бъдат контролирани университети в Унгария

14:40 | 27.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Унгарските управляващи се готвят да затегнат още повече хватката си около властта само година преди следващите парламентарни избори в страната.

Парламентът одобри трансфера на държавни активи на значителна стойност към сметките на на пръв поглед частни фондации – ход, който според противниците на премиера Виктор Орбан ще бетонира властта му, независимо от резултатите от вота.

Депутатите, мнозинството от които подкрепят Орбан, гласуват във вторник финансирането на над десетина фондации с държавни активи, вариращи от апартаменти, дворец, дялове в големи публични компании, стадион и други на стойност милиарди долари, съобщава Bloomberg.

Към момента няма цялостна оценка на общата сума на активите, които ще бъдат прехвърлени. Но само дяловете в енергийната компания Mol Nyrt. и фармацевтичната Gedeon Richter Nyrt – управлявани досега от правителството на власт – са на обща стойност 2,5 млрд. долара, показват изчисления на агенцията.

По-голяма част от тези фондации ще управляват държавни университети и ще се ръководят от приближени на премиера, включително и от министри в неговото правителство.

В момента повечето унгарски университети са собственост на държавата, но имат значителна академична автономия.

Проектозаконът, изготвен от заместника на Орбан, посочва, че учебните заведения трябва да бъдат приватизирани, тъй като съвременните условия изискват „преосмисляне на ролята на държавата“ и фондациите ще управляват институциите по-ефективно, посочва Ройтерс.

В същото време правителството на Орбан ще назначава настоятелства за управление на фондациите, които дори може да получават европейско финансиране, упражнявайки влияние върху ежедневната дейност на учебните заведения.

Унгария вече е поискала от Европейския съюз да пренасочи една пета от грантовете, които страната може да получи от спасителния фонд за 800 млрд. евро, към „модернизирането на университетите“, което на свой ред ще се наблюдава от съветите на фондациите. Все пак съществува риск, тъй като Европейската комисия може да блокира средства за всяка държава, ако се вижда, че тя не работи за финансовите си интереси.

Днешното гласуване е една година преди следващите парламентарни избори, които се очаква да бъдат с едни от най-близките резултати, откакто Орбан се върна на власт през 2010 г.

Въпреки че според правителството предлаганата схема е нов начин за модернизиране на различни сектори – от висшето образование до сферата на културата, според опозицията това е начин Орбан и неговия кръг приближени да запазят влиянието си върху икономиката и институциите дори ако загубят изборите.

„Това е организирана кражба на активите на унгарския народ“, коментира Гергели Арато, член на опозиционната партия „Демократична коалиция“ по време на парламентарен дебат.

В името на общественото благо

Орбан не успя да обясни каква е необходимостта от прехвърлянето на задачата за управлението на държавни организации, като университети и културни структури, на частни фондации. Предвижда се обаче съставите на настоятелствата да са с доживотен мандат според проектозакона.

„Фондациите могат да харчат даренията само за обществено благо, за образование“, заяви Орбан в парламента в понеделник.

Според опозицията, освен че крият риск от развитие на корупция, фондациите ще позволят на Орбан и неговите приближени да прокарват своите националистически анти-ЛГБТИ и антиимиграционни политики.

По информация на изданието Politico десетки членове на Европейския парламент са изпратили писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в понеделник с призив да бъде блокирано финансирането. Според тях новите институции представляват „непрозрачни структури за финансиране“, които ще бъдат „защитавани от обществен надзор“.

При управлението на Орбан Унгария се срина в годишния индекс за корупцията на Transparency International и сега е заедно с България и Румъния сред страните с най-големи проблеми с корупцията в ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:56 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още